Władze Azorów przygotowują ewakuację ludności w związku z groźbą potężnego trzęsienia ziemi

Kategorie: 

Źródło: USGS

Władze na portugalskiej wyspie na północnym Atlantyku przygotowują się do ewentualnej ewakuacji miejscowej ludności, ponieważ wstrząsy potęgują obawy o możliwe silne trzęsienie ziemi lub erupcję wulkanu przez sześć dni z rzędu.

 

Przewodniczący regionalnego rządu Azorów powiedział w czwartek, że linie lotnicze zwiększają liczbę lotów do São Jorge, gdzie mieszka około 8300 osób, dla tych, którzy wolą teraz wyjechać. Naukowcy twierdzą, że trudno jest przewidzieć skutki uporczywej, choć niskiej intensywności aktywności sejsmicznej.

 

Władze w gminie Velas, gdzie mieszka około 3000 osób, był epicentrum ponad 2000 małych trzęsień ziemi, które wystąpiły od 19 marca jako środek ostrożności zakładają zabranie osób starszych, którym może być trudno szybko ewakuować się i zakłądają przemieszczenie ich do innej części wyspy. Służby ratownicze utworzyły bezpieczne korytarze komunikacyjne i tymczasowe mieszkania dla ewakuowanych po wschodniej stronie wyspy, na wypadek gdyby były potrzebne. Wszelkie ostrzeżenia publiczne miały być emitowane w lokalnym radiu, mediach społecznościowych lub za pomocą dzwonów kościelnych. 

 

São Jorge jest jedną z dziewięciu wysp tworzących Azory, archipelag, który znajdują się około 1500 kilometrów na zachód od kontynentalnej części Portugalii. Wyspa ma około 58 km długości i 6 km szerokości w najszerszym miejscu. Gospodarka wyspy opiera się na rybołówstwie i rolnictwie. São Jorge to wulkaniczna wyspa, która była świadkiem erupcji w 1580 i 1808 roku. Podobno obie erupcje spowodowały ofiary, ale nie ma wiarygodnych informacji z tego czasu.

 

Ostatnia naziemna erupcja wulkanu na Azorach miała miejsce w 1957 roku na wyspie Faial. Trzęsienie ziemi na tej samej wyspie w 1998 roku zabiło 10 osób.

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MarC

Wezcie nie straszcie jak

Wezcie nie straszcie jak jakas szmateria albo onuceria... takie male trzesienia rzedu 2.... 3 stopni to o dupe rozbic. Bylem pare razy w sytuacjach mocniejszych niz to i spoko. teraz przeplywam przez Atlantic..... po drodze Azory i zero obaw. A jesli sie cos stanie powazniejszego to czego sie bac? najwyzej umrzemy!

Portret użytkownika OjciecDyrektor

Żadna teoria w dzisiejszych

Żadna teoria w dzisiejszych czasach nie jest absurdem, dlatego tylko zapytam...
gdyby ktoś, kto ma odpowiedni sprzęt, podciągnąłby statkiem podwodnym lub innym urządzeniem na głębokości jakąś bombkę atomową w odpowiednie miejsce... Czy ktoś by podważał, że efektem tsunami i trzęsienia ziemi są ruchy tektoniczne ziemi lub/i wulkany?

Jak będzie przymusz, to chcę zastrzyk w pośladek. Zawsze będę szczerze odpowiadał, że mam szczepionkę w dupie.

Portret użytkownika spokoluz

Tonga jak wybuchła to nie

Tonga jak wybuchła to nie miało prawa być fali uderzeniowej a była bo podobno w takim przypadku jak tonga , która wybuchła pionowo do góry siła wybuchu wyrzuca tylko zbocza wulkanu w powietrze a główna siła idzie pionowo do góry. Po tym wybuchu nie było wywiadów z wulkonologami aby nie porównać podobnych mniejszych erupcji bez fali uderzeniowej - wiem tylko tyle ile mogę sobie porównac do danych z innych podobnych incydentów z wulkanami.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Ar

Za duzo promieniowania plynie

Za duzo promieniowania plynie z kosmosu.rzadzacy ukrywaja to nie mierza licznikami geigera tylko udaja ze te trzesienia i wulkany to przypadek. Ale jak skacze rezonans Ziemi to nie jest przypadek tylko skutek zjonizowania powietrza promieniami z kosmosu. To pobudza i plyty tektoniczne czyli generuje trzesienia ziemi i wybuchy wulkanow

Skomentuj