Wirus Ebola w Demokratycznej Republice Konga może rozprzestrzenić się na kolejne kraje

Kategorie: 

Źródło: National Center for Infectious Diseases

Demokratyczna Republika Konga wciąż zmaga się z niebezpieczną Ebolą, która zabija coraz więcej ludzi. Walka z wirusem jest jednak poważnie utrudniona przez wiele czynników – pracownicy medyczni są atakowani przez rebeliantów, a społeczeństwo nie ma zaufania do lekarzy i rządu. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że wirus Ebola może rozprzestrzenić się na sąsiednie kraje.

 

Obecna epidemia wirusa Ebola trwa od 1 sierpnia 2018 roku. Jak podaje WHO, do 7 maja, liczba potwierdzonych oraz potencjalnych przypadków zarażenia się Ebolą wyniosła 1600. Wirus zabił już 1069 ludzi i wciąż jest bardzo niebezpieczny.

 

Epidemia koncentruje się w północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga i obejmuje prowincje Kiwu Północne i Ituri. Pracownicy medyczni nie potrafią zapanować nad wirusem i wciąż pojawiają się kolejne przypadki zarażenia. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że dochodzi do coraz częstszych ataków na lekarzy i ośrodki medyczne. Walki pomiędzy rebeliantami, ataki na siły porządkowe oraz pracowników pogrzebowych poważnie utrudniają pracę w tym regionie.

Co więcej, tamtejsze społeczeństwo posiada bardzo niską świadomość na temat wirusa Ebola i trwającej epidemii. Mieszkańcy nie mają zaufania do lekarzy i rządu, a część z nich nie wierzy w istnienie tego wirusa. Niektórzy zarażeni wręcz uciekają z placówek medycznych i tym samym rozprzestrzeniają Ebolę.

 

Warto dodać, że jest to już 10 epidemia Eboli w Demokratycznej Republice Konga od 1976 roku. Sytuacja w kraju jest bardzo niepokojąca. WHO nie ukrywa, że wirus Ebola może rozprzestrzenić się na pozostałe prowincje oraz sąsiednie kraje – Rwangę, Sudan Południowy i Ugandę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Wirus Ebola jest zabójczy i

Wirus Ebola jest zabójczy i groźny bez dwóch zdań.Ma jednak ten wirus zabójczy, pewne nieprzekraczalne ograniczenia po których, jego aktywność zwyczajnie wygasa.To mogą być i dziesiątki tysięcy ofiar ale na więcej go nie stać ! Prawdziwym koszmarem dla wirusologów jest tzw "Grypa Hiszpanka" Nikt nie wie na prawdę co się wtedy stało i czym to było (umownie Hiszpanka się nazywa) ale wykosiło miliony a nawet dziesiąt milionów.Najgorsze jest to,że to z pewnością wróci.To tylko kwestia czasu. 

Portret użytkownika Maxxx

Przez ostatnie 10 miesięcy

Przez ostatnie 10 miesięcy zachorowało 1600 osób a czego umarło 1000. Jak na tak niebezpieczny wirus to jest podejrzanie mało. Zwłaszcza, że higiena w tamtym rejonie to słabo znane pojęcie. Jak to możliwe, że zachorowało tak mało osób? To nie epidemia tylko poligon dla broni biologicznej. W przeciwnym razie już dawno cały kraj by chorował.

Skomentuj