Wrząca lawa z wulkanu Bardarbunga widziana z kosmosu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Pokrywa lodowca Vatnajokull, znajdującego się nad kraterem wulkanu Bardarbunga, jest na tyle silna, że skierowała magmę w kierunku pobliskiego pola lawowego. Od jakiegoś czasu trwa tam erupcja szczelinowa i emisja dużej ilości gazów wulkanicznych. Lawy jest tak dużo, że utworzyła małe jeziorko.

 

Niezwykły płonący akwen został sfotografowany za pomocą satelity należącego do NASA. Ma on około 80 metrów kwadratowych. Rosnące rozmiary świadczą o tym, że Bardarbunga ma jeszcze duży potencjał na tym etapie erupcji.

 

Na dodatek wcale nie ustaje aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanu. Oznacza to, że żywioł nadal jest groźny i w czwartek rano zanotowano dosyć silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,3 stopni w skali Richtera. Oprócz niego zanotowano tego dnia jeszcze 40 wstrząsów

Erupcja na polu lawowym - Źródło: Twitter

Wulkanolodzy od dawna ostrzegają, że duża erupcja wulkanu Bardarbunga może spowodować chaos w ruchu lotniczym nad Europą. Według niektórych ekspertów wybuch tego islandzkiego olbrzyma miałby siłę sprawczą, aby obniżyć czasowo temperaturę na Ziemi. Tak jak doszło do tego po erupcji Pinatubo w 1991.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Skomentuj