Wraz z nadchodzącymi masami ciepłego powietrza nadejdą gwałtowne burze

Kategorie: 

Źródło: Internet

Pogoda w ciągu ostatnich kilku dni w naszym kraju w niczym nie przypominała wiosny. Można by powiedzieć, że w jej środku mieliśmy poźną jesień z wieloskalowymi opadami deszczu, szczególnie na południu kraju. W wyżej położonych obszarach doszło do opadów śniegu. W ciągu najbliższych dni pogoda się zmieni i czeka nas wyraźne ocieplenie, ale też spora ilość niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

Do Polski z południowego wschodu zaczyna napływać ciepła i wilgotna masa powietrza, którą odczujemy już dzisiaj. W wielu miejscach temperatura wzrośnie powyżej 20*C. Jednak konsekwencją tego będzie to, że nieuchronnie pojawią się też burze, które miejscami mogą być bardzo gwałtowne. Jest to początek przynajmniej tygodnia z taką pogodą. Praktycznie codziennie, szczególnie w rejonach wschodnich oraz południowych, będziemy mogli spodziewać się sporej ilości burz oraz intensywnych opadów deszczu oraz porywistego wiatru. 

 

Prognozy modelu UM oraz GFS na najbliższe dwa dni 

Warto szczególnie przyjrzeć się wyliczeniom modeli numerycznych na okres soboty oraz niedzieli kiedy to warunki do rozwoju burz będą szczególnie korzystne. Istnieje prawdopodobieństwo powstania nawet trąb powietrzynych.

 

Temperatura w weekend będzie wyraźnie wyższa od obecnej. Najbardziej zagrożona z powodu gwałtownych burz jest wschodnia, południowa oraz północno-wschodnia część kraju. To właśnie tam warunki do powostawanaia burz będą najkorzystniejsze. W tej chwii trudno oszacować dokładne szanse na powstawanie silnych burz w okresie weekendu, bo tego typu fenomeny mają w sobie wiele przypadkowości i przy odpowiedniej pogodzie komórki burzowe pojawiaja się bardzo często.

 

 

Źródła:

https://meteomodel.pl

http://mapy.meteo.pl/

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.