Wkrótce może powstać Internet dla komputerów kwantowych

Kategorie: 

Źródło: Youtube

Komputery kwantowe różnią się of konwencjonalnych, ponieważ wykonują obliczenia na podstawie zasad mechaniki kwantowej i nie zależą od tranzystorów i kodu binarnego. Komputery kwantowe są w stanie wykonywać znacznie większe ilości obliczeń i bywają stosowane do wykonywania zadań wykraczających możliwości komputerów konwencjonalnych. Do tej pory komputery tego typu nie umiały pracowac w sieci, ale teraz dzięki odkryciu nowego interfejsu, może się to zmienić.

 

Zasada działania tego typu urządzenia zakłada wykorzystanie stanów kwantowych danych atomów, jako danych. Ewolucja stanu kwantowego to w istocie dokonywane obliczenia. Jednostka danych, kubit, to odpowiednik 0 i 1, ale jego stan jest w większości nieustalony. Można powiedzieć, że kubit jest kwantową superpozycją 1 lub 0. Przy tego typu maszynie liczącej pojedynczy pomiar nie daje satysfakcjonującego wyniku. Aby do niego dojść konieczne jest dokonanie całej serii obliczeń i dopiero ich średnia wartość będzie przybliżonym wynikiem.

 

Problemem w rozwoju tej technologii jest też zjawisko dekoherencji kwantowej, czyli zerwania się ze świata superpozycji poprzez interakcję z otoczeniem. To tak jakby dekoherencja ustalała ostateczną wersję układu kwantowego. Aby walczyć z tym zjawiskiem naukowcy stosują specjalne jonowe pułapki i manipulują laserami oraz lustrami.

 

Co ciekawe Google już od 2009 roku stosuje komputer kwantowy do wyszukiwania grafik w Internecie.Jednak korporacja stosuje go głównie do dokonywania obliczeń, komputery kwantowe nie umiały do tej pory pracować w sieci. Teraz być może pojawi się taka możliwość.

Przełomu dokonali na Uniwersytecie w Insbrucku Andreas Stute i Bernardo Casabone. Udało się im dokonać konwersji stanu kwantowego zapisanego w atomie do formy fotonu. Najpierw uczeni wzięli atom i za pomocą lasera wpisali weń żądaną informację kwantową. Następnie atom jest oświetlony drugim laserem i jako rezultat powstaje foton. W tym momencie informacja kwantowa może zostać zapisana w stanie polaryzacji fotonu.

 

Dwa lustra znajdujące się w pułapce jonowej sterują fotonem w konkretnym kierunku, efektywnie kierując go do włókna optycznego, czyli światłowodu. Dzięki temu foton może zostać wysłany za pomocą telekomunikacyjnej sieci optycznej i zdekodowany w odwrotnym procesie za pomocą innego komputera kwantowego i atomu, na który można będzie wgrać to, czego nośnikiem był foton. Dzięki osiągnięciu austriackich naukowców osiągnięto przełom polegający na stworzeniu interfejsu umożliwiającego nawet stworzenie kwantowego Internetu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika horrorek

No właśnie, szybki komputer

No właśnie, szybki komputer wiąże się z niebiezpieczeństwem rozszyfrowywania tajnych danych w krótkim czasie, ale jednocześnie będzie miał możłiwość zaszyfrowania tych danych w trudny do złamania kod:)
Super, nie mogę się doczekać już takiego komputera, bo teraźniejsze to "złom". Wolne, długo się ładują, trzeba czekać. Wystarczy parę poprawek wgrać do systemu, a już się muli:( Tak jak te tablety, telefony - ludzie się zachwycają, a to wszystko "badziewie". Ale interes kwitnie. Bo co będą sprzedawać firmy jak skończą się możłiwości technologiczne. Więc tak po troszku wrzucają do obiegu procesory I3 potem I5 dalej I7, a w rezultacie na pewno już mają o wiele szybsze procesory od w/w. Ale, cóż interes musi się kręcić. Poza tym cena nowych procesorów odstraszyłaby większość odbiorców.  I dlatego "żółwim tempem" musimy czekać na prawdziwą rewolucję technologiczną jaką będą komputery kwantowe.

Portret użytkownika figa

 Prawdziwe życie toczy się

 Prawdziwe życie toczy się gdzie indziej ! Czym się ekscytować ? ,,osiągnęciami '' wirtualnej nauki ? I g...o z tego normalnym ludziom ! Co po takich rzeczach , skoro nie służą tym , którym powinny służyć ? Dalej leczenie , zdobycze cywilizacyjne są dla bogatych ! Mamy XXI wiek i możemy sobie do d..y wsadzić takie ,,cuda'' ! Ludzie nadal cierpią i żyją w jakimś cholernym matriksie !

Portret użytkownika agent K

a tobie zyczymu dlugiegozycia

a tobie zyczymu dlugiegozycia w tym matixe....  a ty jestes pewnie tego zwolennikiem miedzy innymi placenia za cos co jest darmowe itp ENERGIA jest wokol nas a garstka tych szatanow robia z nas coraz baardziej zmechanizowana rase ktora nie bd poslugiwac sie uczuciami itd tylko bd szli powyznaczonej nam drodze szamac kimac tyrac a ten co sie wychyli z tlumu bd odlaczany, czipy juz sa w niedalekiej przyszlosci!  film Matrix ma swoje drugie dno nie jest tylko filmem sfx przez media robia pranie mozgu i 3/4 ludzi nawet tego matrixa ktory nas otacza NIE WIDZA a jest to na kazdym kroku!

Portret użytkownika cierń

opowiedz mi twoich sposobach

opowiedz mi twoich sposobach wykorzystania wolnej energii? Rozumiem, że nie  używasz prądu tylko za pomocą wolnej energii napędzasz swój dom? ALe jak ty piszesz tu posty? Bo na pewno komputera nie używasz, przecież to symbol tej śmierdzącej cywilizacji. Ale co ja tam leming wiem. Zapewne telepatycznie wklepujesz tu swoje przemyślenia.
Jednak podejmiesz wyzwanie? Opiszesz mi swoje sposoby na wolną energię i niekomputerowe korzystanie z internetu?
ps. internet też w sumie zły.

Portret użytkownika niki

jak ci zabraknie na chleb i

jak ci zabraknie na chleb i stracisz prace, komornik ci kiedys zabierze dom lub mieszkanie, bedziesz musial emigrowac, nie bedziesz widzial swojego dziecka pracujac za granica, to wtedy może zrozumiesz lemingu co to znaczy wspołczesna pieprzona cywilizacja

Portret użytkownika figa

 Dzięki Niki ! A teraz

 Dzięki Niki ! A teraz najlepsze ; wyobraźcie sobie , jakiś kataklizm , chociażby wielki rozbłysk Słońca , tracimy prąd i szlag trafia tą cywilizację ! Blyskawicznie większość ludzi przeobrazi się w krwiożerczych neandertalczyków! Cofniemy się do epoki jaskiniowców !Wystarczy tylko brak prądu ! Teraz widzicie ile warta jest nasza technika ?

Portret użytkownika figa

 Mam na zakończenie tematu

 Mam na zakończenie tematu już ostatnią w tej kwestii refleksję . Smutną . Tak naprawdę technika oddala od siebie ludzi . Zauważcie , kiedyś ludzie , rodziny , trzymały się razem ! żyli , jadali, rozwiązywali problemy wspólnie ! Dzisiaj starzejący się rodzice są ciężarem ,wyrzuca się ich do domów starców , albo porzuca . Kiedyś w moim mieście , jak przyszedł weekend z co drugiego mieszkania odchodziły odgłosy imprezy , bawili się młodzi ze starszymi ! Teraz miasto umarło ! Każdy smutny , zamknięty w swoim mieszkanku . Ale ma za to cholerny KOMPUTER ! I ma się cieszyć ! K....  czym !!!  A jak braknie prądu........? Dlaczego mamy znieczulicę ? Dlaczego mamy bagno ? Bo już ludzie nie są RAZEM !!!

Strony

Skomentuj