Wirus Ebola może przetrwać poza organizmem nawet do siedmiu tygodni

Kategorie: 

Źródło: Center for Disease Control and Prevention

Naukowcy od dawna wiedzą o tym, że wirus Ebola wykazuje wyjątkową żywotność. Nie inaczej jest w przypadku obecnego szczepu wirusa. Większość patogenów na odsłoniętych powierzchniach zwykle obumiera w ciągu kilku godzin. Jednak naukowcy odkryli, że wirus Ebola, w pewnych warunkach, może trwać nawet ponad siedem tygodni.

 

Jeszcze przed wybuchem aktualnej epidemii brytyjskie Ministerstwo Obrony prowadziło badania wyjątkowo zjadliwego szczepu wirusa Ebola - Zair. Jest on bardzo podobny do tego, który obecnie sprawia kłopoty w zachodniej Afryce. Okazało się, że wirus zdołał przetrwać w próbkach przechowywanych pod szkłem, w niskich temperaturach i to nawet przez 50 dni. Testy te zostały przeprowadzone w 2010 roku. Następnie badacze testowali zdolność przeżycia wirusów na różnych powierzchniach.

 

Wirus Ebola i wirus Marburg zostały umieszczone w tkance świnek morskich. Następnie testowano zdolność przetrwania patogenów na różnych powierzchniach i w różnych temperaturach. W przypadku przechowywania Eboli w temperaturze 4 stopni Celsjusza, wirus z powodzeniem przetrwał. Patogeny szczepu Zair znajdowały się na próbkach na szkle a wirusa Marburg na szkle i plastiku.

 

Po 50 dniach przy życiu pozostał tylko szczep Zair i to zarówno w tkankach i na szybie laboratoryjnej. Badanie to wykazało fantastyczne zdolności przetrwania tego gatunku. Nie tylko trwa bardzo długo, ale pozostają zakaźny przez cały ten czas i to zarówno na powierzchniach suchych jak i płynnych.

 

Badania te były prowadzone w monitorowanym środowisku laboratoryjnym, a nie w rzeczywistym świecie, ale eksperci z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Center for Disease Control and Prevention) przyjmują te wnioski. Ogłoszono, że Ebola nie rozprzestrzenia się za pomocą powietrza, wody i żywności. Ponadto, osoba zakażona wirusem Ebola nie może zarazić innej osoby, dopóki nie pojawiły się u niej oznaki choroby.

 

Okres inkubacji choroby wynosi do 21 dni, średnio od 8 do 10 dni. Wirus jest przenoszony przez bezpośredni kontakt, przez uszkodzoną skórę, oczy, nos, usta, krew i płyny ustrojowe, w tym za pośrednictwem zakażonych igieł. Pierwsze oznaki Eboli przypominają Grypę. Chorzy uskarżają się na gorączkę, senność, bóle głowy i bóle mięśni. Oprócz tego charakterystyczne są biegunka, wymioty, ból brzucha i niewyjaśnione krwawienia albo siniaki.

 

Według obecnego stanu wiedzy, wirus może przetrwać przez kilka godzin na suchej nawierzchni na przykład na klamkach czy na blatach, a do kilku dni w płynach. Dezynfekcja jest w takim sytuacji przeważnie efektywna i może zabić wirusa. Specjaliści od prewencji zalecają wszystkim ludziom, aby myli ręce wodą z mydłem i często stosowali środki do odkażania rąk zwłaszcza te na bazie alkoholu.

 

Ponadto pod żadnym pozorem nie wolno dotykać krwi lub płynów ustrojowych chorych. Wirusa skutecznie niszczy promieniowanie UV, dlatego postulowane jest czyszczenie sal szpitalnych za pomocą specjalnych robotów posiadających oprogramowanie podobne do popularnych automatycznych odkurzaczy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MARGO

Adminku kochany - może już

Adminku kochany - może już czas przestać nas straszyć tym strachem, krórego nawet wróble się nie boją ?
 
"...prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego media dzień w dzień donoszą o nowych ofiarach, mówią, że lekarze kłamią, starają się przedstawić ebolę jako Ponurego Żniwiarza.
Jest kilka powodów, ale najważniejszy to ... pieniądze.

Przerażeni ludzie łykają każdą bzdurę opisaną w gazecie czy opowiedzianą w telewizji. Gorączkowo szukają w Internecie informacji o eboli.
Media uwielbiają nas straszyć, my uwielbiamy być straszeni. 
Straszyły, że na świńska grypę umrze 120 milionów ludzi, krzyczały wielkimi nagłówkami prasowymi, że SARS jest groźniejszy niż AIDS.
W Wielkiej Brytanii świńska grypa zabiła 30 osób, ale dzięki panice wywołanej przez media ucierpiało ich znacznie więcej.
Portale internetowe wymyślają tytuły, które sprawią, że klikniemy link.
Gdyby ten artykuł miał tytuł „Ebola zabija Polaków (i to wina Tuska)”, prawdopodobnie przeczytałoby go dwa razy więcej ludzi..."  
 
http://joemonster.org/art/29643/Powody_dla_ktorych_powinnismy_przestac_bac_sie_eboli
 
Po Zdrówka

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Portret użytkownika golp

Witamina C wzmacnia i

Witamina C wzmacnia i uszczelnia ściany, do tego zagęszcza krew , syntetyczna witamina c o wiele szybciej krystalizuje więc zapycha nerki i nie może być spożywana w dużych dawkach w przeciwieństwie do tej z owoców.   Wiec żurowina z bagien, pigwa rabarbar pietruszka to doskonała profilaktyka a w wypadku rozpuszczania się doskonale złagodzi objawy i ich przyczyny do czasu zwalczenia nad przyczyny .

Portret użytkownika jawiem

Na ten wirus jest bardzo

Na ten wirus jest bardzo tanie i ogolnodostepne lekarstwo. Jest to witamina C w bardzo duzych ilosciach tzn. okolo 5000mg. co kilka godzin. Jesli ktos nie wierzy to niech poszuka w internecie. O tym nikt nie mowi bo firmy farmaceutyczne nie zarobia. Mowia o tym tylko PRAWDZIWI LEKARZE , ktorzy chca leczyc naprawde a nie tylko zbijac kase. I jak zwykle w takich wypadkach takich lekarzy sie wysmiewa i niszczy, bo przeciez firmy farmaceutyczne "musza zarobic " na "szczepionkach".

Portret użytkownika jawiem

A ile jest warte Twoje

A ile jest warte Twoje Zycie.Tanie to znaczy ze stac cie bedzie napewno. A ile kosztuje witamina C to spytaj sie w aptece.  A pozatym nie musisz brac wcale dozylnie, no chyba ze juz jestes w zaawansowanym stadium choroby. Zycze Tobie zdrowia i abys nigdy nie musial sprawdzac na sobie tej metody.

Portret użytkownika Cezar

Smieszne jest to ze ludzie z

Smieszne jest to ze ludzie z uporem maniaka nadal wierza w te testy,przeciez testy wykrywaja anty ciala ktore powstaly podczas walki z jakimkolwiek wirusem lub bakteria,gdy czlowiek lub inna zyjaca istota nie wytworzy takich antycial to umiera bo nie jest w stanie walczyc z intruzem.
Jak sama nazwa mowi "ANTYCIALO" to czesc ukladu odpornosciowego w odpowiedzi na intruza,czego nie mowia o prionach ktore nie posiadaja DNA ani RNA i ktore zabijaja,np.choroba szalonych krow wywolaly priony.

Portret użytkownika connor

zaczela sie depopulacja?

zaczela sie depopulacja? Ktora wszyscy zapowiadali? a stany? Stany umieraja gospodarczo wiec trzeba pozbyc sie zbednego towaru bo trzeba gdzies przeniesc rzad prawda, bo jak kontrolowac nwo jak miec wszystkie panstwa pod nosem a nie zdala. Pzdr uk isis izrael usa za szol ktore tworzycie, props za manipulation !

Strony

Skomentuj