Wkrótce upadnie ostatni ważny traktat nuklearny

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Fatalne relacje między Rosją a Stanami Zjednoczonymi mogą sprawić, że wkrótce upadnie ostatni ważny traktat, dotyczący redukcji zbrojeń strategicznych. Amerykanie właśnie odrzucili propozycję Rosjan o przedłużeniu traktatu Nowy START.

 

W piątek, prezydent Władimir Putin próbował zachęcić Stany Zjednoczone do bezwarunkowego przedłużenia traktatu o kontroli zbrojeń Nowy START na co najmniej jeden rok. W ten sposób, światowe mocarstwa zyskałyby nieco więcej czasu na dalsze negocjacje w sprawie kolejnego przedłużenia, lub opracowania zupełnie nowego traktatu o redukcji zbrojeń strategicznych.

Traktat Nowy START został podpisany w 2010 roku przez ówczesnych prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych. Zakłada ograniczenia w rozmieszczaniu strategicznych głowic nuklearnych, pocisków balistycznych i bombowców, a także zezwala na inspekcje obiektów wojskowych. Nowy START wygasa już w lutym 2021 roku i wygląda na to, że Amerykanie nie mają zamiaru go przedłużać.

 

Robert O'Brien, doradca prezydenta USA ds. Bezpieczeństwa Narodowego stwierdził, że kluczowym warunkiem dla przedłużenia traktatu Nowy START jest wstrzymanie modernizacji arsenału głowic nuklearnych przez obie strony. Ponadto, Stany Zjednoczone domagają się, aby Chiny również zostały w jakiś sposób objęte kontrolą zbrojeń. Tak się składa, że Nowy START oraz zerwany w 2019 roku traktat INF obejmuje tylko Rosję i USA. Jednak Amerykanie nie mogą tak po prostu zmusić Chiny do jakiejkolwiek redukcji zbrojeń.

Nowy START to ostatni obowiązujący traktat, który ogranicza rozmieszczanie strategicznej broni nuklearnej. Jeśli nie zostanie przedłużony, świat powróci do czasów bez traktatów z niekontrolowanym wyścigiem zbrojeń, który zwiększy ryzyko wybuchu III wojny światowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika irfy

Amerykanie to terroryści, ale

Amerykanie to terroryści, ale w tym wypadku akurat im się nie dziwię. Według obecnego traktatu pomiędzy nimi i Rosją obowiązują jakieś ograniczenia ilościowe i te wzajemne inspekcje. W ten sposób jedna i druga strona ma przynajmniej częściowo zinfiltrowane te instalacje nuklearne i działa ten system „gwarancji wzajemnego zniszczenia”. Tylko że Rosja już dawno przestała być „strategicznym przeciwnikiem” USA. Owszem, ciągle może obrócić całe Stany w popiół, ale pod względem gospodarczym oraz wpływu na „władzę nad światem” Rosja nie ma  prawie nic do gadania.

Owszem, może „sikać Amerykanom do mleka” w jakichś lokalnych konfliktach typu Syria czy Libia. Może nawet wspierać jakieś antyamerykańskie rządy w Ameryce Południowej, w stylu rządu Wenezueli. Ale to wszystko. Gospodarczo i finansowo Rosja to obecnie sprzedawca zboża na świat i paliw kopalnych dla Europy. Nawet z handlu bronią powoli wypierana jest przez Chiny. I to z Chińczykami „Wielki Brat” ma prawdziwy problem. Bo Chiny stały się gospodarczym, finansowym i technologicznym gigantem. A teraz powoli stają się gigantem militarnym, przy znikomej kontroli ze strony USA.

Wygląda to więc tak, że Chiny, infiltrując armię rosyjską mogą mieć całkiem dobre pojęcie na temat sił jądrowych USA, podczas gdy USA wie o Chinach tylko tyle, ile wychwyci z satelitów. Ewentualnie podsłucha Echelonem, ale wątpię, żeby chińscy generałowie ucinali sobie o tym pogaduchy przez telefon. Dlatego teraz Ameryka usiłuje wymóc na Chinach, żeby zdradzili dyslokację swoich najważniejszych instalacji jądrowych i przekazali informacje, ile i czego tak właściwie mają. Lub skłonić Rosję, żeby to zrobiła. Grożąc jednym i drugim eskalacją „wyścigu zbrojeń”. Nie sądzę, żeby Chińczycy na to poszli, ale co Stanom szkodzi spróbować?

Portret użytkownika Kwazar

Świat dwubiegunowy przestał

Świat dwubiegunowy przestał istnieć. Z powodu zmian geopolitycznych i całego dotychczasowego układu sił na świecie vide Chiny,szelkie traktaty rozbrojeniowe już dawno utraciły swoje znaczenie.Na obecnym etapie nie sposób wypracować czegoś sensownego.Czy III WŚ może wybuchnąć ? Tak i jak zawsze. Tak dzisiaj jak i kiedyś, z tym że skłonny jestem przyznać, że dzisiaj o wiele łatwiej niż kiedyś, bo za dużo desperatów i głupków bez wyobraźni, rządzi.

Portret użytkownika Czesiek

W końcu to z Moskwy

W końcu to z Moskwy podyktowana myśl, a jak z Moskwy, nie może być inaczej, skoro przy życiu wciąż Ciebie trzymają.

 

ZnZ to jedyny portal gdzie po kliknięciu "wyłącz edytor wizualny" dostajesz reklamę Skody. Słabe te ruble.

Portret użytkownika Kwazar

Czesiu szkoda, że ten świat

Czesiu szkoda, że ten świat też opiera się na osobnikach twojego pokroju.Szkoda, ale nic na to, ta wydolniejsza umysłowo część nie poradzi.Potem, ten świat właśnie tak wygląda Czesiu i mozolnie trzeba go naprawiać.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Pierdu pierdu straszenia ciąg

Pierdu pierdu straszenia ciąg dalszy, koronaświrusy, meteory, supernowe a teraz wojna nuklearna, wszystko w jednym pakieciku od samozwańczych psychopatycznych j-elit, ludzie powinni zrozumieć że trzeba się bać ale "własnych" polityków. Taka jest natura traktatów, że albo wygasają albo są zrywane ale Traktat Antarktyczny trwa niewzruszony i nie zapowiada się by kiedykolwiek został zerwany.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Strony

Skomentuj