Wojsko oskarżyło panele słoneczne o zakłócanie komunikacji radiowej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Szwedzkie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że promieniowanie elektromagnetyczne z elektrowni słonecznych może zakłócać zarówno wojskową, jak i cywilną komunikację radiową.

 

Szwedzkie Ministerstwo Obrony i Krajowa Rada ds. Bezpieczeństwa Energii Elektrycznej rozpoczęły badanie wpływu promieniowania elektromagnetycznego z elektrowni słonecznych na systemy komunikacji radiowej. Według wstępnych danych z pierwszej fazy badań panele słoneczne mogą zakłócać wojskową i cywilną łączność radiową, dlatego szwedzkie wojsko postanowiło dokładnie zbadać skutki promieniowania z elektrowni, aby znaleźć sposób na ochronę przed nim.

 

Wraz ze wzrostem liczby elektrowni słonecznych i rozwojem transportu elektrycznego rośnie liczba obiektów elektrycznych służących jako źródła promieniowania elektromagnetycznego. W pierwszej fazie badań szwedzkie wojsko zbadało promieniowanie elektromagnetyczne z paneli słonecznych, autostrad z mobilnymi systemami ładowania samochodów elektrycznych oraz bezprzewodowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

W rezultacie naukowcy doszli do wniosku, że systemy te mogą powodować znaczne zakłócenia w wojskowej i cywilnej łączności radiowej, łączności lotniczej, sieciach komórkowych i telewizji. Ponadto obawy wojskowe spowodowały, że promieniowanie z paneli słonecznych mogłoby zakłócać niezawodne elektroniczne rozpoznanie. Szczegóły prac badawczych prowadzonych przez wojsko nie zostały jeszcze ujawnione.

 

Wyniki badań zostały przesłane do wszystkich zainteresowanych stron, z którymi planowane jest wypracowanie jednolitych wymagań dotyczących promieniowania elektromagnetycznego z nowych systemów elektrycznych, w tym z elektrowni słonecznych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Niektórzy wszędzie widzą już

Niektórzy wszędzie widzą już tylko "mrówki , węże i pająki kosmate..". Jakie promieniowanie kurna !? Panele słoneczne wytwarzają prąd STAŁY , który dopiero we falowniku zamieniany jest na przemienny o częstotliwości zaledwie 50 Hz ! Czyli TAKI SAM jak w istniejacej sieci energetycznej ! A jakoś nikt nie próbuje linni wysokiego napięcia ekranować a tam prądy przesyłane są o napięciach od 110 ... 750 KV (siedemset pięćdziesiąt tysiecy wolt !) a nie jak w liniach przesyłowych niskiego napiecia 230/400 V i takie samo napięcie wytwarzają owe "nieszczęsne" panele słoneczne , to co tu niby ma "promieniować" ? 

Równie durnym idiotyzmem jest oskarżanie kogokolwiek o to , że za pomocą laserowego wskaźnika "oślepił" pilotów samolotu pasażerskiego , który lecąc na wysokości ~10 km popyla z prędkością ~800 km/h ... kto niby dałby radę wcelować jeszcze w okno kabiny tak szybko i wysoko lecącego samolotu ??? Ale dziwić się tu nie ma czemu , jak ja byłem we wojsku to też nie spotkałem tam ani jednego mądrego człowieka wśród TREPÓW .

Portret użytkownika Prawie dobrze

kolega zauważył, że problemem

kolega zauważył, że problemem są przetwornice. Pominął kolega jeden szczegół - przetwornice pracują ze wzmacniaczami w klasie D, są to przetwornice impulsowe. Zakłocenia wytwarzają impulsy prądu zanim zostanie on przetransformowany do postaci sinusoidy 50Hz. Jak kolega nie wierzy, to kolega przystwi radio nastawione na fale długie (LW) do dowolnego zasilacza telefonu, tzw. ładowarki. Radio zamiast odbierać audycję będzie wyć i gwizdać w takt pola emitowanego przez lichą przetwornicę o mocy zaledwie  2,5W! Przetwornice przy panelach są o rząd wielkości większe, czyli ponad 400 razy! Stąd zakłóćenia przede wszystkim częstotliwości fal długich, średnich i krótkich. Przy czym propagacja fal krótkich sprawia, że zakłócenia mogą się nieść na wiele tysięcy kilometrów. Dzisiaj zapewne historie o tym, że wieczorami słychać moskiewskich taksówkarzy nadających w paśmie 27MHz są traktowane jak miejskie legendy. Jednak nie jest to niemożliwe.

Portret użytkownika Łukasz_inny

Fantastico, pasywny element w

Fantastico, pasywny element w postaci płytki krzemu generuje promieniowanie elektromagnetyczne,  a może jednak chodzi o wszelkiego typu inwertery które przetwarzają te energię a potrzeby sieci bo tam jednak występuje prąd częstotliwośći takiem tam  ?????? hę ? CO TE PANELE PROMIENIUJĄ NIBY ? Mogą co najwyżej odbijać promieniowanie elektromagnetyczne.

 

Portret użytkownika ARTUR

Sprawa jest prosta jak w

Sprawa jest prosta jak w samochodach które mają akumulatory z tyłu a silnik z przodu , słabo izolowany kabel biegnący w samochodzie napromieniowuje użytkownika / jedna marka już miała z tym problemy / , nikt też nie dba aby kabel wymienić po np. 10 latach użytkowania gdyż izolacja juz nie działa - póżniej nie działają też plemniki .

Portret użytkownika Emerley

Kij ma drugi koniec:

Kij ma drugi koniec: odpowiednie oprogramowanie plus setki metrów kabla i powierzchnia panela = doskonała antena odbiorczo/nadawcza.  Bolą ich też odbicia od paneli, bo im zakłucają nawigacje samolotów i rakiet.

Skomentuj