Wrony będą zbierać śmieci po Szwedach

Kategorie: 

Źródło: tg

Ptaki z rodziny krukowatych (Corvidae) wyróżniają się wysokim poziomem inteligencji. Uczestniczą w wielu eksperymentach i wykazują doskonałe wyniki. Te umiejętności Szwedzi chcą wykorzystać na rzecz społeczeństwa. Na przedmieściach Sztokholmu,w Södertälje, zostanie wdrożony start-up „Corvid Cleaning”.

Jej autorzy opowiedzą o tym więcej podczas Tygodnia Nauki w lutym, ale na razie założyciel firmy, Christian Günther-Hanssen, podzielił się kilkoma ogólnymi informacjami. Biorąc pod uwagę fakt, że każdego roku na ulicach Szwecji pozostawia się ponad miliard niedopałków papierosów, które stanowią 62% wszystkich śmieci, eksperci wybrali wrony do pomocy w sprzątaniu, ponieważ „są najmądrzejszymi ptakami”.

 

„Łatwiej jest je uczyć i same uczą się od siebie. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko, że przez pomyłkę zjadają toksyczne śmieci”. Trochę czasu spędzano na treningu, podczas którego ptaki uczono wkładania niedopałków papierosów do aparatu, który w zamian wydawał pożywienie.

 

„To będzie tylko handel wymienny” – tłumaczy Günter-Hanssen. Przedstawiciel gminy Södertälje Thomas Ternström obiecuje znaleźć miejsce do zainstalowania urządzenia w jednym z parków. Kwestia finansowania też jest na porządku dziennym, ale urzędnik przyznaje, że miasto w zwykły sposób wydaje ogromne sumy na sprzątanie, a pomoc ptaków może być znacznie tańsza. Tak naprawdę to one będą pracować na jedzenie.

 

Według wstępnych obliczeń taki program może zaoszczędzić gminie co najmniej 75% kosztów związanych ze zbiórką niedopałków papierosów. Podobny projekt sprawdził się już z powodzeniem we Francji i innych krajach. W Szwecji realizacja pomysłu rozpocznie się wiosną.

 

Ternström zauważa ironię sytuacji: „To ciekawe, że możemy nauczyć wrony podnosić niedopałki papierosów, ale nie możemy nauczyć ludzi, aby nie rzucali ich na ziemię”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika ​​​​​euklides

ale nie możemy nauczyć ludzi,

ale nie możemy nauczyć ludzi, aby nie rzucali ich na ziemię

A ktoś próbował uczyć prostaków by nie rzucali niedopałków? Jest na to przyzwolenie, a powinno się dopalić niedopałek na koszuli delikwenta. Wtedy nauka nie poszła by w las i wrony....

Portret użytkownika Marcin Chała

U nas w polsce nikt petów

U nas w polsce nikt petów nie zbiera i jakoś same się utylizują z czasem. Za te kasiorę co biora urzędasy to powinni przynajmniej 2-3 godzinki dziennie zapierdalać przy zbieraniu petów po rowach. Ty urzędasie pierdzistołku nie bądz złodziejem zarób na wypłatę uczciwą pracą.

Portret użytkownika efgwqegwe

jakies same ? gdzie ty

jakies same ? gdzie ty widziales pety po rowach ? pety to masz w miejscach publicznych bo sie nie chce podejsc do popielniczki i zgasic, i to wszystko leci do kanalizacji i potem sa po zatykane studzienki  przychodzi wiekszy deszcze i placz bo zalało pół miasta, raz ze za malo studzienek dwa ze sa nie czyszczone a poza tym regularnie zasyfiane

Skomentuj