Władze zamykają afrykańskie parki narodowe, aby chronić zwierzęta przed koronawirusem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Afrykańskie parki narodowe są tymczasowo zamykane jako środek zapobiegawczy w celu ochrony goryli i innych zwierząt z rzędu ssaków naczelnych przed epidemią wirusa COVID-19. Naukowcy twierdzą, że ssaki z rodziny naczelnych mogą być narażone na zachorowanie.

Park Narodowy Virunga w Demokratycznej Republice Konga, w którym żyją ostatni przedstawiciele goryli górskich na świecie, opublikował w zeszłym tygodniu oświadczenie, w którym ogłosił zamknięcie w związku z trwającą epidemią. Podobne działania podjęła Agencja Parków Narodowych w Gabonie, a także rząd Rwandy, która całkowicie zamknęła turystykę oraz trzy parki narodowe, w których żyją goryle i szympansy.

 

Obecnie nie potwierdzono żadnego przypadku zachorowania wśród małp naczelnych, jednak znane są przypadki zarażenia innymi ludzkimi chorobami układu oddechowego. Badanie z 2008 r. omawia przypadek bezpośredniego przeniesienia wirusa z ludzi na dzikie małpy. W tym przypadku infekcja nie była jednak spowodowana przez koronawirusa, ale dwa popularne ludzkie paramyksowirusy.

 

Ponadto, chińscy naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk w Wuhan zainfekowali małpy nowym wirusem SARS-CoV2, aby lepiej zrozumieć przebieg infekcji. Badacze zarazili koronawirusem makaki królewskie i odkryli, że rozwijają one „łagodną chorobę układu oddechowego”. Chociaż zwierzęta nie gorączkowały, ich płuca wykazywały objawy zapalenia płuc, porównywalne z niektórymi zakażeniami COVID-19 u ludzi.

Opierając się na ograniczonych dowodach naukowych w tej sprawie, środek zapobiegawczy polega na zamknięciu parków narodowych, w których żyją małpy naczelne.

 

Goryle górskie są obecnie poważnie zagrożone wyginięciem. Uważa się, że na wolności pozostało mniej niż 1000 osobników i można je znaleźć tylko w dwóch odizolowanych populacjach: jednej w parku narodowym Bwindi w Ugandzie i drugiej w górach Virunga, szeregu wygasłych wulkanów graniczących z Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą i Ugandą.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika virus2020

Eksperci zajmujący się

Eksperci zajmujący się przypadkiem psa z Hongkongu jednogłośnie potwierdzili przeniesienie koronawirusa z człowieka na zwierzę. Jednocześnie podkreślali, że nie jest to powód do porzucania swoich pupili i przypomnieli wnioski wyciągnięte z epidemii SARS.

W środę 4 marca departament zdrowia w Hongkongu potwierdził, że pies należący do pacjenta z COVID-19 został zakażony koronawirusem. Eksperci zgodnie nazywają to pierwszym oficjalnym przypadkiem przeniesienia tego wirusa z człowieka na zwierzę.

Skomentuj