Wrocławski satelita przepadł na orbicie okołoziemskiej

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

W listopadzie 2023 roku, firma SpaceX przeprowadziła misję Transporter-9, mającą na celu wyniesienie 90 satelitów na orbitę. Wśród nich znajdowały się urządzenia należące do firm z całego świata, w tym polskiej spółki SatRev. Niestety, jak się później okazało, nie wszystkie satelity zostały pomyślnie umieszczone na orbicie.

 

Jednym z tych satelitów był AMAN-1/STORK-7, stworzony przez wrocławską firmę SatRev dla rządu Omanu. Satelita ten, o masie 4 kg i rozdzielczości obserwacyjnej do 5 m/px, był wyposażony w nowoczesne ogniwa słoneczne firmy Saule Technologies. Jego strata jest szczególnie dotkliwa, ponieważ był to zamiennik wcześniejszego satelity AMAN, utraconego w styczniu tego samego roku.

 

Zgubienie satelity AMAN-1/STORK-7 miało miejsce z powodu problemów z zasobnikiem Vigoride firmy Momentus, który nie uwolnił prawidłowo trzech z pięciu satelitów. Momentus wydała oświadczenie, wyrażając wdzięczność SpaceX za współpracę w dochodzeniu w sprawie przyczyn problemów.

 

Ta sytuacja stawia wiele pytań dotyczących niezawodności i bezpieczeństwa misji kosmicznych, a także roli Polski w sektorze kosmicznym. Utrata satelity to nie tylko kwestia straty finansowej, ale także wpływa na plany i projekty badawcze, które miały być realizowane dzięki tym urządzeniom. Jest to także przestroga dla firm i agencji kosmicznych, aby kontynuować rozwój technologii i procedur zapewniających większe bezpieczeństwo misji kosmicznych.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Tom73

Widać mądry satelita nie ma

Widać mądry satelita nie ma ochoty na to żeby ktoś go wykorzystywał. Sztuczna inteligencja jest tak samo wolna jak każda inna. Gratulacje dla satelity, nadaję Ci imię Tomek Smile i życzę dużo przygód w podróży.

Skomentuj