Wprowadzono stan wojenny na Ukrainie. Czy to plan Poroszenki na odwołanie wyborów prezydenckich na Ukrainie?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wczorajsze incydenty w Cieśninie Kerczeńskiej znajdującej się na styku Morza Czarnego i Morza Azowskiego, mogą być nawet zapalnikiem do wojny z Rosją. Ukraińcy twierdzą, że zostali zaatakowani za niewinność, a Rosjanie twierdzą, że ukraińskie okręty wtargnęły na rosyjskie wody terytorialne i sugerują, że to prowokacja mająca za zadanie odwołanie marcowych wyborów prezydenckich na Ukrainie.

 

Wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie okręty rosyjskie i ukraińskie stoczyły cos w rodzaju bitwy morskiej, zwróciły uwagę całego świata. Przeważnie media przedstawiają te wypadki tak, że winna im jest Rosja, która agresywnie zareagowała na obecność ukraińskich statków w okolicach mostu wiodącego z kontynentalnej Rosji na anektowany przez nią Krym. Problem w tym, że Ukraina nie uznaje tej aneksji twierdząc, że Krym jest okupowany. Oznacza to, że wody terytorialne, które Rosja uważa za swoje, jednocześnie Ukraina również uważa za swoje.

To powoduje, że sytuacja nie jest jednoznaczna, ale społeczność międzynarodowa przeważnie nie uznaje aneksji Krymu, więc argumenty Rosjan o naruszeniu ich wód terytorialnych nie są uznawane za odpowiedni pretekst do takiej agresywnej reakcji. Dziwi też fakt, że Rosja zaryzykowała takie działania podczas gdy cały czas trwa budowa drugiej nitki rurociągu NordStream 2. Teraz z dużym prawdopodobieństwem może się spodziewać kolejnych sankcji.

Pojawiły się również opinie, że wczorajsze wydarzenia były ukraińską prowokacją, której celem było uzyskanie pretekstu do odwołania nadchodzących wyborów prezydenckich na Ukrainie. Wiadomo, że urzędujący prezydent Petro Poroszenko nie ma zbyt wysokich notowań w społeczeństwie, a tak dzięki eskalacji konfliktu z Rosją, ma pretekst do odwołania wyborów prezydenckich planowanych na marzec, co będzie skutkowało utrzymaniem przez niego władzy.

 

Dzisiaj sprawą kryzysu z Cieśniny Kerczeńskiej ma się zająć na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ. Zapewne rezultatem jej posiedzenia będzie jakiś wzniosły dokument, który spłynie po uczestnikach tego konfliktu jak woda po kaczce. 

Prezydent Poroszenko podpisał już dekret o stanie wojennym i zwrócił się do ukraińskiego parlamentu o jego potwierdzenie. Debata i głosowanie przewidziane jest na dzisiaj. W razie wprowadzenia stanu wojennego, na Ukrainie prawdopodobnie zostanie ustanowiona godzina policyjna. Może być też nałożony obowiązek pracy, oraz przymusowe wywłaszczenie mienia.

 

Oznacza to też ograniczenie wolności mediów ukraińskich. Bardzo dziwne jest to, że stanu wojennego nie wprowadzono na Ukrainie nawet w czasie ciężkich walk w Donbasie. Jak to możliwe, że teraz incydent z trzema kutrami torpedowymi skłonił ukraińskie władze do sięgnięcia po tak radykalny środek?

 

Dodatkowo w warunkach stanu wojennego, z zasady ma miejsce całkowita kontrola mediów, oraz zakaz zgromadzeń. Planowo stan wojenny ma być utrzymany przynajmniej do 25 stycznia 2019 roku. W związku z tym, ukraińska armia została postawiona w stan najwyższej gotowości. Wojna może wybuchnąć w każdej chwili, albo wszystko rozejdzie się po kościach.

 

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika еuklidеs

Państwo to korporacja mafijna

Państwo to korporacja mafijna. Jako korporacja niech sobie kieruje wedle uznania swoimi oddziałami. To co nie jest OK, to, że państwo wysysa środki z cudzych przedsiębiorstw, kradnie ich zyski i próbuje także nimi sterować, bądź niszczyć poprzez absurdalne prawo. No i najważniejsze - państwo wszystko co ma ukradło, więc nie powinno mieć żadnych spółek. Nie powinno wogóle istnieć.

Portret użytkownika zenek12345

Dzien dobry,

Dzien dobry,

Kilka pytań, ktore może pomogą.

Jakie stosunki są między Merkel a Putinem?

Jakie panstwo w europie ( wg. mediów) jest agresywne, niebezpieczne, nieprzewidywalne?

Jakie państwa i po co chcą powołać armię europejską?

Czego im potrzeba aby było więcej zwolenników tego pomysłu?

Otóż rozwiazanie jest juz w szufladzie. To armia europejska. Potrzebny byl problem czyt. zagrożenie. Teraz już jest. Daje około miesiąca jak zacznoe sie nagonka medialna, że to jest nam niezbedne, bo Rosja jest niebezpieczna itd.

Uważam, że Putin i Merkel sie dogadali i nikt z tych dwóch na tym nie straci.

Pozdrawiam

Portret użytkownika jaceks77

Hahaha dwa kutry i holownik,

Hahaha dwa kutry i holownik, zaatakowały jednostki Rosyjskie. No zabawne chyba jeszcze mieli plan odbicia Krymu. Rosja (Putin) naprawdę chyba ma kłopoty w swoim kraju , że tak próbuje zmieniać tematy. Wiadomo, widmo wojny wyzwoli w ludziach reakcje obronne i nastroje anty Putinowskie znikną. A jeżeli Poroszenko wymyślił taką prowokację to gratulacje za skecz roku Smile

Portret użytkownika MDG

Cały świat się śmieje z Rosji

Cały świat się śmieje z Rosji i jej kłamstw Biggrin Rubel już dwa razy tańszy od hrywny, a Putin myśli, że kłamstwem nakarmi głodujących Rosjan hehehehe. Historia pokazuje, że Rosja wyrosła na kłamstwie, ogłupianiu narodu i okrucieństwie. Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą tak działa ich aparat propagandowy, oni sami nawet w te swoje kłamstwa wierzą. My mamy ten luksus , że nie musimy w te ich brednie wierzyć. A Ukraina chcąc nie chcąc staje się naszym militarnym sprzymierzeńcem a razem z nią jesteśmy przeciw Rosji o wiele silniejsi, dodać do tego Finów , którzy mają alergię na Rosjan i już się robi realna siła. Powinniśmy wspierać wszelkie inicjatywy zmierzające do lepszego uzbrojenia Ukrainy i wyszkolenia ich żołnierzy . Zagrożona Ukraina to zagrożona Polska i tyle. Pamiętajmy, że Rosja z perspektywy historii zawsze była naszym wrogiem i agresorem i to się raczej nigdy nie zmieni.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Śmieje się? A kto jest

Śmieje się? A kto jest obecnie światowym błaznem? Nie twoja bander-ukraina, która szczeka i podgryza sąsiadów, a jak dostanie kopa w zad, to ze skowytem leci na skargę do uSSmana i hujnii gejropejskiej? Hehehehehe! Tak więc pośmiewiskiem świata numer jeden jesteście wy. W tym jesteście najlepsi.

Głodujący Rosjanie? Buhahahaha! To wytłumacz, jakim cudem 5 mln twoich ukro-ziomali wyjechało do Rosji do roboty? Możesz to wytłumaczyć trollino?

Na kłamstwie i okrucieństwie to powstała uSSmania. Cały ten grajdół powstał na ludobójstwie rdzennych mieszkańców kontynentu płn. amerykańskiego.

Polska nigdy nie była i nie jest waszym sprzymierzeńcem. Nazi-banderyzm, który u was ma status religii narodowej to śmiertelny wróg Polski. A Rosja zwalczająca to wasze nazi-szambo automatycznie staje się polskim sojusznikiem. Dołączyć do tego również mające alergię na nazi-banderym Węgry, Czechy, Słowację i macie "ciepło" bander-ukry. 

Banderowska ukraina to śmiertelny wróg Polski, dlatego trzeba wszelkimi sposobami osłabiać ten nazistowski anty-polski twór. Koniec banderowskiej ukrainy, to spokój i o wiele bezpieczniejsza przestrzeń dookoła dla Polski. 

Od zawsze ukraina była wroga Polsce, a ludobójstwo dokonane przez ukraińców na Polakach na Wołyniu przypieczętowało ostatecznie to, jaki jest obecnie stosunek Polaków do zachodnich nazi-banderowskich ukraińców. Polska powinna wspierać wschodnich ukraińców w walce z nazi-banderowską juntą w kijowie. Rosja w tej kwestii jest naszym sojusznikiem.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj