Władze USA spotykały się w tajemnicy z wenezuelskimi oficerami, którzy organizowali pucz wojskowy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Amerykańscy urzędnicy przyznali się, że Stany Zjednoczone utrzymywały kontakt z grupą zbuntowanych oficerów z Wenezueli. Zorganizowano kilka tajnych spotkań, na których wojskowi prosili o wsparcie dla puczu wojskowego. Plany obalenia rządu w Wenezueli ostatecznie nie doszły do skutku.

 

Jak donosi New York Times, na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, amerykański dyplomata kilka razy spotkał się z grupą wenezuelskich wojskowych. Wśród nich był również były dowódca armii Wenezueli. Spiskowcy mówili, że organizują przewrót i potrzebują pomocy w postaci sprzętu do komunikacji. Wenezuelscy wojskowi podobno kilkukrotnie próbowali dokonać puczu, ale bez skutku.

 

Grupa buntowników składa się z ludzi, którzy oskarżani są między innymi o tortury, zatrzymywania przeciwników politycznych oraz handel narkotykami. Jeden z nich został objęty sankcjami przez Stany Zjednoczone za korupcję.

 

Władze USA wahały się, ale podobno nie udzieliły pomocy. Plan obalenia Nicolasa Maduro ostatecznie nie powiódł się, gdyż część spiskowców została aresztowana. Co ciekawe, Biały Dom nawet nie zaprzeczył powyższym doniesieniom i skomentował krótko, że „potrzebny jest dialog ze wszystkimi Wenezuelczykami, którzy pragną demokracji”.

Tajne spotkania rządu USA z wenezuelskimi oficerami dość jasno pokazują intencje Amerykanów. Gdyby rozmowy zakończyły się jakimś porozumieniem, w Wenezueli mogłaby wybuchnąć podsycana z zewnątrz wojna domowa, która w najgorszym przypadku przekształciłaby kraj w drugą Syrię.

 

W związku z powyższym, warto zadać pytanie, kto tak naprawdę mógł stać za nieudanym zamachem z użyciem dronów na Nicolasa Maduro, do którego doszło w zeszłym miesiącu. Wygląda na to, że oskarżenia prezydenta Wenezueli pod adresem Stanów Zjednoczonych mają więcej wspólnego z rzeczywistością, niż mogłoby się wydawać.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

Spokojnie, spokojnie,

Spokojnie, spokojnie, Amerykanie czyli CIA nie współpracuje ze wszystkimi a wybierają sobie najbardziej przydatne jednostki. W Wenezueli jeszcze chwila i krew się poleje. Ludzie niewytrzymają sankcji nałożonych przez Amerykę na ten kraj. Moim zdaniem Amerykanie najpierw będą próbować zniszczyć Wenezuelę gospodarczogo jednocześnie rozwiązując militarnie sprawy Syrii.

Portret użytkownika SurvivorMan

Zastanawia mnie, czy rak

Zastanawia mnie, czy rak którego można dziś szybko i skutecznie wywołać w organizmie, nie był darem jankesów dla Hugo Chaveza... Wszak Nicholas Rockefeller wspominał, że zabiorą się za Chaveza, jeszcze zanim doszło do fałszywej flagi 11 września 2001...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj