Wkrótce upadnie ostatni ważny traktat nuklearny

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Fatalne relacje między Rosją a Stanami Zjednoczonymi mogą sprawić, że wkrótce upadnie ostatni ważny traktat, dotyczący redukcji zbrojeń strategicznych. Amerykanie właśnie odrzucili propozycję Rosjan o przedłużeniu traktatu Nowy START.

 

W piątek, prezydent Władimir Putin próbował zachęcić Stany Zjednoczone do bezwarunkowego przedłużenia traktatu o kontroli zbrojeń Nowy START na co najmniej jeden rok. W ten sposób, światowe mocarstwa zyskałyby nieco więcej czasu na dalsze negocjacje w sprawie kolejnego przedłużenia, lub opracowania zupełnie nowego traktatu o redukcji zbrojeń strategicznych.

Traktat Nowy START został podpisany w 2010 roku przez ówczesnych prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych. Zakłada ograniczenia w rozmieszczaniu strategicznych głowic nuklearnych, pocisków balistycznych i bombowców, a także zezwala na inspekcje obiektów wojskowych. Nowy START wygasa już w lutym 2021 roku i wygląda na to, że Amerykanie nie mają zamiaru go przedłużać.

 

Robert O'Brien, doradca prezydenta USA ds. Bezpieczeństwa Narodowego stwierdził, że kluczowym warunkiem dla przedłużenia traktatu Nowy START jest wstrzymanie modernizacji arsenału głowic nuklearnych przez obie strony. Ponadto, Stany Zjednoczone domagają się, aby Chiny również zostały w jakiś sposób objęte kontrolą zbrojeń. Tak się składa, że Nowy START oraz zerwany w 2019 roku traktat INF obejmuje tylko Rosję i USA. Jednak Amerykanie nie mogą tak po prostu zmusić Chiny do jakiejkolwiek redukcji zbrojeń.

Nowy START to ostatni obowiązujący traktat, który ogranicza rozmieszczanie strategicznej broni nuklearnej. Jeśli nie zostanie przedłużony, świat powróci do czasów bez traktatów z niekontrolowanym wyścigiem zbrojeń, który zwiększy ryzyko wybuchu III wojny światowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu