Władze Jakucji planują zasiedlenie tundry sklonowanymi mamutami

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Tempo rozwoju nowoczesnych technologii i nauki pozwala mówić o możliwości sklonowania mamuta w najbliższej przyszłości. Zgodnie z planami rosyjskich władz, już wkrótce te olbrzymie zwierzęta mogą zasiedlić jakucką tundrę.

Próby wydobycia odpowiedniego materiału do klonowania ze szczątków mamuta włochatego (Mammuthus primigenius) trwają od dziesięcioleci. Zdaniem prezesa Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksandra Siergiewa, nauka zbliża się do tego momentu, a Jakucja zamierza uczynić z mamutów własną markę turystyczną.

„Mamut, od symbolu starożytności, wieczności, paleontologii, w pewnym sensie może stać się symbolem współczesnej nauki, która naprawdę promuje Jakucję. Oznacza to, że będzie to nie tylko marka turystyczna, ale i naukowa marka Jakucji.”

Ponad 80% szczątków mamutów odnajdywanych w Rosji, koncentruje się na terytorium Jakucji. Rocznie wydobywa się tam i eksportuje około 100 ton mamutów o łącznej wartości ponad 1,5 mld rubli. Wraz z topnieniem wiecznej zmarzliny, szczątki tych starożytnych zwierząt są odnajdywane coraz częściej, a znalezienie odpowiednich próbek, rzeczywiście jest jedynie kwestią czasu. Entuzjazm rosyjskich władz, musi jednak poczekać aż nadgonią go możliwości techniczne. Naukowy przełom w dziedzinie klonowania wymarłych zwierząt jest narazie mało prawdopodobny.

Klonowanie mamutów według klasycznej technologii, w której do komórki jajowej, wstrzykuje się jądro żywej komórki, jest niemożliwe. W tkankach miękkich mamutów, nawet wśród najlepiej zachowanych osobników, nie ma już żywych komórek. W zamrożonych próbkach tkanek, czasami można znaleźć oddzielne jądra, ale gdy tylko szczątki tych starożytnych zwierząt rozmarzają, komórki ulegają natychmiastowemu zniszczeniu. Naukowcy nie dysponują jeszcze technologią, która pozwoliłaby zachować ich strukturę podczas rozmrażania, a więc póki co, klonowanie mamutów to jedynie mocno odległy plan.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Tylko że taka koncepcja

Tylko że taka koncepcja przywrócenia mamutów gdzie w lato nawet na wschodzie Syberii rok w rok są fale upałów, to raczej poroniony pomysł. Mamuty to były zwierzęta jak wiemy włochate i pewnie ta sierść też jakaś warstwowa w stylu piżmowołów. W czasie fal upałów nawet krótkiego lata takie zwierzęta bardzo by się męczyły. Już parę lat temu w przykładowo w Norwegii były problemy że nadeszły jakieś fale "upałów" 25 stopni i owce uciekały do tuneli drogowych (blokując je). A nawet w ekstremalnie zimnym Wierchojańsku w Jakucji były w zeszłym roku upały rzędu 35 stopni. To już dla takiego włochatego zwierzęcia jest koszmar.

Portret użytkownika Quark

Dla mnie sprawa jest

Dla mnie sprawa jest oczywista , skoro jakiś gatunek wymarł to znaczy , że obecnie nie ma już dla niego miejsca . Spielberg już próbował "wskrzeszać" dinozaury i nikomu to nie wyszło na zdrowie - przynajmniej w filmie.

Portret użytkownika lowbob

I bardzo dobrze-oni tam nie

I bardzo dobrze-oni tam nie mają nic to chociaż niech mamuty im tam rosną-to też ludzie som.A najlepiej żeby z mutantami się razem płodzili i robili putińskiemu reptilianów z amelinium i tyle w temacie.

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

ZALUDNIENIE? Mamutami?... CZy

Władze Jakucji planują zaludnienie tundry sklonowanymi mamutami

ZALUDNIENIE? Mamutami?... Czy to znaczy, że wszystkie między-narodowe feministyczne faszystki zostaną zesłane na Sybir?
W końcu!

P.S. Martwi mnie tylko, że feministki miałyby być klonowane. Co? Za mało ich na "zaludnienie" Syberii?... Biggrin
 

Skomentuj