Władze USA wprowadzą system komunikacji pojazdów, który może naruszać prywatność kierowców

Kategorie: 

Źródło: Amerykański Departament Transportu
Aby zwiększyć bezpieczeństwo na ulicach, Departament Transportu Stanów Zjednoczonych planuje zainstalować specjalny system we wszystkich samochodach i lekkich ciężarówkach, który pozwoli na automatyczną i nieustanną komunikację między tymi pojazdami. Oficjalnie ma on zmniejszyć liczbę wypadków ale pojawiają się obawy co do naruszania cudzej prywatności.

 

System o którym mowa, będzie stale wysyłał informacje z jednego pojazdu do drugiego (V2V) w ramach technologii Dedicated Short-Range Communications (DSRC). Przesyłane informacje będą dotyczyć przede wszystkim położenia samochodu, kierunku przemieszczania się i jego prędkości. Niektóre systemy pozwolą kierowcom wybrać, czy pojazd w razie niebezpieczeństwa ma się automatycznie zatrzymać. Departament Transportu USA uważa, że pomoże to uniknąć kolizji.

 

Co ciekawe, technologia DSRC była opracowywana już w ciągu ostatniej dekady. Szacuje się iż pomoże ona zapobiec nawet do 80% wypadków. Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że wprowadzenie tego systemu zajmie co najmniej kilka lat. Oczywiście jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, wprowadzenie takiej technologii może mieć drugie ukryte dno.

 

Oprócz istotnych korzyści, dotyczących bezpieczeństwa na jezdni, istnieją obawy, że ludzka prywatność zostanie naruszona. Producenci samochodów będą w posiadaniu danych, które z pewnością przydałyby się odpowiednim służbom. Warto przypomnieć wypowiedź wiceprezydenta ds. marketingu Forda Jima Farley'a, który powiedział niedawno, że "mamy GPS w waszych samochodach, więc wiemy co robicie".

 

To powoduje z kolei, że nie ufamy nowym wynalazkom i technologiom właśnie ze względu na obawy przed naruszaniem naszej prywatności. W przypadku technologii DSRC zapewnia się oczywiście, że nie będzie gromadzić ani przesyłać żadnych danych. Jednak kiedyś zapewniano nas również, że nie jesteśmy śledzeni a wiadomo przecież, że szpiegowanie ludzi odbywa się na poziomie dziennym np. poprzez internet, telefony komórkowe, kamery w laptopach a nawet telewizory.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/technologia-komunikacji-miedzy-pojazdami-moze-naruszac-prywatnosc

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika agentos

Do tej pory na internecie

Do tej pory na internecie było że ta karta już sie wypelniła podczas trzęsienia ziemi w Tokio (podobna wieża zegarowa została zburzona do tej z kart) ale moze to chodzi o tą z soczi wkrótce sie dowiemy

Portret użytkownika ArDoR

Ciekawe... dowiemy się po

Ciekawe... dowiemy się po fakcie czy przepowiednia z tych kart się sprawdzi.
Na mój gust zegar pokazuje datę II.2014, dzień można wyczytać z upadającej wierzy i nieba, łącznie z tym trójkątem daje ładną przekreśloną siódemkę. Jeśli chodzi o godzinę, widać za wieżą zegarową że jest już po zmroku...
Ta piątka ludzi nawiązująca do pięciu kół olimpijskich... generalnie poważnie temat wygląda... może rosyjska bezpieka wcześniej te karty oblookała i dlatego zebrali tam tyle sił...
Chociaż jak tam amerykanie podpłynęli krążownikami to kto wie czy przez przypadek jakiś podpity marynarz nie odpali torpedy albo rakiety w ramach pomroczności... no i konflikt gotowy.

Skomentuj