Wokół Morza Martwego powstają gigantyczne kratery

Kategorie: 

Źródło: Foeme.wordpress.com, YouTube/News Direct

Wokół wysychającego Morza Martwego zaobserwowano gigantyczne kratery, które mogą stanowić dodatkowe zagrożenie dla słonego jeziora. Do tej pory potwierdzono istnienie ponad 6 tys. otworów. Pierwsze z nich pojawiły się w latach 80. XX w.

Pierwsze wykonane badania miały miejsce w 1990 roku i potwierdziły istnienie 40 kraterów. Nie stanowiły one poważnego problemu aż do obecnego roku. Morze Martwe wysycha w ogromnym tempie, co zdecydowanie pogłębiło problem pojawiających się dziur.

 

Te ogromne kratery mogą osiągac głębokości rzędu 25 m. Eksperci twierdzą, że formują się obecnie w tempie prawie jednego dziennie, jednak teza ta nie została dotychczas potwierdzona.

Przy zasoleniu dziesięciokrotnie większym niż poziom Oceanu Atlantyckiego, Morze Martwe wyparowuje w tempie prawie 1,5 m rocznie, a duże kieszenie solne wyłaniają się w miarę cofania się wody. Otwory te są podmywane przez wody gruntowe, które finalnie rozpuszczają sól i transportują ją z powrotem do Morza Martwego. W wyniku tego działania tworzą się masywne kratery, które zagrażają pobliskim zabudowaniom.

 

Niektóre dziury powstają z czasem, a inne pojawiają się z dnia na dzień. Trzęsienie ziemi, a nawet ulewny deszcz mogą spowodować zapadnięcie się pustych przestrzeni pod powierzchnią.

Kratery, które występują głównie po zachodniej stronie Morza Martwego, tworzą się z powodu poważnego niedoboru wody. Głównym winowajcą jest zmniejszony przepływ wody na rzece Jordan – głównym dopływie Morza Martwego.

 

W latach 1939–1999 poziom wody w Morzu Martwym spadł o ponad 25 m. Jedna trzecia objętości wody wyparowała od początku lat 60. XX w. Ponadto, do wysychania przyczyniła się również prężnie działająca turystyka.

 

Morze Martwe rozciąga się na ponad 100 km przez Izrael, Zachodni Brzeg i Jordanię. Obecnie jego powierzchnia zmniejszyła się z około 950 km2 do 637 km2 obecnie. Zmiany klimatu, a także działalność człowieka mogą doprowadzić do całkowitego wyniszczenia najbardziej słonego jeziora na Ziemi.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Illuminat13

A szósty wylał czaszę swoją

A szósty wylał czaszę swoją na wielką rzekę Eufrat; i wyschła jej woda, aby można było przygotować drogę dla królów ze wschodu słońca” (Obj. 16,12). Szósty anioł wyleje czaszę pełną gniewu Bożego na krainę Mezopotamii, aby rzeki Eufrat i Tygrys przestały istnieć, a wojska ze wschodniej części planety mogły suchą nogą dotrzeć do Doliny Jezreel, gdzie znajduje się kilkusetosobowa osada o nazwie Megiddo. Powierzchnia tej doliny wynosi około 250 kilometrów kwadratowych. Jest to więc stosunkowo mały kawałek ziemi, zwłaszcza kiedy uświadomimy sobie, że Biblia zapowiada, iż właśnie tam rozegra się najstraszniejsza bitwa w historii ludzkości, tzw. Armagedon. Według Apokalipsy będzie tam 200 milionów żołnierzy, a we wszystkich walkach tej wojny zginie jedna trzecia ludzkości. (Obj. 9,15-16). Krew wokół Megiddo ma rozlać się na odległość trzystu kilometrów (Obj. 14,20).

Nie wiemy kiedy to się stanie, ale wiemy, że najpierw rzeki Iraku muszą wyschnąć. I tutaj ciekawostka: w ostatniej dekadzie wody Eufratu i Tygrysu znacznie się obniżyły. Między 2003 a 2009 rokiem aż 144 kilometrów sześciennych ubyło z tych rzek – to objętość Morza Martwego! Gospodarstwa rolne w pobliżu tych rzek, które niegdyś przynosiły obfite plony, teraz wyschły i pokryły się kurzem. A tak oto wygląda porównanie zdjęć satelitarnych fragmentu Eufratu na odcinku rezerwatu w prowincji Qadisiyah, w Iraku:  https://purytanin.wordpress.com/2013/03/31/eufrat-wysycha-nadchodzi-apokalipsa/  https://www.youtube.com/watch?v=Evu1GpK1rGE

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika baca

nie przesadzaj to plemie

nie przesadzaj to plemie prawników wiec jak zmienić prawo i ogłosić ich przestępcami to sami sie do gett i obozów powpychają... histori nie znasz? przecież 5 tysięcy lat ona jest w kółko taka sama...

ostatnio zabijali się żeby zdążyć na pociąg do Auschwitz...

tylko dlatego bo takie było prawo...

 

Skomentuj