Witamina A zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry. Oto warzywa, które zawierają jej najwięcej?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Witamina A stanowi składnik odżywczy, który jest niezbędny do funkcjonowania organizmu ludzkiego w pełnym zdrowiu. Jednak czy jej spożywanie wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka skóry? Wyniki badań naukowych sugerują właśnie takie wnioski.

Żywność bogata w witaminę A jest bardzo potrzebna ludzkiemu organizmowi na każdym etapie rozwoju. Wspiera ona wzrost i rozwój, ale także kondycję oczu, skóry oraz płodność. Cenną witaminę znajdziemy w postaci beta-karotenu, alfa-karotenu i beta-kryptoksantyny w wielu owocach i warzywach, m.in.:

  • słodkich ziemniakach,
  • marchwi,
  • jarmużu,
  • dyni,
  • brokułach,
  • morelach
  • oraz papai.

Co ciekawe, witamina A nazywana retinolem znajduje się również w niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego:

  • jajach,
  • kurczaku,
  • indyku
  • i wątrobie wołowej.

Zalecane dzienne spożycie witaminy A

Możemy zwiększyć spożycie witaminy A również w postaci suplementów diety. Należy przy tym pamiętać, że dorośli mężczyźni nie powinni spożywać jej więcej niż 900 µg, a dorosłe kobiety nie więcej niż 700 µg.

Czy witamina A chroni przed rakiem skóry?

Rak płaskonabłonkowy to druga najczęstsza postać raka skóry. Każdego roku diagnozowane są miliony przypadków zachorowania. Szczególnie ważne jest znalezienie lepszych strategii zapobiegawczych, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby.

 

Chociaż udowodniono naukowo, że witamina A pozytywnie wpływa na kondycję skóry, dotychczas nie do końca było wiadome, czy jest w stanie zapobiegać rakowi. Jednak niedawno przeprowadzone badanie przez Harvard Medical School we współpracy z Uniwersytetem Inje w Seulu przyniosło nieco więcej informacji na ten temat.

Zespół badawczy przeanalizował dane zatrudnionych w służbie zdrowia 75 751 kobiet w wieku ok. 50 lat oraz 48 400 mężczyzn w wieku ok. 54 lat. Dane pochodziły z przestrzeni 26 lat i udokumentowano wśród nich 3975 przypadków zachorowania na raka skóry.

 

Co ważne, wśród szczegółowych danych znajdowały się również informacje na temat spożycia witaminy A. Na ich podstawie naukowcy ustalili, że wyższe spożycie witaminy A w postaci retinolu oraz karotenoidów znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia płaskonabłonkowego raka skóry. Co istotne, większość witaminy A spożywanej przez uczestników pochodziła z pokarmu, a nie suplementów diety.

 

Chociaż badacze zauważają, że ich odkrycia to dobry początek, jeśli chodzi o zrozumienie, czy dieta może wpływać na ryzyko wystąpienia raka skóry, przyznają również, że napotkali pewne ograniczenia. Przede wszystkim zgromadzone dane medyczne dotyczyły prawie wyłącznie wykształconych, białych pracowników służby zdrowia. Kolejne badania wymagałyby więc bardziej różnorodnej próbki badawczej.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nalepka

Należy przy tym pamiętać, że

Należy przy tym pamiętać, że dorośli mężczyźni nie powinni spożywać jej więcej niż 900 µg, a dorosłe kobiety nie więcej niż 700 µg.

Ale na ile?!??!?!?! NA dzień, tydzień, miesiąc, rok??!!! Z hooya taki obraz malowany.

Skomentuj