Wolność słowa według koncernów medialnych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Kilka dni temu rano znowu nie było „Teleranka”, tym razem tylko w części niepublicznych mediów. Właściwie to nie było niczego poza czarną planszą informującą o zamachu na wolność słowa. „Jezusie Maryjo!” – pomyślałam – „Ruskie idą!”, ale na szczęście nie przyszli, a całe to huczne, wystawione z pompą przedstawienie było po prostu formą protestu przeciwko planowanemu przez Rząd podatkowi od reklam. Podatek podatkiem, wiadomo, każdego boli, zwłaszcza tych, co do tej pory nie płacili, ale nie nad tym chce się pochylić.

 

Wolność słowa – jak pięknie to brzmi. Ostatnio wiele o niej słychać w kontekście przeróżnych mediów. W TVPiS ponoć takiej wolności nie ma, za to w TVN-ie wylewa się przez ekran telewizora. „Facebook” i „Twitter” tak bardzo się w tą wolność zapędziły, że aż zaczęły cenzurować treści prawicowe, bo przecież wolność słowa jest tylko jedna. Ta właściwa. Odkąd pojawił się precedens w postaci zablokowania kont Donalda Trumpa, Prezydenta Stanów Zjednoczonych, w mediach społecznościowych, „bramy przyzwolenia” zostały otwarte, bo skoro można zablokować najpotężniejszą osobę na świecie, to można przecież zablokować już każdego. Posypała się zatem lawina blokad przeróżnych, w tym treści Instytutu Pamięci Narodowej związanych z II wojną światową. Facebook zablokował, rzekomo przez pomyłkę za co solennie przeprosił, anglojęzyczny profil IPN z postem dotyczącym niemieckich zbrodni na polskich dzieciach. No cóż, każdy w ferworze walki może się pomylić, prawda? Szkoda tylko, że tych „pomyłek” w ostatnich czasach jest tak wiele. W połowie stycznia tego roku Facebook zablokował możliwość zagranicznej promocji filmu IPN o niemieckim obozie w Łodzi, w którym przetrzymywano około 3000 dzieci, ponieważ uznano, że film ma zabarwienie polityczne.

„Twitter” również stara się dotrzymać kroku „Facebookowi” i zablokował konto partii VOX, trzeciego ugrupowania hiszpańskiego parlamentu, które rzekomo stosowało „mowę nienawiści” we wpisie zwracającym uwagę na niebezpieczeństwa ze strony radykalnego islamu, który notabene laureatem Pokojowej Nagrody Nobla też nigdy nie zostanie.

Takich przykładów blokowania czy uderzania w treści prawicowe, konserwatywne jest w ostatnim czasie zatrważająco dużo. Wszystkie te działania firmuje etykieta z napisem „Wolność słowa”, „Demokracja”, „Tolerancja”. A teraz część mediów w Polsce dołącza do haniebnego procederu „wycierania sobie gęby wolnością” w imię własnych, przyziemnych interesów, bo nie o ideały tu chodzi, a po prostu o kasę.

Nie jest niczym złym walczyć o swoje interesy, jeśli robi się to w sposób transparentny, a nie poprzez metody wywierania wpływu, których nie powstydziłaby się „bezpieka”. Nie rozumiem, w jaki sposób podatek może nam odebrać wolność słowa. Nie przeczytamy w “necie” o zabójczych awokado, atakujących bezbronnych Holendrów czy zmarszczkach starzejącej się aktorki i innych tragediach życiowych celebrytów? Nie będzie pieniędzy na sztandarowe produkcje, takie jak „Pamiętnik z wakacji”, „Dlaczego ja?”, „Zdrady” i inne paradokumenty? A może zabraknie na teleturnieje czy serialowe tasiemce i inne odgrzewane, ściągnięte zza granicy „stare kotlety”? Prawda jest taka, że współczesne media mają coraz mniej do zaoferowania i nawet jeśli będą musiały zapłacić dodatkowy podatek, który dotknie najprawdopodobniej największe koncerny medialne i nie powstaną te wszystkie „ponadczasowe produkcje” i „błyskotliwe artykuły” nikt na tym specjalnie nie ucierpi, a już na pewno nie wolność słowa.

Autorstwo: JZ

Źródło: WolneMedia.net

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ​euklides

Tylko po co kołki instalują

Tylko po co kołki instalują swoje platformy na googlu... Rola to taki przypał jak admin, któremu mówię żeby akceptował darowizny w kryptowalach. Ale on nie, będzie czekał aż banksterka dobierze się mu do d..., zajmie konta, a potem popłacze się, że nie ma wolności.

Portret użytkownika sceptyyk

Witaj kolego Alf  :)  Kolego,

Witaj kolego Alf  :)  Kolego, prawdziwie wolnym, jest tylko ten, który nic i niczego nie posiada... Każda forma własności, wymusza na nas zabezpieczenie i utrzymanie tej własności, a to już jest forma zniewolenia. Kolejnym etapem zniewolenia, jest uwikłanie w kredytach itd itp. pozdrówka  Smile

Portret użytkownika ​euklides

Bez przesady sceptuś.

Bez przesady sceptuś. Posiadać można, ale adekwatnie do potrzeb. Najgorsi ludzie to tacy, którzy mają żeby mieć. Jak powiedzmy Adamowicz, który nakradł nieruchomości, a w sumie to był bezproduktywny, toksyczny pasożyt.

Portret użytkownika Mojeimię44

Przecież mamy wolne media.

Przecież mamy wolne media. Znz są tak wolne, że można przedstawić swoją ideologię i nikt ci nic nie zrobi. Można napisać artykuł i jeśli będzie stosunkowo moralny będzie opublikowany. Można naprawdę wszystko. To są wolne media. Dlaczego jest tak ich mało? Jaki popyt taka podaż. Ludzie chcą być sterowani i manipulowani. Praktycznie cała Polska trafiła na znz i ilu z nich tu zostało? Gdyby było zapotrzebowanie na wolne media ludzie by je dotowali, przekazywali darowizny itd. Robili by wszysto żeby rosły. Niestety nie rosną. Natomiast tam gdzie jest pralnik umysłowy- radio Maryja, TVN itd. tam przewalają się tony papieru o nazwie PLN. Tak to wygląda. Gdyby nasze komentarze ukazywały się na stronach mediów głównego gówna to po chwili były by zdejmowane a tu? Prędzej zdejmą znz niż nasze komentarze. ;) 

Więc nie narzekajcie. Cieszcie się, że jest nas jeszcze garstka prawdziwie wolnych duchowo ludzi. Reszta jest nieświadoma.

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika gash

Mylisz wolność z rzetelnością

Mylisz wolność z rzetelnością. Problemem znz jest to, że tutaj każdy może wejść i napisać co mu się podoba. Nie ważne, czy jest się polonista, można tu się wypowiadać o teorii względności. I wszystko ok, do momentu kiedy, polonista nie zaczyna podważać tych teorii bez nawet elementarnej wiedzy o fizyce, tylko na podstawie swoich laickich obserwacji. Ludzie tutaj potrafią przyjść i napisać, że Papcio Chmiel zmarł po szczepieniu na covid. Każdy kolejny artykuł tutaj sobie przeczy - raz pandemia jest, raz wirus mutuje, raz w cale go nie ma. Albo z powodu jednego zimowego miesiąca, ktoś stwierdza, że nie ma zmian klimatu, bo nie odróżnia klimatu od pogody. To nie są rzetelne informacje i na szczęście dla tego, ten portal zostanie na zawsze ciekawostką, dla jednych którzy mają bekę z niedouczonych redaktorów oraz tych "oświeconych" co to włączyli myślenie. 

Portret użytkownika sceptyyk

 Witojcie kolego Gash  :) 

 Witojcie kolego Gash  :)  Prowda godocie, a portalowych ciemiaków zabolało...   :)

... I wszystko ok, do momentu kiedy, polonista nie zaczyna podważać tych teorii bez nawet elementarnej wiedzy o fizyce, tylko na podstawie swoich laickich obserwacji... Każdy kolejny artykuł tutaj sobie przeczy...

 kiedys, poleciłem znajomemu ten portal, trafił na jakieś płaskoziemne wywody... Zapytał, po co polecam mu taki gówniany portal... Jego przykład, uzmysłowił mi, że ten portal nie dociera do szerszego grona odbiorców... Jak ktoś tu wejdzie i poczyta wypociny kozery, tallina i kilku innych myslicieli pod artami, to... Co z tego, że wielu mądrych i wnikliwych ludzi, chce dotrzeć ze swoimi przekazami do szerokiego grona odbiorców, skoro kilku przyjebów od płaskiej ziemi, hitlera na księżycu i takich tam innych "myślicieli", czyni odbiór tego portalu, jako zbiorowisko oszołomów... Taki jest odbiór tego portalu. W każdym społeczeństwie, jest poważyny odsetek, wszelkiej maści paranoików, a nasz Admin ich "zagospodarował"... Adminowi, kasa się zgadza i tak tu leci  Smile Faktem jest to, że jest tu wesoło  :)  Bo z wariatami, zawsze jest wesoło i tak 3mać  :)  3maj się szramo  Smile

Strony

Skomentuj