Władze Indii rozważają sztuczne wywoływanie deszczu w celu oczyszczania powietrza

Kategorie: 

Źródło: Internet

Władze indyjskiej stolicy New Delhi mają zamiar rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza przy użyciu geoinżynierii. Zamierzają wywoływać sztuczne opady deszczu, którego krople mają w założeniu wiązać się z zanieczyszczeniami w powietrzu i w konsekwencji oczyszczać je. 

 

Technologia wywoływania sztucznego deszczu polega na rozpraszaniu w chmurach specjalnych substancji powodujących powstawanie jąder kondensacji, takich jak jodek srebra, suchy lód i sól. Celem jest zmuszenie chmur do tego, aby opadły w formie deszczu.

 

Odpowiednie rozmowy na ten temat stosowania tej technologii geoinżynieryjnej są prowadzone z Urzędem Meteorologicznym Indii oraz Indyjskim Instytutem Technologii. Eksperci oceniając sytuację powiedzieli, że sztuczny deszcz może być wywołany w najbliższych dniach, gdy pojawią się sprzyjające warunki pogodowe, w tym wiatr i chmury.

W poniedziałek 5 listopada stężenie pyłów PM 2,5 w New Delhi było ponad 25-krotnie wyższe niż bezpieczny poziom ustalony przez WHO dla ludzi. Eksperci przypisują gwałtowny wzrost poziomu zanieczyszczenia działaniami rolników, którzy palą trawę jesienią po zbiorach. 

 

Być może pierwszą okazją przetestowania nowej technologii będzie zanieczyszczenie po festiwalu świateł w Diwali, w którym masowe wybuchy petard i fajerwerków skutkują dramatycznym pogorszeniem jakości powietrza, w bardzo krótkim czasie. Deszcz byłby tam wybawieniem. Według danych WHO, każdego roku z powodu indyjskiego smogu umiera tam około miliona ludzi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

"Władze indyjskiej stolicy

"Władze indyjskiej stolicy New Delhi mają zamiar rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza przy użyciu geoinżynierii. Zamierzają wywoływać sztuczne opady deszczu..."

BY JESZCZE BARDZIEJ SKAZIĆ swoje i tak już SKAŻONE GLEBY....

normalnie Order Kwaczora....

Skomentuj