Kategorie:
Napięta sytuacja w spornym Kaszmirze powoduje, że całkowicie realna stała się regionalna wojna z wykorzystaniem broni jądrowej, jaka może w tej sprawie wybuchnąć między Indiami a Pakistanem. Amerykański magazyn Science Advances opublikował studium stworzone przez zespół naukowców z różnych krajów pracujących na University of Colorado w Boulder i Rutgers University, które podnosi kwestię wpływu na ziemski klimat jaki miałoby takie nieszczęście.
Jak sugerują autorzy badania, do roku 2025 roku, Indie i Pakistan mogą mieć w sumie 400 do 500 głowic jądrowych o testowanej sile 12 kiloton (Bomba „Little Boy” zrzucona na Hiroszimę, miał siłę 13-18 kiloton), które mogą być zwiększone do kilkuset kiloton. Jeśli Indie użyłyby 100 głowic aby zaatakować zurbanizowane obszary Pakistanu a Pakistan odpowiedziałby 150 głowicami, to ilość ofiar mogłaby wynosić od 50 do 125 milionów w mniej niż tydzień.
Skutki konfrontacji dwóch potęg atomowych zostały obliczone na superkomputerze RMACC Summit. Badano scenariusz, w którym Pakistan jest pierwszym atakującym. Prawdopodobną konfrontację dwóch lokalnych mocarstw ocenia się jako „możliwą”, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w okresie od uzyskania niepodległości w 1949 roku między tymi krajami było już kilka wojen.zasugerowano, że istnieje także możliwość wystąpienia błędu i przypadkowego wystrzelenia rakiet.
Od pożarów spowodowanych przez takie ataki jądrowe, do atmosfery mogłoby zostać uwolnione od 16 do 36 teragramów (Tg) czarnego węgla, powstającego przy niekompletnym spalaniu. Dla porównania gdyby na ziemi doszło do 4400 eksplozji głowic jądrowych o sile przynajmniej 100 kiloton każda, powstałoby około 180 Tg tej substancji. Cząstki te przedostają się do górnych warstw troposfery i stratosfery, a następnie rozprowadzają się na całym świecie w ciągu zaledwie kilku tygodni.
Na skutek tego zjawiska, ilość światła słonecznego docierającego do powierzchni ziemi zostanie zmniejszona o 20-35 procent, co nieuchronnie doprowadzi do spadku średniej temperatury na świecie o 2 do 5 stopni i spadek opadów o 15-30 procent. Aby powrócić do normy, Ziemia będzie potrzebowała ponad dziesięć lat!
Obecnie na świecie broń jądrową posiada jedynie dziewięć krajów - USA, Rosja, Francja, Chiny, Korea Północna, Izrael, Wielka Brytania oraz wspomniane Indie i Pakistan, który jest na dodatek jedynym islamskim krajem posiadającą taki arsenał. Eksperci zwracają uwagę że tylko te dwa ostatnie słomiane kraje cały czas zwiększają ilość posiadanych głowic.
Naukowcy przyznają że mają nadzieję, iż do użycia broni jądrowej nie dojdzie. Wykorzystanie jej nie jest scenariuszem racjonalnym ale nie można wykluczyć że dojdzie do tego na skutek ataku hakerskiego, albo paniki niektórych liderów. Jedyną możliwością aby uniknąć przypadkowego rozpędzania takiego konfliktu jest rezygnacja z broni jądrowej ale na to się obecnie nie zanosi.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego
Skomentuj