Włoski superwulkan Campi Flegrei może przygotowywać się do erupcji

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Zdecydowanie najpopularniejszym wulkany we Włoszech jest Wezuwiusz, który na początku naszej ery wywołał bezprecedensową katastrofę niszcząc doszczętnie miasta Pompeje i Herkulanum. Jednak w Zatoce Neapolitańskiej czai się dużo bardziej poważne zagrożenie. To superwulkan zwany Campi Flegrei, który od przynajmniej kilkudziesięciu lat wykazuje oznaki przebudzenia.

Dowodem aktualnej aktywności pól flegrejskich są liczne trzęsienia ziemi, deformacje terenu, oraz emisje gazów wulkanicznych w tym regionie. Zaobserwowano znaczne nasilenie  tych zjawisk po 2012 roku. Niewątpliwie to bardzo złe wiadomości dla ludzi mieszkających w aglomeracji Neapolu.

Według informacji na samych tylko zboczach wulkanu Wezuwiusz mieszka 360 tysięcy ludzi. Prawie milion osób mieszka w samym Neapolu. Jeżeli eksperci mają rację i Campi Flegrei jest rzeczywiście bliski erupcji, to oczywiste jest, że miliony ludzi będą musiały się ewakuować, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie im groziło śmiertelne niebezpieczeństwo.

 

Ostatnia erupcja superwulkanu Campi Flegrei wystąpiła około 40 tysięcy lat temu. Według ekspertów zdecydowany sposób przyczyniła się do wyginięcia neandertalczyków. Ale to i tak niewiele w porównaniu do erupcji, która wydarzyła się tam 200 tysięcy lat temu. Wtedy ten włoski superwulkan, poprzez swoją erupcję wywołał ogólnoświatową zimę wulkaniczną która wpłynęła na całe życie na ziemi.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Oczyszczacz

Pierdołami się zajmujecie

Pierdołami się zajmujecie nagle wszystkie wulkany chcą wybuchnąć jak autor nie ma co robić to niech sobie jaja liże a pierdół nie pisze nie pozdrawiam autora do lekarza bo to już jest schizofrenia na punkcie zakłady. Obrusy idź dziargać a nie do prasy się palisz 

 

 

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Nie krakać, bo jak tam mocno

Nie krakać, bo jak tam mocno jebnie to pył poleci na wschód zgodnie z ruchem obrotowym Ziemi. Oznacza to miliony uchodźców w Polsce bo do murzynóf albo żydów w tym małym bandyckim państewku to raczej nawet normalnie myślące żydy nie będą chciały uciekać. Tam ich na siłę wysyłali, np w 1968 roku była wywózka przymusowa z polski do tego piekła na ziemi.

Portret użytkownika karolxt

Coś jak wybuch superwulkanu.

Coś jak wybuch superwulkanu. Yellowstone jest w stanie zniszczyć prawie pół USA, a resztę zasypać popiołem. Być może nikomu nie znany Campi Flegrei jest w stanie zniszczyc pół Europy, a resztę zasypać popiołem na grubość od kilku dio kilkudziesieciu centymetrów (albo metrów). 

Skomentuj