Wprowadzenie globalnego podatku dla korporacji jest coraz bliższe

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od wielu lat mamy do czynienia z sytuacją, gdy największe koncerny robią wszystko, aby ich zobowiązania podatkowe były jak najniższe. Ich zyski coraz bardziej wynikają z kreatywności księgowych i doradców niż z realnej pracy nad innowacyjnością oferowanych konsumentom produktów i usług. Jesteśmy jednak coraz bliżej uregulowania tej problematycznej kwestii.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), pracuje obecnie nad reformą międzynarodowego opodatkowania firm.

Wśród propozycji pojawił się pomysł, aby podatek nie był wymagany tam, gdzie znajduje się fizyczna siedziba firmy. Chodzi o odzwierciedlenie cyfrowej rewolucji na globalnym rynku. W końcu koncerny docierają ze swoimi produktami wszędzie, niezależnie od tego, w jakim kraju znajduje się ich „kwatera” główna.

OECD chce również walczyć z unikaniem przez przedsiębiorstwa płacenia podatków, poprzez przenoszenie zysków do krajów z niskimi stawkami podatkowymi.

Prezydent USA - Joe Biden - szukając źródeł finansowania swoich pakietów socjalnych, zaproponował stawkę podatkową na poziomie 21 procent dla koncernów międzynarodowych.

Jeśli ten pomysł zostanie globalnie zaakceptowany, to firmom przestanie się opłacać szukać krajów z niskimi podatkami. Oznaczać to będzie, iż prawdopodobnie znikną tzw. „raje podatkowe”.

Niedawno członkowie grupy G7, skupiającej najbogatsze państwa świata, wstępnie wyrazili poparcie dla idei nałożenia minimalnego podatku na korporacje międzynarodowe na poziomie niższym od tego proponowanego przez Bidena, bo wynoszącym około 15 procent. Co najistotniejsze, umowa miałaby zostać zawarta jeszcze tego lata.

Członkowie OECD chcą uzgodnić globalną minimalną stawkę podatkową dla dużych firm oraz podatek od usług cyfrowych, który będzie „batem” na największe międzynarodowe koncerny technologiczne.

Reforma ta powinna odbyć się już bardzo dawno temu, ale w tej sytuacji lepiej późno niż później.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika ​​​​​euklides

A gdzie ty masz

A gdzie ty masz zminimalizowanie udziału banków jeśli wypuszczają one swoje cyfrowe gówna? Zminimalizowanie udziału banków to kryptowaluty, no, ale większość modli się do banków.

Portret użytkownika Adrem

Tak, lepszy, ale pod

Tak, lepszy, ale pod warunkiem, że będę mógł za to kupić realne złoto albo nieruchomość ( chyba na raty, bo miesięczny czy półroczny zarobek na dom nie wystarczy).

Jak nie będę, to znaczy, że nie moge odkładać na nic trwałego, czyli mam być dziadem do śmierci. A i dzieciom nie będzie co przekazać.

Portret użytkownika Moving Target

Czy WOLNO płacić podatki?

Czy WOLNO Smile płacić podatki?

"Faryzeusze naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie. 

Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli:

Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. 
Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?

Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową! Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: Czyj jest ten obraz i napis? Odpowiedzieli: Cezara. Wówczas rzekł do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga"

(Ewangelia wg św. Mateusza 22: 15-21).

https://wbiblii.pl/szukaj/Mt+22%2C15-21

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=265

====

Portret użytkownika ​euklides

Tylko zawsze pomija się

Tylko zawsze pomija się kontekst, że nasłali skarbówkę Heroda, która miała "przyłapać go na słowie" ergo wsadzić do pierdla za nawoływanie do niepłacenia podatków. A Jezus odwrócił kota ogonem i kazał poborcom podatkowym zwrócić wszystko szefowi...

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Strony

Skomentuj