Wrak niemieckiego tankowca może doprowadzić do wielkiej katastrofy ekologicznej w Zatoce Gdańskiej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na dnie Zatoki Gdańskiej znajduje się wrak niemieckiego tankowca t/s Franken. Na jego pokładzie mieszczą się miliony litrów paliwa. Ekolodzy alarmują, że w przypadku wycieku, nastąpi skażenie całej Zatoki Gdańskiej oraz wielu polskich plaż.

 

Tankowiec Franken służył Niemcom podczas II wojny światowej. 8 kwietnia 1945 roku został zbombardowany przez lotnictwo Związku Radzieckiego. Niemiecki okręt rozerwał się, a jego wrak osiadł na dnie Zatoki Gdańskiej na głębokości 47-72 metrów, kilka kilometrów od Półwyspu Helskiego.

Sprawa tankowca Franken jest znana od wielu lat. Według szacunków ekspertów, na jego pokładzie wciąż może znajdować się nawet 1,5 miliona litrów paliwa. Gdyby doszło do uwolnienia się tych toksycznych substancji, nastąpiłoby skażenie dziesiątek kilometrów polskich plaż, zniszczone zostałyby liczne rezerwaty, siedliska chronionych fok szarych oraz obszary należące do programu Natura 2000.

Fundacja MARE alarmuje, że każdego roku korozja uszkadza kadłub tankowca Franken i okręt może zawalić się pod swoim ciężarem. Nastąpi wtedy uwolnienie zapasów paliwa i dojdzie do poważnej katastrofy ekologicznej.

 

Wyeliminowanie tego zagrożenia może okazać się bardzo trudne. Z jednej strony goni nas czas, zaś z drugiej, jak wskazuje Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, do tej operacji należy się dobrze przygotować, aby właśnie podczas usuwania zagrożenia nie doprowadzić przypadkiem do katastrofy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika przestal

1.5 miliona litrów to ok 1300

1.5 miliona litrów to ok 1300 t paliwa /chyba że to benzyna - to jeszcze mniej- jest lżejsza/ . Po drogach jeżdzi tysiące TIRów , każdy po 500-700 litrów w zbiorniku,byle kraksa czy awaria i wszystko to leci do rzek a potem do morza. Duży samolot zabiera kilkanaście ton paliwa- spala ok 5 t na 1000 km. O czym tu mowa , byle tankowiec płucząc zbiorniki wywala tony paliwa i olejów do wody. Duże wycieczkowce zużywają 150 t paliwa na dobę-na tym w zatopionym tankowcu nie dopłynął by do końca 8 mio dniowej wycieczki.Typowa manipulacja " miliony litrów paliwa" ???!!!

Portret użytkownika hyh

Niemcy nie uzyli gazow

Niemcy nie uzyli gazow bojowych co jest dziwne , w I wojnie byla to normalna sytuacja.

Jednak nie byliby na tyle nieostrozni by zatapiac statki z nim. Woleli zakopac lub schowac w gorach w sztolniach , moglby sie jeszcze przydac.

Istnieje przypuszczenie ,ze takie "zlote pociagi" sa naladowane gazami chemicznymi podobnymi do sarinu. Stad sa bardzo niebezpieczne. W morzu topi sie niestety " smieci" a wiec odpady radioaktywne i wiele innych niepotrzebnych rzeczy.

W czasie wojny tylko duren przewozi cos morska droga pod obstrzalem samolotow nieprzyjaciela.

Jesli cos juz sie przewozi to tak by nie bylo mozliwosci zatopienia np. z Norwegii deutryt lub pod bandera statku neutralnego.

Oczywiscie sa troche narazone na atak okretow podwodnych .Akcja ORP ORZEL na statek handlowy , ktory tak naprawde byl zakamuflowanym wojennym lub sluzyl do celow wojennych. Zbiornikowiec przewozacy rope lub beton na umocnienia.

Byc moze Franken mial rowniez beton juz niepotrzebny do celow militarnych.

Portret użytkownika Mojeimię44

Niemiecki wrak = niemiecki

Niemiecki wrak = niemiecki problem. Napisac notę administracyjną do parlamentu europejskiego i niech Niemcy uprzątną swój spadek. Koszty takiej operacji nie sa małe więc niech Niemcy sprzatna. Czy to my musimy zawsze ponosic odpowiedzialnosc za grzechy innych? No wybaczcie. Paliwo i tak jest pewnie juz niezdatne do obróbki więc nie wiem czemu Polacy jeszcze czekaja by się odwołac?

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika dd

Polacy niech sprzątną - niech

Polacy niech sprzątną - niech się wykażą, przy okazji zdobędą dodatkowe doświadczenia. A może coś ciekawego też uda się wyciągnąć z tego okrętu. A potem rachunek dla Niemiec – kwota przeprowadzonej operacji powinna być na tyle wysoka, że Niemcy sami zgłoszą chęć oczyszczania Bałtyku z każdego zatopionego swojego trującego śmiecia.

Strony

Skomentuj