Wojna to nie tylko straty, bo uciekający Rosjanie spowodowali wzrost gospodarczy kilku krajów

Kategorie: 

Źródło: tg

Wojna Putina na Ukrainie wprawiła w ruch masy migrantów, a wraz z nimi pokaźne sumy pieniędzy, które znacznie napędzają gospodarkę krajów docelowych. Podczas gdy wiele krajów cierpi z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kilka wybranych czerpie korzyści z napływu rosyjskich migrantów i bogactwa, które ze sobą przywożą.

 

Gruzja, była republika radziecka na południowej granicy Rosji, jest jednym z kilku krajów na Kaukazie, w tym Armenii i Turcji, których gospodarki kwitną w obecnych niestabilnych warunkach.

 

Według statystyk w tym roku do Gruzji wyemigrowało co najmniej 112 tys. Rosjan. Prawie 43 tys. osób przybyło w pierwszej fali bezpośrednio po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, podczas gdy trudniejsza do policzenia druga fala wkroczyła do kraju po mobilizacji we wrześniu.

 

Według ankiety internetowej przeprowadzonej przez grupę badawczą Ponars Eurasia, obejmującej ponad 2 tys. rosyjskich migrantów, 23,4 procent z nich wyjechało do Gruzji. 24,9% rosyjskich migrantów wyjechało do Turcji, 15,1% do Armenii i 19% do nienazwanych „innych” krajów.

 

Imigracja wywarła duży wpływ na gruzińską gospodarkę i lokalną walutę, lari, która w tym roku wzrosła o 15 procent w stosunku do dolara amerykańskiego i jest notowana na najwyższym poziomie od trzech lat.

 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że gospodarka Gruzji wzrośnie w tym roku o 10 proc. To ponad trzykrotnie więcej niż prognozowano w kwietniu, kiedy wzrost gospodarczy wynosił zaledwie 3 proc.

 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obwinia za tegoroczny wzrost gospodarczy Turcji i Armenii wywołaną wojną imigrację i szybki wzrost napływu pieniędzy. Gospodarka Turcji wzrośnie w tym roku o 5 proc., a Armenii o 11 proc., dzięki „dużemu napływowi zagranicznych dochodów, kapitału i siły roboczej do kraju”.

 

Tylko w październiku udział Rosji w napływie kapitału zagranicznego do Gruzji wyniósł 59,6 proc. Wzrost w porównaniu do ubiegłego roku to 725 proc.

 

Rosjanie przelali na gruzińskie konta 1,412 miliarda dolarów między lutym a październikiem, ponad czterokrotnie więcej niż 314 milionów dolarów przeniesionych w tym samym okresie w 2021 roku, według Centralnego Banku Gruzji.

 

Do września Rosjanie otworzyli ponad 45 tys. kont bankowych w Gruzji, podwajając liczbę rosyjskich kont bankowych w Gruzji.

 

Podobnie jak Armenia i Turcja, Gruzja oparła się zachodnim sankcjom wobec zbójeckiego państwa, pozwalając Rosjanom i ich pieniądzom na swobodny przepływ przez granicę.

 

Ze swojej strony Turcja udzieliła w tym roku zezwoleń na pobyt 118 626 Rosjanom, a jedna piąta nieruchomości sprzedanych obcokrajowcom w 2022 roku trafiła do Rosjan. Rząd Armenii nie podał informacji o liczbie imigrantów ani zakupach nieruchomości. Ekonomiczny wpływ imigracji zaskakuje nawet ekspertów.

 

„Mamy dwucyfrowy wzrost gospodarczy, którego nikt się nie spodziewał” – powiedział CNBC Michaił Kukawa, szef polityki gospodarczej i społecznej w Gruzińskim Instytucie Rozwoju Wolności Informacji (IDFI).

 

Oczywiście znaczna część wzrostu wynika również z niskiej bazy porównawczej w okresie koronawirusa. Ale według Kukawy wskazuje to również na aktywność gospodarczą odwiedzających. I chociaż napływ dziesiątek tysięcy może wydawać się niewielki, jak na kraj taki jak Gruzja, z populacją zaledwie 3,7 miliona – jest ponad 10 razy większy niż w 2021 r., kiedy przybyło 10 881 Rosjan.

 

„Są bardzo aktywni ekonomicznie, 42 tysiące zwykłych obywateli rosyjskich nie miałoby takiego wpływu na gruzińską gospodarkę” – powiedział Kukawa, odnosząc się do pierwszej fali migrantów, w skład której wchodziło wielu zamożnych i dobrze wykształconych ludzi. Druga fala była napędzana bardziej strachem niż perspektywami gospodarczymi.

 

Najbardziej bezpośredni wpływ nowo przybyłych wywarł na gruziński rynek mieszkaniowy. Według TBC Bank, we wrześniu ceny nieruchomości w stolicy Tbilisi wzrosły o 20 procent, a liczba transakcji - o 30 procent rok do roku. Ceny wynajmu wzrosły o 74 procent w ciągu roku.

 

Według danych Gruzińskiej Państwowej Służby Statystycznej w styczniu i listopadzie tego roku zarejestrowano w Gruzji 12 093 nowych rosyjskich firm, ponad 13 razy więcej niż w 2021 roku.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Dąbek - tu następna kacapska

Dąbek - tu następna kacapska ustawka :

Władze UE będą rozmawiać o zniesieniu sankcji na Rosselhozbank i ponownym podłączeniu go do SWIFT w ramach "umowy zbożowej".

Poinformował o tym przedstawiciel Komisji Europejskiej, Peter Stano:

Należycie odnotowaliśmy roszczenia Rosji dotyczące roli Rosselhozbanku w transakcjach związanych z żywnością i rolnictwem, a także postrzegane trudności spowodowane jego odłączeniem od SWIFT. Choć przez to transakcje są droższe i wolniejsze, płatności są nadal możliwe.

Aby znieść sankcje na bank - powiedział - kraje UE muszą podjąć jednomyślną decyzję.

Podkreślił jednak, że ograniczenia zawierają wyjątki "dla transakcji w sektorach żywności i nawozów" - a to pozwala UE robić interesy z rosyjskimi bankami, które są objęte sankcjami.

Ponadto, jak zauważył, "wystarczająca liczba kanałów płatności pozostaje otwarta": większość rosyjskich banków nie podlega ograniczeniom, w tym Gazprombank, główny operator transakcji w sektorze ropy i gazu.

CXzy nadal widzisz , że kacapy i łunia to stosunki wrogie ? Czy łunia budzi się i usrajmańskie decyzje mogą pójść do kosza ?

Ile razy pisałem , że rozmontowanie łuni jest na rękę usrańcom i ruskim !? Bo z małymi rozmawia się z pozycji siły !!! Masz jakieś jeszcze wątpliwości po co demontują oni łunię debanderyzacją !? Faszyści banderlandu są tylko dobrą przykrywką i powodem i każdemu z nich jest to na rękę i jeszcze przy tym kupe kasiory zarobią - idelany układ i nadal będą trzmać władzę na wzajemnym układzie - mistrzostwo świata po prostu ------ ale wodnik , ten jebany wodnik niesteyty im pomieszał szyki - a to akurat dobrze Smile

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika spokoluz

Dąbek - się nie zastanawiaj ,

Dąbek - się nie zastanawiaj , oni ugadani są i aby "pewni" obywatele dalekiego kraju mogli na banderland przyjechać to trzeba banderland z baderfanów wyczyścić - nic wielkiego - to tylko biznes jeśli nie załapałeś wstawek metaforycznych. To jest czyszczenie terenu z wrogów tych co maja przybyć - ku..wa , w polinie likwidowali zakłady aby obcy biznes mógł wejść to czego oczekujasz na banderlandzie ?

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika dąb-rozwadowski

Jakiego Wy macie pięknego

Jakiego Wy macie pięknego zajoba towarzysze że jak ktoś nie jest ślepy i widzi prymitywny bandytyzm kacapów to już na pewno dla Was jest banderowcem. Zdradzacie się z tym co sekundę. No jeszcze jest ta myśl że Wam się podoba mordowanie banderowców kacapskimi łapkami ew. sami jesteście kacapami bo niektórzy z Was maja problem z językiem polskim. Nie martwi mnie to wcale bo o ile kacapia nie przegra o tyle nie wygra a na końcu się zesra a Wy sieroty po tym boju będziecie pisać jakie to piekne gówno o które właśnie kacapom chodziło żeby mieć jak najwięcej. I do łba Wam nawet nie przyjdzie że ruskie jakby nie postradali rozumu to mając to wszystko co mają mogliby rzeczywiście prowadzić wśród narodów ale pomimo Waszych pragnień oni do tego się nie nadają bo są po prostu za dzicy. W Mongolii na stepach też potrafią silnik ciężarówki kamieniem naprawić nawet szybciej od kacapów. Pozdrawiam serdecznie.

człowiek ma niby wolną wolę, ale niech tylko dupa zechce srać a w związku z tym lepiej być tak mądrym że aż głupim czy tak głupim że aż mądrym ?

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika dąb-rozwadowski

Chyba jednak nie jesteś

Chyba jednak nie jesteś szczery w sprawie kacapii, wystarczy napisać coś o yebniętym putinie a już jak nożyce szczękacie. To jest jak wykrywacz. Muszę objektywnie przyznać że takie samo wyśmiewanie bandery nie przynosi mi takich plonów jak podśmiechujki z putina. Ukraińce albo mają lepsze nerwy albo bardziej to w dupie albo ich mniej na polskich forach. Nie wiem. Szczerze pozdrawiam.

człowiek ma niby wolną wolę, ale niech tylko dupa zechce srać a w związku z tym lepiej być tak mądrym że aż głupim czy tak głupim że aż mądrym ?

Portret użytkownika spokoluz

A może napisz jaki masz

A może napisz jaki masz stosunek do - baderfanów , usranców , watykanu ?

Bo ty tylko kacpaia , kacapią i kacapie czyli jesteś jednostronny a to zalatuje z daleka agenturą anglosaską.

Obojetnie co to ty tylko kacapia - a mnie przeszkadza zarówno kacapia , usrańcy ( dogadani co do bandelandu ) , brytole , watykańczycy i każda ku..wa , któa chce mnie ogolić i zniewolić .

A ty ? Jakie golenie lubisz - wschodnie nie bo kacapia tzn. że zachodnie - to wychodzi z tego co piszesz. Negujesz każdego kto jest neutralny i proruski , że jest kacapem. Czy kochasz banderfanów i faszystów z zachodu i polinu ( partia obojętna bo wszyscy probanderlandcy ) ?

Wiesz , gdyby kacapy sie zatrzymały na linii Bugu to nie wiem czy dzisiaj byś żył a jeśli żyłbyś czy pisałbyś po Polsku. Jednego nie możesz zparzeczyć - gdyby nie kacapy to "sojusznik brytolski" wraz z "usrańską wulnością i dymokracją" bez atomu nie zaszliby nad Bug aby "wyzwolić" Polandię a ruscy pogonili faszystów i doszli za łabę kosztem dziesiątek milionów ofiar . Gdyby ruscy zatrzymali się na Bugu to nasi "przyjaciele" z oun i upa wraz z niemcami wyżynaliby Polaków - przykład - 100 tys. ofiar czyszczenia Warszawy po powstaniu przez 14 dywizję SS Galizien złożoną z oun i upa. Napiszesz , że ruscy stanęli i czekali - tak , a po co tarcić tysiące żołnierzy w imię anglosasów , bo rozkaz powstania przyszedł z Londynu a analizy mówią , zę to było samobójstwo i tak też się stało.

Na tych 2 miesiącach pod Warszawiwem zyskali tylo zachdoni - bo 2 m-ce letnie dla ruskiej armii to ok, 300km w głąb III Rzeszy czyli zaszliby za Ren i z kolonii dojczlandowskiej alianci nie mieliby ani 1 m2. Za te 2 miechy zapłacili nasi przodkowie w imię jej jebanej kurwistości z lundynu i jebaneje białej gwiazdy.

zluzuj gumę w majtach z tymi kacapami - czyba , że jesteś faszystfanem to zrozumiem. Zapamiętaj - zawsze chodzi o podbicie ruskich bo mają na swoim terenie gigantyczne zasoby - i ku..wa nie dają za darmo a chcą kasiorę - no jak to ku..wa , my z zachodu bierzemy co chcemy więc co ci ruscy odpier..ają , że nam nie dają czego chcemy i jeszcze ku..wa nie dopłacją za łachę , że bierzemy. Bo tak wygląda sytuacja każdej anglosaskiej kolonii - oddają co mają i jeszcze muszą to wydobyć czy wyprodukować.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika dąb-rozwadowski

co za nauki, przetrwaliśmy

co za nauki, przetrwaliśmy zabory, wojny i zarazy więc jestem spokojny. w Polsce chcę tylko Polaków, w tej chwli patrzę na kacapów co wyprawiają i stwierdzam że zasługują na to miano. kiedyś ich tak określili no i popatrz Pan, nic się nie zmieniło. dalej urawiają kacapską "rubaszność"

człowiek ma niby wolną wolę, ale niech tylko dupa zechce srać a w związku z tym lepiej być tak mądrym że aż głupim czy tak głupim że aż mądrym ?

Portret użytkownika spokoluz

ale nadal bez zdeklarowania

ale nadal bez zdeklarowania co do ku..wstwa zachodzniego - wymigujesz się jak możesz , wijesz jak wąż więc wężem jesteś - tylko kacapy negownae i tylko Polacy ale o zaborcach Polaków cisza jak makiem zasiał. Trafiłem co do ciebie , wiele przeczytałem Twoich postów i wniosek jednoznaczny - proanglosaki czyli zniewalacz za kasiorę - z ciebie ch..j nie Polak , że tak brutalnie napiszę a zwykly agent anglosaski - wiem , znów się będziesz bronił jak przy pierwszej analizie , że jak Ty taki to od razu agent - i co ? I wylazło szydło z worka. Anglosas jesteś lub siedzisz w ich kieszeni.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika spokoluz

Tom8 - dla mnie jest dziwne ,

Tom8 - dla mnie jest dziwne , że niby ruscy zakazali eksportu surowców strategicznych ale ropa płynie aż rury pękają w polinie bo był taki incydent i szybko go wyciszyli  czyli za duże ciśnienie poszło i rurka pękła - bo stwierdzili , że to nie był akt !!! A kto chciałby zatrzymać ropę do niemca !? Bo do polin ok , niech płynie ruska ropa , bo sisterka banderówka potrzebuje ropy do sprzętu transportowego i wojennego i nie zrobi jej kuku bo wtedy - diesel stop z polinu.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Strony

Skomentuj