Włoscy naukowcy zbudowali zrobotyzowanego centaura

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Włosi pracują nad robotami ratowniczymi. Najnowszym wynalazkiem Istituto Italiano di Tecnologia z Genui jest dość specyficzny, czteronożny robot na kółkach. Nie bez powodu otrzymał nazwę Centauro.

 

Inżynierowie z Włoch opracowali maszynę z myślą o akcjach ratunkowych. Dlatego wyposażono ją w dwa mechaniczne ramiona, z pomocą których będzie mogła posługiwać się dowolnymi narzędziami lub usuwać przeszkody. Centauro porusza się na czterech kołach, jednak według wynalazców, robot z powodzeniem może poruszać się w trudnym otoczeniu, a nawet wchodzić po schodach, ponieważ jest w stanie podnosić swoje nogi na odpowiednią wysokość.

Centauro waży 93 kg, wykonany jest z lekkich metali i pokryty został plastikiem wydrukowanym w drukarce 3D. Został wyposażony w baterie, które pozwalają mu na około 150 minut ciągłej pracy.

 

Mechaniczny centaur jest sterowany zdalnie, lecz włoscy naukowcy chcą, aby pewne czynności, np. nawigacyjne, mógł wykonywać autonomicznie. Dzięki temu, ewentualne utrudnienia komunikacyjne nie będą aż tak przeszkadzały w operacjach ratunkowych. Nie wiadomo jednak, kiedy Centauro po raz pierwszy zostanie wykorzystany do ratowania życia ludzkiego.

 

Ocena: 

Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro