Wkrótce okna w naszych domach będą produkowały prąd elektryczny

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Pojawił się innowacyjny projekt, dzięki któremu panele słoneczne mogą stać się bardziej dostępne dla osób, które nie mają możliwości zamocowania ich na dachu. Zawieszone w oknie specjalne żaluzje będą w stanie wytwarzać energię elektryczną, gdy będzie na nie padało światło słoneczne. Jednocześnie geometria całego projektu ma zapewnić więcej naturalnego światła wewnątrz pomieszczenia.

Za opracowanie projektu odpowiedzialna jest australijska firma Prevalent, która obecnie współpracuje z japońskim producentem nad pierwszym prototypem o nazwie Solgami. Projekt jest jednym ze sposobów umożliwienia większej liczbie osób przejścia na energię odnawialną. 

 

Panele słoneczne w oknach nie są nowym pomysłem, gdyż w przeszłości powstawały już specjalne powłoki zakładane bezpośrednio na szkle. Takie rozwiązania okazały się jednak nieskuteczne, a dodatkowo znacznie przyciemniały pokoje. Ben Berwick z firmy Prevalent jasno stwierdza, że obniżanie poziomu jasności mieszkania o 50% w celu zdobycia niewielkiej ilości energii elektrycznej nie ma większego sensu. Solgami jest pod tym względem zupełnie inne, ponieważ może dodatkowo rozjaśnić pomieszczenie.

Źródło: Prevalent

Kształt projektu opiera się na żaluzjach. Podczas gdy typowy panel słoneczny na dachu odbija większość światła, Solgami umożliwia odbijanie światła pomiędzy wieloma panelami, generując większą ilość energii. Złożony kształt zapewnia natomiast większą powierzchnię, dzięki czemu można skumulować więcej energii z okna. Solgami powstaje poprzez sitodruk cienkich ogniw słonecznych na plastikowym podkładzie. Następnie projekt jest wycinany i składany w coś podobnego do origami. Projektanci zapewniają, że jest to stosunkowo proste w produkcji na dużą skalę, a materiały są niedrogie. 

 

Ilość generowanej energii przy użyciu Solgami będzie się różnić w zależności od wielkości okien, ich lokalizacji i innych czynników, lecz Berwick nie ma jeszcze przygotowanych ostatecznych szacunków dla przeciętnego mieszkania. Firma wstępnie uważa jednak, że szklany biurowiec wyposażony w takie urządzenie może uzyskać w ten sposób całą moc, jaką potrzebuje.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj