Włoski astronauta zagrał pierwszy koncert w przestrzeni kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Włoski astronauta, Luca Parmitano, został pierwszym człowiekiem, kiedy zagrał koncert na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego 12-minutowy występ na żywo śledziło 3000 widzów festiwalu muzyki elektronicznej na Ibizie.

Koncert włoskiego astronauty był jednym z punktów programu festiwalu BigCityBeats na Ibizie. Parmitano jeszcze przed wyruszeniem na Międzynarodową Stację Kosmiczną rozpoczął naukę miksowania utworów pod okiem niemieckiego DJ-a Le Shuuk, który przygotował dla astronauty specjalne oprogramowanie na tablecie.

 

Astronauta przywitał wszystkich uczestników festiwalu z pokładu modułu Columbus, czyli europejskiego laboratorium Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Parmitano podkreślił, że jego misja kosmiczna ma na celu poszerzenie naszej wiedzy o wszechświecie i przeprowadzanie eksperymentów technologicznych. Przed rozpoczęciem koncertu Włoch zaznaczył, że nie jest profesjonalnym DJ-em, ale postara się wypaść jak najlepiej. Następnie Parmitano wcisnął odpowiedni przycisk na tablecie i ku uciesze tysięcy podekscytowanych uczestników festiwalu, z głośników zaczęły wybrzmiewać skoczne melodie.

 

Tłum niespecjalnie przejmował się stosunkowo kiepską jakością dźwięku i dobrze się bawił, zapewne zdając sobie sprawę z wyjątkowości wydarzenia, w którym mieli okazję uczestniczyć. Dyrektor generalny festiwalu BigCityBeats, Bernd Breiter, również nie ukrywał swojej ekscytacji:

Miałem gęsią skórkę i łzy w oczach, gdy zobaczyłem, jak Luca gra koncert na stacji kosmicznej. Nie potrafię opisać swoich uczuć w momencie, gdy usłyszałem muzykę. Ten projekt był moim marzeniem od wielu lat. Zawsze chciałem stworzyć pierwszy klub w przestrzeni kosmicznej i w pewnym stopniu połączyć naukę z muzyką. Mam nadzieję, że nasza inicjatywa zainspiruje następne pokolenia.

 

Warto przypomnieć, że kilka lat temu członkowie Metalliki (być może w żartach) zadeklarowali, że chętnie zagraliby koncert w kosmosie, ponieważ tylko tam nie udało im się jeszcze dotrzec ze swoją muzyką. Może to już właściwy czas na zrealizowanie celu?

 

Występ Parmitano możecie zobaczyć poniżej (od 8:45):

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj