Wirus afrykańskiego pomoru świń może być przenoszony przez muchy końskie

Kategorie: 

Źródło: Ann Sofie Olesen, pixabay.com

Świnie teoretycznie mogą zostać zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) poprzez zjadanie zainfekowanych much. Duńscy naukowcy doszli do tego wniosku na podstawie przeprowadzonych testów. Nowe informacje mogą wyjaśnić przyczynę nagłego wybuchu choroby w gospodarstwach stosujących wysokie standardy bezpieczeństwa, do których należą m. in. kraje nadbałtyckie.

Główny autor badań, Dr Rene Bødker, bazował na gospodarstwach znajdujących się w krajach nadbałtyckich, a także w innych krajach Europy Wschodniej, w których występuje wirus afrykańskiego pomoru świń.

 

Naukowiec związany z Narodowym Instytutem Weterynaryjnym poszukiwał wzorca, który może pomóc ustalić przenoszenie się wirusa. Powszechnie wiadomo, że ASF rozprzestrzenia się poprzez kontakt fizyczny między świniami poprzez zakażone pożywienie.

Mimo wysokich standardów bezpieczeństwa, choroba nadal pojawia się w Europie. Dr Bødker zaobserwował, że w miesiącach letnich ilość zachorowań znacznie wzrasta i może być to związane z muchami przenoszącymi chorobę. Część hodowli posiada specjalne filtry, które zapobiegają dostawaniu się owadów, jednak trudno utrzymać wszystkie z nich z dala od zwierząt.

 

Naukowiec odkrył również, że we wszystkich badanych krajach występują duże populacje dzików zarażonych ASF. Żywiące się krwią muchy końskie z dużym prawdopodobieństwem mogą przenosić wirusa afrykańskiego pomoru świń pomiędzy dzikimi a hodowlanymi zwierzętami.

 

Muchy końskie rozmnażają się na terenach podmokłych, jednak mogą przedostawać się do obszarów hodowlanych. Owady te są na tyle duże, że mogą zostać zjedzone przez świnie lub zostać przypadkowo połknięte podczas karmienia.

Aby przetestować tę hipotezę, naukowcy przeprowadzili eksperyment polegający na karmieniu świń muchami zarażonymi ASF. Wyniki pokazały, że transmisja choroby w ten sposób jest możliwa. Dr Bødker podkreśla jednak, że eksperyment przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych nie potwierdza jednoznacznie postawionej wcześniej hipotezy.

 

Badania pokazują, że istnieje prawdopodobieństwo przenoszenia ASF przez muchy, jednak wciąż potrzeba większej ilości informacji na ten temat. Naukowcy informują, że potrzebne są kolejne badania w warunkach hodowlanych, aby potwierdzić postawioną teorię.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

Skoro świnie się mogą zarazić

Skoro świnie się mogą zarazić ASF poprzez drogę pokarmową to może pora na  3 inne pytania

--CZYM SĄ SKARMIANE na fermach świnie

--KTO TO "produkuje"

--czy nie ma tam w niej jakiś "bio-USZLACHETNIACZY" jak ("zarodniki") ASF

 

bo już były przypadki epidemii "choroby szalonych krów" wywołanej właśnie podawaniem im ZACHODNIEJ paszy z dodatkiem móżgów wcześniej padniętych "szalonych krów"....

 

tu może być podobnie....

Portret użytkownika sondziuM

Wirus frykńskiego pomoru 

Wirus frykńskiego pomoru  świń przenoszą rolnicy, ktorzy wszędzie wchodzą w brudnuch rzeczach, podczas gdy na zachodzie rolnicy zakładają czyste rzeczy i buty przed wejściem do chlewu. .ńiestety aby ukryć swoje niechlujstwo zrzucają winę najpierw na Dziki które wcale nie wchodzą do chlewu , alo na muchy końskie. Ciekawe kto będzie następny, może Rosjanie?

Portret użytkownika Easy Rider

Jak na razie, ASF jest

Jak na razie, ASF jest przenoszony do Polski przy pomocy dzików zrzucanych z helikopterów, z terenu Ukrainy, gdzie znajduje się 8 amerykańskich laboratoriów broni biologicznej. Rzekome epidemie wybuchają na najbardziej ekologicznych terenach. W ten sposób amerykańskie koncerny walczą z konkurencją polskiej zdrowej żywności.

Jeżeli ktoś nie wierzy - tutaj zdjęcie martwego dzika zawieszonego na drzewie, lubelskie.

https://www.kalendarzrolnikow.pl/upload/image/dzik_na_drzewie.jpg

 

Skomentuj