Woda w Morzu Czarnym zmieniła kolor na żółty

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Wody Morza Czarnego w pobliżu Eupatorii nabrały niezwykłego żółtego koloru. Jeden z mieszkańców udostępnił film, podkreślając, że w rzeczywistości kolor nie jest tak jasny. W nagraniu wzmocniony jest w edytorze graficznym. Niemniej jednak akwen naprawdę „zżółkł”.

Naukowcy wyjaśniają, że nie jest to niczym niezwykłym i nie ma powodów do paniki. Prezes Krymskiej Akademii Nauk, ekolog Wiktor Tarasenko przypomniał, że to właśnie ta część wybrzeża nosi nazwę „Złote Piaski Krymu”.

 

Oprócz ziarnistych frakcji piaszczystych zawierają glinę i muł. W tych dniach na Krymie obserwowano ulewne deszcze i wiatry o porywach do 25 m / s. Podczas takiej zimowej burzy skały mogą unosić się z dna, mieszać i wyrzucać na brzeg, nasycając wodę. Kiedy burza ucichnie, a osady opadną na dno, powróci pierwotny kolor. Kilka lat temu podobne zdarzenie zaobserwowano w Sewastopolu. Powody były takie same.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj