Władze Tonga błagają o natychmiastową pomoc. Erupcja wulkanu i tsunami odcięły kraj od reszty świata

Kategorie: 

Źródło: NICT/JMA

Sobotnia erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Hapai doprowadziła do katastrofy humanitarnej na wyspach Tonga. Zdaniem niektórych wulkanologów, była to największa erupcja od czasu wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 roku. Erupcja wywołała fale tsunami i pokryła wyspę grubą warstwą popiołu wulkanicznego.

 

Australia i Nowa Zelandia wysłały w samoloty obserwacyjne, aby ocenić szkody na Tonga. Ich działania, są koordowane z USA, Francją i innymi krajami przygotowującymi odpowiedź humanitarną. Czerwony Krzyż i Forum Wysp Pacyfiku zaoferowały już pomoc. Skutki sobotniej erupcji były odczuwalne na całym Pacyfiku, w innych krajach wyspiarskich, takich jak Fidżi, oraz w obu Amerykach. Ogromna chmura popiołu rozprzestrzenia się teraz na zachód w kierunku Australii.


Tak wyglądałaby erupcja Hunga Tonga-Hunga Hapai, gdyby doszło do niej we Francji

W wyniku erupcji, Tonga została odcięta od reszty świata. Wszystkie linie komunikacyjne w kraju zostały uszkodzone lub zakłócone, a termin ich odbudowy nie jest znany. Istnieją obawy, że ludność może nie mieć dostępu do bezpiecznej i czystej wody pitnej w wyniku zalania zbiorników słoną wodą i popiołem. Liczba ofiar i osób pozbawionych dachu nad głową, pozostaje nieznana.

 

Erupcja podmorskiego wulkanu w okolicy wysp Tonga trwa od kilku tygodni. Po niedawnej erupcji, fale tsunami w zaledwie kilkunaście minut zniszczyły niemal całe wybrzeże wyspy Tonga. Całe wioski znalazły się całkowicie pod wodą, a samą erupcję słyszano nawet w Nowej Zelandii w odległości aż 2300 km. Ostrzeżenia o tsunami obowiązywały w różnych momentach na całym Pacyfiku, w tym w Australii, Japonii i Stanach Zjednoczonych. 

 

Niektóre społeczności przybrzeżne na Fidżi i Vanuatu zostały zniszczone przez duże fale, a fale pływowe podobno uszkodziły porty i parki przybrzeżne na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Zdjęcia satelitarne wykazały, że niezamieszkane wyspy Tonga Nuku i Tau zostały całkowicie zmyte. Wybuch wulkanu Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai jest zdarzeniem tak unikalnym, że atmosferyczna fala uderzeniowa przeszła trzykrotnie całą kulę ziemską a wahania ciśnienia atmosferycznego powstałe globalnie spowodowaływ Polsce nagłe skoki ciśnienia atmosferycznego!

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika XX

Z tego co wiadomo to

Z tego co wiadomo to najważniejszy w tym wszystkim był ich król (ze swoja rodziną) który z całą pompą eskortowany przy pomocy policji i wojska ewakuowany został z pałacu do willi położonej wyżej. Cała społeczność poddanych w liczbie troche ponad 100000 czekała, wpatrywała się w fale i wulkan który był czynny chyba od miesiąca ..i nic nie robiono nie gromadzono zapasów nie zabezpieczano . Było kilka wybuchów a oni nie mieli żadnego pomysłu na to. Najważniejsze że uratował się król ze swoją rodziną.

Portret użytkownika axell69

Po dwóch wybuchach wulkanów

Po dwóch wybuchach wulkanów wyspa „już nie istnieje”

17 STYCZNIA 2022

Po dwóch wybuchach wulkanów wyspa „już nie istnieje”
Po wczorajszej drugiej potężnej erupcji wulkanu, wyspa Hunga-Tonga na południowym Pacyfiku już nie istnieje. Zdjęcia satelitarne pokazują stan przed i po.

https://halturnerradioshow.com/images/2022/01/17/Hunga-Tonga-Island-NoLongerExists_large.png

Pierwsza wybuchowa erupcja, która miała miejsce od piątku do soboty, była tak potężna, że ​​wysłała tsunami, które uderzyło w kraje na całym Oceanie Spokojnym. Następnie w niedzielę druga, znacznie większa erupcja wybuchowa otoczyła całą wyspę strumieniami piroklastycznymi. Kiedy dym się rozwiał, wyspa już nie istniała.

My, ludzie, myślimy o sobie jako o prawie wszechmocnych. Nie mamy NIC na siły natury!

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika kierowca

To dopiero początek, jeżeli

To dopiero początek, jeżeli chodzi erupcje w pierścieniu ognia.

Wzrasta też aktywność słoneczna która będzie nasilać tego typu zjawiska.

Szkoda tylko niewinnych ludzi na wyspie.

No ale cóż, przepowiednie się wypełniają.

Niech Bóg ma nas w swojej opiece.

Portret użytkownika XX

Aktywność słoneczna... Gates

Aktywność słoneczna... Gates rozsypuje coś przy pomocy satelit dookoła ziem jakąś substancje aby niby zapobiec nagrzaniu ziemi bo mu słońce przeszkadza. Po nim tylko potop... Ma za dużo pieniędzy i nie wie co ma robić jak zarabia na szczepionkach miliardy dziennie. To zburzy ziemię bo nie wie co ma robić z pieniędzmi. Jeden człowiek i zniewolil wszystkich. To chore. Przewyższył Adiego i Bonapartego. Tamci weszli do historii a o tym nie będzie miał kto czytać. Wszystkie rządy się kłaniają a G kpi sobie z nich swoją drwiącą twarzą 

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika Kwazar

No i wierzę, że na Tonga to

No i wierzę, że na Tonga to mają przerąbane i potrzebują pomocy.Pomocy jednak nie będzie bo ....Nie bo nie, bo każdy jest dzisiaj zajęty swoimi GIGANTYCZNYMI problemami. Jak nie wulkan to a...  a nawet aaa....asteroida i covid a... apandemia ,grypa i pomieszanie z poplątaniem albo wojna ( to jest akurat najbardziej realny scenariusz) no i koniec świata. Gdyby to było wczoraj to może  Ale nie dzisiaj ! 

Skomentuj