Wkrótce na świecie może zabraknąć piasku!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Globalny „apetyt” na piasek, jeden z najważniejszych, ale najmniej cenionych surowców na świecie, prawdopodobnie nie ustąpi w najbliższej przyszłości, ale problem polega na tym, że już teraz brakuje go na świecie.

O zdumiewającym problemie poinformował kanał CNBC, nawiązując do wystąpienia klimatologów podczas webinarium zorganizowanego przez think tank Chatham House. Zdaniem ekspertów może to być największe wyzwanie XXI wieku. Pascal Peduzzi, klimatolog z Programu Środowiskowego ONZ, wyjaśnił, że nie ma powodu do paniki, ale postrzeganie piasku wymaga zmiany.

 

Nikt nie sądził chyba, że na Ziemi może zabraknąć piasku, ale zdaniem klimatologów właśnie zaczyna się ten proces. Ludzie myślą, że piasek jest wszędzie. Jednak eksperci zwracają uwagę na to, co może się wydarzyć w następnych dziesięcioleciach, kiedy mogą wystąpić przerwy w dostawach tego surowca. Klimatolog wyjaśnił, że niemożliwe jest dokładne prześledzenie jego globalnego wykorzystania, tylko pośrednio, poprzez ocenę korelacji między stosowaniem piasku i cementu.

 

Przypomniano, że globalny wskaźnik wykorzystania tego zasobu potroił się w ciągu ostatnich dwóch dekad w wyniku szybkiej urbanizacji. Jednak pomimo pozornej wszechobecności nie każdy piasek nadaje się do budowy. Na przykład ziarenka piasku pustyni są zbyt gładkie i okrągłe. Jednocześnie piasek z dna morskiego, wybrzeża lub z kamieniołomów i rzek jest bardziej kanciasty, co pozwala im dobrze przylegać do siebie.


 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Jak zabraknie betonu z powodu

Jak zabraknie betonu z powodu braku piasku, to będziemy budować z innych materiałów. Wielki mi problem. Potencjalnie grafen może mieć zastosowanie nie tylko w elektronice, ale też w budownictwie, a jest to tak naprawdę tylko węgiel, a z węgla są zbudowane wszystkie organizmy żywe na tej planecie. Wiem, że plastik jest na cenzurowanym obecnie, ale jesteśmy w stanie tworzyć taki twardszy plastik odporny na wysokie temperatury. Wieżowców może z niego nie zbudujemy, ale niski dom z plastiku zamiast z betonu - pewnie by dało radę i było by trwałe przez bardzo wiele lat.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Lommo

Po co zaraz sięgać po grafeny

Po co zaraz sięgać po grafeny w budownictwie skoro jest multum tanich obecnie znanych technologii. W Japonii buduje się 5 kondygnacyjne bloki z klejonego sandwicha OSB/styropian/OSB oczywiście żebrowanego litymi kantówkami. I na dodatek trzęsienia ziemi to najwyżej lekko zabujają .W Skandynawii piasek jest towarem deficytowym więc buduje się z drewna i to nawet wieżowce ( drewno klejone). Czasami trzeba coś jednak odlać z betonu to tak jak na Islandii czy W. Owczych, czy Grenlandii to trzeba piasek sprowadzać drogą morską z Danii , gdzie patrząc z samolotu że ta Dania wygląda jak wielka mielizna ledwo wystającą  z wody to też trudno powiedzieć czy tam jest taki nadmiar tego piasku. Za Gierka Szwecja proponowała Polsce uregulowanie Wisły w zamian za piach z dna rzeki. Tak że ten piasek już wtedy nie był znowu tak tanim i powszechnie dostępnym towarem jak się wydaje.

 

 

Portret użytkownika b@ron

nooo, ziarnka piasku są za

nooo, ziarnka piasku są za okrągłe... to nowy jakiś unijny certyfikat bedzie potrzebny... bo z tym morskim piaskiem też może być problem... morski piasek jest za słony a sól to degradacja betonu... no chyba żeby w fabryce piasku tą sól odparować... hmm... ale wtedy piasek bedzie droższy niż cement???.... aaa to o to chodziło...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika baca

jak to piasku brakuje?

jak to piasku brakuje?
czy to oznacza że jeszcze żaden rotszyld nie opatentował piasku z marsa, który bil gates i elon musk nam na ziemię przywiezie?
jesteśmy zgubieni... są już plany na pomnik kaczyńskiego z betonu w dwóch tysiącach egzemplarzy a tu co się okazuje?
filantropi się nie ogarnęli... skandal normalnie
nasza ostatnia nadzieja to morawiecki, bo jeśli szybko - jeszcze tej nocy - wprowadzi akcyze na piasek to skończy się nielegalne wydobycie i przemyt i okradanie skarbu państwa z podatku vat...
kasa fiskalna powinna być w każdej piaskownicy i chyba za jej brak po premi dostanie ziobro...

 

Portret użytkownika Quark

Kiedyś myślano , że ziemia

Kiedyś myślano , że ziemia jest "nieskończona" , potem że oceany są "niewyczerane" a teraz się okazało , że nawet piasku już zaczyna brakować . Jak kolonizowano "dziki zachód" to też bezmyślnie zabijano bizony głownie dla ich skór (czyli zysku) nieprzejmując się niczym aż do momentu gdy z pierwotnej ich populacji 60 mln. zostało zaledwie 1000 szt. Ludzie to głupi i chciwy gatunek , który musi dojść do ściany , żeby się ocknąć. Jednym z tak beztrosko "myślących" jest np. W Cejrowski.

Skomentuj