Wojna atomowa między Indiami a Pakistanem może zmienić klimat na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Napięta sytuacja w spornym Kaszmirze powoduje, że całkowicie realna stała się regionalna wojna z wykorzystaniem broni jądrowej, jaka może w tej sprawie wybuchnąć między Indiami a Pakistanem. Amerykański magazyn Science Advances opublikował studium stworzone przez zespół naukowców z różnych krajów pracujących na University of Colorado w Boulder i Rutgers University, które podnosi kwestię wpływu na ziemski klimat jaki miałoby takie nieszczęście.

 

Jak sugerują autorzy badania, do roku 2025 roku, Indie i Pakistan mogą mieć w sumie 400 do 500 głowic jądrowych o testowanej sile 12 kiloton (Bomba „Little Boy” zrzucona na Hiroszimę, miał siłę 13-18 kiloton), które mogą być zwiększone do kilkuset kiloton. Jeśli Indie użyłyby 100 głowic aby zaatakować zurbanizowane obszary Pakistanu a Pakistan odpowiedziałby 150 głowicami, to ilość ofiar mogłaby wynosić od 50 do 125 milionów w mniej niż tydzień.

 

Skutki konfrontacji dwóch potęg atomowych zostały obliczone na superkomputerze RMACC Summit. Badano scenariusz, w którym Pakistan jest pierwszym atakującym. Prawdopodobną konfrontację dwóch lokalnych mocarstw ocenia się jako „możliwą”, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w okresie od uzyskania niepodległości w 1949 roku między tymi krajami było już kilka wojen.zasugerowano, że istnieje także możliwość wystąpienia błędu i przypadkowego wystrzelenia rakiet.

Od pożarów spowodowanych przez takie ataki jądrowe, do atmosfery mogłoby zostać uwolnione od 16 do 36 teragramów (Tg) czarnego węgla, powstającego przy niekompletnym spalaniu.  Dla porównania gdyby na ziemi doszło do 4400 eksplozji głowic jądrowych o sile przynajmniej 100 kiloton każda, powstałoby około 180 Tg tej substancji.  Cząstki te przedostają się do górnych warstw troposfery i stratosfery, a następnie rozprowadzają się na całym świecie w ciągu zaledwie kilku tygodni. 

 

Na skutek tego zjawiska, ilość światła słonecznego docierającego do powierzchni ziemi zostanie zmniejszona o 20-35 procent, co nieuchronnie doprowadzi do spadku średniej temperatury na świecie o 2 do 5 stopni i spadek opadów o 15-30 procent. Aby powrócić do normy, Ziemia będzie potrzebowała ponad dziesięć lat!

Obecnie na świecie broń jądrową posiada jedynie dziewięć krajów - USA, Rosja, Francja, Chiny, Korea Północna, Izrael, Wielka Brytania oraz wspomniane Indie i Pakistan, który jest na dodatek jedynym islamskim krajem posiadającą taki arsenał. Eksperci zwracają uwagę że tylko te dwa ostatnie słomiane kraje cały czas zwiększają ilość posiadanych głowic.

 

Naukowcy przyznają że mają nadzieję, iż do użycia broni jądrowej nie dojdzie. Wykorzystanie jej nie jest scenariuszem racjonalnym ale nie można wykluczyć że dojdzie do tego na skutek ataku hakerskiego, albo paniki niektórych liderów. Jedyną możliwością aby uniknąć przypadkowego rozpędzania takiego konfliktu jest rezygnacja z broni jądrowej ale na to się obecnie nie zanosi.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Bez względu na treść artykułu

Bez względu na treść artykułu a tylko w odpowiedzi na tytuł brzmiący natępująco:Wojna atomowa między Indiami a Pakistanem może zmienić klimat na Ziemi"  Powiem krótko."Wojna atomowa pomiędzy nimi" Nie,nie może i niczego w koimacie nie zmieni.Jest to FIZYCZNIE niemożliwe !  

Portret użytkownika adamjag607

Niech Pakistan wywoła wojnę

Niech Pakistan wywoła wojnę atomową, za dużo jest nerwowych ludzi? Wszystko za brak szacunku jeden do drugiego. Ludzie szybko zapominają o nawiększej wartości dobrości. Zło najbardziej boli u człowieka i powoduje ogłupienie mórzgu nad warzniejszą odpowiedzialnością życia ludzkiego. I wszystko trafia szlag i wybierają cel zniszczyć wszystkich, bo tak najłatwiej podpowiada nerwica ludzka.

Portret użytkownika Teresa z Torunia

kompletnie nie załapałeś

kompletnie nie załapałeś przesłania więc  wytłumaczę łopatologicznie. Swojego czasu w środowisku dyplomatów, polityków krążył dowcip, legenda miejska mówiąca, że na pytanie czy Izrael posiada broń atomową ówczesna premier Golda Meier miała odpowiedzieć właśnie w ten sposób: "Izrael nie posiada broni atomowej i nie użyje jej jako pierwszy".

Portret użytkownika osa

Pani Tereso, on nie z tych co

Pani Tereso, on nie z tych co łapią, a z tych co dużo piszą. Różnych rzeczy, jednak nie polegajmy na przypadku. Proponuję pisać prościej i bardziej dosłownie, bo zawsze publikując trzeba uwględnić również tych (a może szczególnie?), którzy nie są zbyt lotni...

Portret użytkownika Illuminat13

w indiach ich glupawa religia

w indiach ich glupawa religia zreszta jak wszystkie naucza o reinkarnacji wiec sie troszeczke boja nie obudzic sie w ciele myszy w kolejnym zyciu Natomiast religia koz,,jebcy i mordercy mahometa islam ma przekaz taki ze poprzez dzichad do nieba a tam juz sex z dziewicami Wiec sie wysadzaja i tocza wojny Jak łatwo się domyślić, w ostatniej, czwartej fazie rozwoju doktryny dżihadu na drodze walki w imię Allaha, Mahomet nie stawiał już żadnych przeszkód. Tam, gdzie nie zapanowało jeszcze prawo szariatu armia islamska mogła walczyć przez cały rok. „Zwalczajcie tych, którzy nie wierzą w Boga i w Dzień Ostatni, którzy nie zakazują tego, co zakazał Bóg i Jego Posłaniec, i nie poddają się religii prawdy – spośród tych, którym została dana Księga (tzn. żydów i chrześcijan), dopóki oni nie zapłacą daniny własną ręką nie i zostaną upokorzeni”    https://euroislam.pl/dzihad-wedlug-koranu-czyli-jak-zwalczac-niewiernych/

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj