Włączone światło podczas snu może sprawić, że przybierasz na wadze

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nie od dziś mamy świadomość, że nasza waga wynika przede wszystkim z prowadzonego przez nas trybu życia. Powinnyśmy więc zdrowo się odżywiać i prowadzić aktywny tryb życia. Zaskakujący jednak może okazać się fakt, że aby utrzymać zdrową wagę lepiej jest zasypiać przy zgaszonym świetle. Tak przynajmniej uważają naukowcy, którzy stwierdzili, że kobiety sypiające przy włączonym świetle lub też włączonym telewizorze, posiadają wyższe ryzyko nadwagi i otyłości.  

Czy spanie przy włączonym świetle może mieć wpływ na naszą wagę?

Jak informuje Centers for Disease Control and Prevention – agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, która wchodzi w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej – nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia szeregu niebezpiecznych chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2, choroby serca, nowotwory czy choroby zwyrodnieniowe stawów. Dotychczas za najpopularniejsze i zarazem najskuteczniejsze działania profilaktyczne przeciw otyłości uważano przede wszystkim zdrową dietę o wartości energetycznej adekwatnej do zapotrzebowania przez nasz organizm, a także regularny wysiłek fizyczny. Coraz więcej mówi się jednak również o roli snu w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.

 

Nowe badanie przeprowadzone przez JAMA Internal Medicine dostarczyło ciekawych wniosków na temat wpływu warunków snu na naszą wagę. Zdaniem Dale’a P. Sandlera, szefa oddziału epidemiologicznego Instytutu Enviromental Health Sciences, jakiekolwiek źródła sztucznego światła, które docierają do nas podczas snu, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nadwagi. To nie tylko zapalona lampka nocna, ale również włączony telewizor, przy którym zasypiamy, czy intensywnie świecące się diody urządzeń elektrycznych.

Przebieg badania i zaskakujące wyniki

Do badania na temat środowiskowych czynników ryzyka rozwoju raka piersi zaproszono ponad 43 tysiące kobiet. Każda uczestniczka udostępniła szczegółowe informacje na temat kontaktu ze sztucznym światłem podczas snu. Naukowcy podzielili kobiety na te, które zasypiały w całkowitej ciemności, te z małym dostępem do sztucznego światła oraz te z dużym dostępem do sztucznego światła, padającego na przykład z włączonego telewizora. Przy okazji uczestniczki poddały się również ważeniu oraz pomiarowi obwodów ciała.

 

Naukowcy przeanalizowali zebrane dane i zidentyfikowali korelację między wysokim poziomem ekspozycji na sztuczne światło a nadwagą występującą u uczestniczek badania. Im więcej kontaktu ze sztucznym oświetleniem miała dana kobieta, tym wyższy był wskaźnik jej masy ciała, czyli BMI. Zwykle taka kobieta sypiała krócej, gorzej się odżywiała i rzadziej wykonywała aktywność fizyczną. Statystycznie kobiety, które zasypiały przy włączonym telewizorze lub innym sztucznym oświetleniu, o 17% częściej posiadały pięciokilową lub większą nadwagę. Otyłość występowała u nich o 33% częściej.  

Jakie wnioski wysnuli naukowcy?

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że ich wyniki dowodzą jedynie korelacji, a nie związku przyczynowo-skutkowego. Być może nadwaga u kobiet biorących udział w badaniu wynikała z ich ogólnego złego trybu życia, a nie bezpośrednio z ekspozycji na sztuczne światło nocą. Mimo tego badacze zachęcają do zasypiania w ciemności, ponieważ pomaga to w zachowaniu właściwej higieny snu – spokojny, pełnowymiarowy sen przekłada się na dobre samopoczucie i więcej energii podczas dnia, a to z pewnością pomoże w odchudzaniu. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Haszkers1986

To juz nie grube geny ale

To juz nie grube geny ale swiatlo pogrubia ??

No to ja juz wiem czemu kobiety mowia ze czarny wyszczupla xD

Moge wiedziec dlaczego ten artykul opisuje tylko badania i statystyki odnosnie kobiet ?? A faceci to przy zapalonym swietle nie zasypiaja (na sofie przed telewizorem z piwem w rece Język ) Jak sie o sobie nie dba , je 5/6 miniposilkow dziennie i praktycznie zero ruchu to dupa rosnie . Broniac grubasow tylko im szkodzicie bo to nie jest choroba tylko lenistwo .

Jaka diete i cwiczenia polecacie zeby przytyc ??

Jaki jest wasz sekret ....

Portret użytkownika rocafella

To nie światło wpływa na

To nie światło wpływa na nadwagę ale bezrobocie. Człowiek który musi wstać rano do pracy nigdy przy telewizorze nie usypia bo wie kiedy się położyć spać. Tylko bezrobotny albo emeryt który nie musi wstać może sobie pozwolić na zaśnięcie przed telewizorem. Pracujący się rusza a bezrobotny niespecjalne, pracujący lepiej je a bezrobotny z braku pieniędzy wciąga szajs i tyje.

Co ma do tego światło?

Skomentuj