Wodospad z lawy wulkanu Kilauea na Hawajach od kilku dni dociera do oceanu

Kategorie: 

Źródło: USGS

Wulkan Kilauea to najaktywniejszy wulkan na Ziemi. Co jakiś czas konsekwentnie pali wszystko co znajdzie się na drodze rzeki lawy. Tak się złożyło, że teraz ta rzeka, wartkim strumieniem dociera do Oceanu Spokojnego. Specjaliści z USGS są zaskoczeni gwałtownością i czasem trwania tego zjawiska.

W przeszłości zdarzało się, że lawa z wulkanu Kilauea robiła spore spustoszenia na głównej wyspie archipelagu Hawajów. Zwykle jednak majestatycznie spływała do wody w kłębach pary. Tym razem jest inaczej, bo do Pacyfiku, lawa wpływa wartkim strumieniem.

 

Trwa to już kilka dni i wulkanolodzy z USGS są pod wrażeniem tego jak długo utrzymuje się odpowiedni przepływ lawy, aby zasilać ten niezwykły lawowy wodospad docierający do tafli oceanu. Wysoka temperatura lawy powoduje wiele wybuchowych reakcji przy zetknięciu z wodą. Zgodnie przyznano, że czas trwania tego zjawiska jest zdumiewająco długi.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj