Woda w stanie ciekłym odkryta na Marsie oznacza, że może być tam wciąż życie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zgodnie z zapowiedzią agencja kosmiczna NASA poinformował dzisiaj o bardzo ważnym znalezisku na Marsie. Potwierdziły się doniesienia, że chodzi o odkrycie śladów wskazujących na to, że na powierzchni czerwonej planety znajduje się woda w stanie ciekłym. Znalezisko to jest kluczowe dla planów eksploracji tej planety i znacznie zwiększa szanse na to, że nadal znajduje się tam życie.

 

Najnowsze odkrycie zawdzięczamy pracy badawczej prowadzonej przez uczelnię Georgia Tech pod kierownictwem Lujendry Ojha. Naukowcy wykorzystali urządzenia orbitera Mars Reconnaissance Orbiter, który od 2006 roku został sztucznym satelitą tej planety. Do odkrycia wody wykorzystano instrument zwany Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer.

 

Dzięki temu, ze specjaliści dysponowali dużą ilością danych i zdjęć wykonywanych w czasie marsjańskich pór roku ustalono, że w okresie ocieplenia pojawiają się charakterystyczne ślady wskazujące na obecność wody w stanie ciekłym. Eksperci nie ukrywają, że nie wiadomo skąd pochodzi ta woda. Jedna z hipotez zakłada obecność podpowierzchniowych akwenów ze słoną wodą.

Widoczne wodne nacieki - Źródło: NASA

Już jakiś czas temu NASA informowała, że mniej więcej 3,6 miliarda lat temu na Marsie istniał ocean w którym było więcej wody niż w naszym Oceanie Arktycznym. Być może na skutek nie do końca zrozumianych procesów woda ta została zakumulowana pod ziemią.

 

Miejsca w których odkryto obecność ciekłej wody z pewnością staną się najlepszymi hipotetycznymi lokalizacjami do przyszłego lądowania ludzi na Marsie w celu założenia tam stałej kolonii. Pod tym względem rzeczywiście jest to odkrycie fundamentalne dla przyszłych eksploracji tej planety, a może nawet dla jej terraformacji.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Xerxes

Zakładanie że życie może

Zakładanie że życie może rozwinąć się tylko w środowisku wodnym jest błędem... Życie może się rozwinąć w skrajnie nie przyjaznym dla nas środowisku, np zamiast wody może wymagać ciekłego metanu itd . Trzeba patrzeć trochę szerzej niż ograniczać się tylko do naszej perspektywy, ile planet tyle możliwości rozwoju życia.

Portret użytkownika matmat

Z podstaw fizyki wiemy że

Z podstaw fizyki wiemy że przy ciśnieniu i temperaturze jakie panują na Marsie ,woda która by pojawiła się na powierzchni zagotowała by się momentalnie jak na rozgrzanej patelni.Więc skoro NASA przyznaje że na marsie PŁYNĘŁA woda znaczy że KŁAMIĄ na temat ciśnienia jakie tam panuje.

Portret użytkownika AMR1

"...że chodzi o odkrycie

"...że chodzi o odkrycie śladów   wskazujących na to  , że na powierzchni czerwonej planety znajduje się woda w stanie ciekłym. ..." 
NO I JAK ZAWSZE... "WSKAZUJĄCYM", " MOŻE" etc... buhahhaa...!
Tyle ten łazik tam jest, że nie ma żadnych wąpliwości, iż mógłby dokładnie zbadać i zanalizować H2O!!

Strony

Skomentuj