Wirus opryszczki w czasie ciąży może negatywnie wpływać na rozwój dziecka

Kategorie: 

Źródło: tg

Trzy modele komórkowe rzucają światło na to, jak wirus opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1), który może dostać się do mózgu płodu w czasie ciąży, prowadzi do różnych zaburzeń w tworzeniu się układu nerwowego i problemów neurologicznych w wieku dorosłym.

 

Wirus opryszczki pospolitej typu 1 jest bardzo powszechnym patogenem, który może powodować choroby neurologiczne na całe życie, takie jak zaburzenia funkcji poznawczych, trudności w uczeniu się i demencję. Jednak zrozumienie roli HSV-1 w rozwoju wewnątrzmacicznego mózgu jest utrudnione ze względu na ograniczony dostęp do tkanki mózgowej embrionów ludzkich, a także istniejące ograniczenia modeli zwierzęcych. Aby przezwyciężyć te ograniczenia, naukowcy z Wuhan University w Chinach stworzyli trzy różne modele komórkowe malformacji OUN, w tym model warstwy komórek 2D i model struktury mózgu 3D.

 

Wszystkie trzy zostały stworzone na bazie indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych, tj. niedojrzałych embrionalnych komórek macierzystych, wytwarzanych przez genetycznie przeprogramowane specjalne dorosłe komórki.

 

Zakażenie tych komórek wirusem opryszczki pospolitej typu 1 doprowadziło do aktywacji szlaku apoptozy enzymu kaspazy-3, który wyzwala zaprogramowaną śmierć komórki. Ponadto HSV-1 zakłócał produkcję nowych neuronów i spowalniał transformację nerwowych komórek macierzystych w dojrzałe neurony podczas procesu różnicowania neuronów.

 

Ponadto organelle mózgowe zakażone wirusem opryszczki naśladowały patologiczne objawy zaburzeń neurodegeneracyjnych w mózgu płodu, w tym różne nieprawidłowości w budowie mózgu. Model 3D wykazał, że wirus opryszczki pospolitej typu 1 promuje nieprawidłową proliferację (proliferację komórek) i aktywację komórek nieneuronalnych - mikrogleju, a także aktywację cząsteczek zapalnych, takich jak TNF-alfa i interleukiny IL-6, IL-10 i IL -4.

 

Zdaniem autorów badania, wyniki ich pracy otwierają nowe perspektywy zwalczania wirusa, co wpływa na występowanie zaburzeń rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj