Wrak Titanica rozpada się, podwodny cmentarz wkrótce przestanie istnieć

Kategorie: 

Źródło: Atlantic Productions

Zespół nurków po raz pierwszy od 14 lat zbadał wrak słynnego Titanica, który znajduje się na dnie Oceanu Atlantyckiego. Jak ustalono, statek jest w wyjątkowo złym stanie i rozpada się w dość szybkim tempie.

 

Ponownym zbadaniem Titanica zajął się zespół kierowany przez Victora Vescovo. Wrak znajduje się na głębokości ponad 3 800 metrów u wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie. Aby dostać się na tę głębokość, zespół skorzystał z dwuosobowej łodzi podwodnej.

 

Jak się okazało, wrak Titanica jest w jeszcze gorszym stanie niż 14 lat temu. Zniszczeniu uległa kabina kapitana, znajdująca się po prawej burcie statku. Wnętrze Titanica jest dość dobrze zachowane, ale znaczna jego część jest już w fatalnym stanie.

Wrak jest stopniowo niszczony przez wiry i silne prądy morskie, słoną wodę oraz mikroorganizmy, które pożerają metale – w szczególności bakterie Halomonas titanicae, które przyspieszają proces powstawania rdzy. Henrietta Mann, jedna z badaczek, która opisała te bakterie, szacuje, że szczątki tego słynnego statku mogą zniknąć do 2030 roku.

 

Titanic uderzył w górę lodową w nocy 14 kwietnia 1912 roku podczas rejsu z Southampton do Nowego Jorku. Na jego pokładzie znajdowało się wtedy 2 224 pasażerów, a w wyniku katastrofy zginęło ponad 1 500 osób. Wrak został odnaleziony w 1985 roku. Gdy statek zniknie, pozostaną po nim jedynie zdjęcia, filmy i trójwymiarowe sztuczne rekonstrukcje.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika pawel

jak to jest, że badacze

jak to jest, że badacze odnajdują antyczne greckie drewniane łodzie z tonami złota i oręża na głębokości 900m (przy czym news zostaje okraszony zdjęciem nurków na owej głębokości) a tutaj niezatapialna łódź ma po prostu zniknąć za 10 lat?

Skomentuj