Władimir Putin: „Europa jest zależna od obrony USA. Ale nie martwcie się - pomożemy”

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku jest praktycznie od samego początku przedstawiane jako zwycięstwo Władimira Putina. Wielu analityków w podobny sposób podsumowuje dojście do władzy „populistów” w Austrii i we Włoszech, oraz sukcesy partii prawicowych we Francji i w Niemczech. Gdy weźmiemy pod uwagę niektóre ważne decyzje Trumpa to możemy dojść do wniosku, że prezydent USA faktycznie działa na korzyść Rosji i może to nawet robić celowo.

 

Współpraca między Stanami Zjednoczonymi a Europą wyraźnie pogorszyła się po ostatnich wyborach prezydenckich, które wygrał Trump, ale najgorsze przyszło po zerwaniu umowy nuklearnej z Iranem. Nikt za wyjątkiem Arabii Saudyjskiej i Izraela nie stanął po jego stronie. Nawet Europa zadecydowała, że będzie nadal przestrzegać porozumienia nuklearnego z Iranem. Zadecydowało to o izolacji Stanów Zjednoczonych, które przywróciły sankcje na Iran i zagroziły podobnym ruchem wobec Unii Europejskiej. Czy biznesmen Trump zrobiłby to wiedząc, że będzie to niekorzystne dla Stanów Zjednoczonych?

 

Od tego czasu, w Europie obserwujemy zmianę sojuszu. Podczas gdy Unia zmierza do tzw. kompletnej integracji, czyli innymi słowy chce wchłonąć poszczególne kraje, aby stać się superpaństwem, widzimy również chęć nawiązania silniejszej współpracy z Rosją, czego nie można powiedzieć o Polsce. Wpływy USA w Europie Zachodniej słabną, ale są coraz silniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie powstaje Trójmorze – struktura przedstawiana czasem, przynajmniej oficjalnie, jako konkurencyjna dla Unii Europejskiej.

Jednak Rosja być może będzie miała okazję zrealizować swój pomysł, który obejmuje całą Europę. W 2010 roku pojawiła się propozycja stworzenia „wspólnoty gospodarczej”, która sięgałaby od Władywostoku we wschodniej Azji aż do Lizbony, stolicy Portugalii. Wysunął ją nikt inny jak Władimir Putin, który właśnie kilka dni temu powiedział coś, co powinno nas zaniepokoić.

Europe and Central Asia 2011 | From Lisbon to Vladivostok

24 maja, w Petersburgu rozpoczęło się XXII Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. W piątek na posiedzeniu plenarnym, Emmanuel Macron powiedział, że chciałby zbudować francuską politykę zagraniczną opartą o niezależność, ale istnieją kwestie, które są blisko związane ze Stanami Zjednoczonymi, takie jak polityka bezpieczeństwa. Władimir Putin odpowiedział, że Europa i Stany Zjednoczone rzeczywiście mają wzajemne zobowiązania - Europa jest zależna od USA w kwestii bezpieczeństwa. Następnie dodał, że „nie musimy się o to martwić” - Rosjanie nam pomogą i zapewnią bezpieczeństwo.

Czy to oznacza, że rosyjska struktura gospodarcza od Władywostoku do Lizbony stanie się faktem, a Rosja stanie się dominującym graczem w Europie? Stany Zjednoczone jako supermocarstwo nie zrezygnowałoby dobrowolnie z wpływów w Europie Zachodniej. Zwróćmy również uwagę, że oficjalne przeniesienie amerykańskiej ambasady do Jerozolimy również przysporzyło Izraelowi i Stanom Zjednoczonym więcej kłopotów, niż korzyści. Arabia Saudyjska i Turcja coraz bardziej otwierają się na Rosję, Syria wygrywa wojnę, a wkrótce Trump może dogadać się z Kim Dzong Unem w sprawie rozbrojenia Korei Północnej, czego konsekwencją może być wycofanie amerykańskich sił zbrojnych z Półwyspu Koreańskiego. USA tracą na Bliskim Wschodzie, tracą w Azji, a teraz to samo obserwuje się w Europie. Slogan: „Make America Great Again”, którym nieustannie posługuje się Donald Trump, brzmi coraz bardziej ironicznie. Tylko co będzie z Polską?

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Wysunął ją nikt inny jak

..."Wysunął ją nikt inny jak Władimir Putin, który właśnie kilka dni temu powiedział coś, co powinno nas zaniepokoić"...-przeczytaj to co piszesz czasami jak skonczysz bo głowa boli albo spier do USA jak ci koło Rosji źle. Na twoim miejscu martwiłbym się Usraelskim wojskiem w Polsce

Portret użytkownika Ogoniasty

Z tego co tu zobserwowałem to

Z tego co tu zobserwowałem to Amerykańskie trolle biją sie z Ruskimi trollami o to jaki kraj jest naj i oh ah. Jesteście żałośni. Gdyby Polska nie została najechana przez Niemców i Rosjan w 1939 nie mielibyśmy dzisiaj takich problemów jakie mamy teraz, TU jest przyczyna naszych problemów. To wszystko wasza wina. Wina, która NIE ZOSTAŁA rozliczona. Kłócimy sie z tego względu boście nas poróżnili, ale Ja wam powiadam, jeśli nic sie nie zmieni... to między innymi Ameryke i Rosje dotknie taka katastrofa, że przez stulecia nie będziecie sie w stanie podnieść i otrząsnąć z tego co nadchodzi.

Portret użytkownika celina

<p>Podobno sen na nowym

<p>Podobno sen na nowym miejscu się spełnia. Było to na początku lat 80, śniło mi się ,że wszyscy na całym świecie musieli mówić po rosyjsku. Pamiętam,że sen nie był przyjemny. Mam nadzieję ,że sie nigdy nie sprawdzi, ale czytając toco się dzieje to mam coraz większe wątpliwości.</p>

Portret użytkownika Medium

Ja się na rosyjski nawróciłam

Ja się na rosyjski nawróciłam w 2010 roku. Początkowo nie było zbyt łatwo, trenowałam słuchanie w zwolnionym tempie, opanowywałam czytanie od nowa, a teraz już tylko pojedyńcze słówka sprawdzam, tak dla pewności, bo czasem intuicja potrafi zawodzić.

Ach, muszę dodać że od tamtej pory czuję się znacznie lepiej Smile

Portret użytkownika kolo21

Pierd...sz i tyle. Co robi

Pierd...sz i tyle. Co robi Amerykańska M.P patrolujaca ulice moje miasta w raz z lokalną Żandarmerią. U mnie nie stacjonują żadne wojska usmańskie, więc co oni tutaj robią? Dlaczego nasza policja nie patroluję ulic, nie przyjmują zgłoszeń od poszkodowanych. A no dlatego, że zmęczony Polak całym tym syfem przyjmię każdy system, gwarantujący mu spokuj oraz bezpieczeństwo. I to jest dużyyyy błąd. Zostaniesz skopany na ulicy, policja nie przyjedzie, masz się zgłosić do dzielnicowego w celu złożenia zawiadomienia. Oczywiście śledztwo zostanie umorzone, z braku dowód czy podejrzanego. 3 razy to już przerabiałem to wiem. Wszystko jest robione a by zniszczyć naród Polski. A byśmy się nawzajem wyrżnęli w cholerę, ku chwalę New Polin i demona JAHWE. Tak piszę jak AMR:) Ale oczka mi sie otworzyły.

kolo21

Portret użytkownika keri

> Tak piszę jak AMR:)

> Tak piszę jak AMR:)

> Wszystko jest robione aby zniszczyć naród Polski. Abyśmy się nawzajem wyrżnęli w cholerę, ku chwalę New Polin i demona JAHWE.

Chazary sobie ubzdurały, że są narodem wybranym a Polska jest ziemią obiecaną.

Hehe, zmasakrowanie fiuta nie jest przepustką a demon biblijny każący zwać się bogiem od tysięcy lat nic nie jest w stanie zrobić - zdechł albo został ubezwłasnowolniony.

Z ich parszywych planów wyjdzie to: to co chcieli zrobić innym będzie ich udziałem.

Portret użytkownika inzynier magister

najważniejsze nie wpusćić

najważniejsze nie wpusćić armii islamskiej do państw słowiańskich i chrześcijańskich ! musiy się bronić przed filantropowcami ! Należy szybko zdelegalizować wszelką masonerię i inne pochodne filantopowe ! "Węgierski rząd przedstawił pakiet ustaw zawarty w projekcie pod nazwą „Stop Soros”. Jeden z jego punktów zakłada karę roku więzienia za pomoc w przyznaniu azylu nielegalnym imigrantom. Jest to wypełnienie przedwyborczych zapowiedzi Viktora Orbana, który podkreślił, że po wygranych wyborach weźmie pod lupę organizacje finansowane przez amerykańskiego miliardera.Projekt ustaw został opublikowany na stronie węgierskiego rządu. W przeszłości, Viktor Orban wielokrotnie podkreślał istotną rolę organizacji związanych z Georgem Sorosem w pomocy nielegalnym imigrantom w uzyskaniu azylu na Węgrzech. Jednym z głównych punktów węgierskiej polityki jest przeciwstawienie się przymusowej relokacji tzw. uchodźców i nielegalnych imigrantów.Premier Węgier wypowiedział otwartą „wojnę” polityce Sorosa, nie kryjąc swoich zamiarów przed opinią publiczną. W związku z działaniami węgierskiego rządu, Soros wycofał już siedzibę swoich organizacji z Węgier do Niemiec. http://www.pch24.pl/wegry--rzad-orbana-realizuje-obietnice--surowe-kary-za-lamanie-prawa-przez-ludzi-sorosa,60617,i.html#ixzz5GyETyfNN

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj