Włosi wprowadzają odkomarzanie GMO. Wypuszczone zostaną zmodyfikowane genetycznie komary tygrysie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Bolonia wypowiedziała właśnie wojnę niebezpiecznym komarom tygrysim, które rozprzestrzeniają groźne choroby. W ramach eksperymentu, miasto wypuści do środowiska naturalnego około pół miliona wysterylizowanych owadów.

 

Biologiczna walka z komarami tygrysimi rozpoczęła się w poniedziałek, 17 czerwca. W bolońskiej dzielnicy Navile, na obszarze o powierzchni 40 hektarów, uwalniane będą wysterylizowane genetycznie samce. Komary będą normalnie łączyć się z samicami, ale owady nie będą mogły mieć potomstwa.

 

Eksperyment, który potrwa 16 tygodni, zakłada wypuszczenie prawie 500 tysięcy zmodyfikowanych genetycznie owadów. Każdego tygodnia, do środowiska naturalnego trafi po 30 tysięcy wysterylizowanych komarów tygrysich.

Władze zalecają również, aby właściciele prywatnych terenów zastosowali środki owadobójcze. Pozwoli to zwiększyć efektywność walki z komarami. Eksperyment ma na celu redukcję populacji komarów tygrysich poprzez ograniczenie zdolności tych owadów do reprodukcji.

Komary tygrysie mogą przenosić niebezpieczne choroby tropikalne, np. dengę, żółtą febrę czy gorączkę Zachodniego Nilu. Na przestrzeni ostatnich lat, podobne zabiegi były już przeprowadzane w Afryce, Brazylii, Malezji i Stanach Zjednoczonych. Mimo pewnych obaw ze strony społeczeństwa, eksperci zaznaczają, że zmodyfikowane genetycznie komary nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Jeśli ta ingerencja w populację tych niebezpiecznych owadów przyniesie korzyści, Włosi mogą rozszerzyć eksperyment na inne obszary.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Dorosłe dzieci znowu igrają z

Dorosłe dzieci znowu igrają z ogniem... Wystarczy jakiś mały błąd i gen terminacji wymknie się spod kontroli, rozniesie się na inne gatunki i spowoduje masowe wymieranie. To tylko jeden ze scenariuszy. Zobaczycie, że GMO sprowokuje katastrofę ekologiczną na niespotykaną skalę.

Strony

Skomentuj