Kategorie:
W badaniu przeprowadzonym przez Metropolitalny Instytut Geriatrii i Gerontologii w Tokio w Japonii odkryto, że posiadanie psa może znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji wśród osób starszych. Badanie, w którym uczestniczyło blisko 12 000 mieszkańców Tokio w wieku 65 lat i starszych, dostarczyło pierwszych naukowych dowodów na wyraźny związek między posiadaniem psów a zmniejszonym ryzykiem demencji.
Naukowcy uwzględnili różne czynniki, takie jak płeć, stan cywilny, wykształcenie, dochody, historię medyczną oraz nawyki związane z ćwiczeniami. Średni wiek uczestników wynosił 74,2 lata. Wśród właścicieli psów zaobserwowano niższe ryzyko demencji, co naukowcy przypisują regularnym ćwiczeniom i interakcjom społecznym, będącym częścią rutyny związanej z posiadaniem psa. Nawet minimalna interakcja i ćwiczenia związane z opieką nad psem wykazały pozytywny wpływ na zdrowie poznawcze.
Ciekawym odkryciem było to, że posiadanie kota nie miało podobnego wpływu na zapobieganie demencji. Dr Yu Taniguchi, główny autor badania, wskazał, że koty nie wymagają takiej samej aktywności fizycznej i społecznej, jak psy.
Badanie to jest uzupełnieniem rosnącej liczby dowodów na korzyści zdrowotne wynikające z posiadania psa, w tym zmniejszenie słabości na starość, opóźnienie wystąpienia niepełnosprawności, a nawet zmniejszenie ryzyka śmierci. Podczas pandemii koronawirusa właściciele psów zgłaszali lepszy stan zdrowia niż osoby bez zwierząt, prawdopodobnie dzięki zwiększonej aktywności fizycznej i możliwościom społecznym.
Rezultaty tego badania mają znaczące implikacje dla starzejących się społeczeństw, w obliczu rosnącej częstości występowania demencji. Pies, zapewniając towarzystwo, sprzyja aktywności fizycznej i interakcjom społecznym, które są ważne dla utrzymania zdrowia poznawczego w późniejszym wieku życia.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj