Wirtualny koktajl może oszukać twoje zmysły i zamienić wodę w dowolny napój

Kategorie: 

Źródło: ACM Multimedia 2017

Niezwykły postęp zapowiada się w branży napojów. Na rynku  pojawi się nowatorskie urządzenie o nazwie Vocktail, które używa impulsów elektronicznych by oszukać zmysły i zmienić smak, kolor, a nawet zapach napoju.

Wynalazek stworzony przez Nimesha Ranasinghe i jego zespół z National University of Singapore, Vocktail – „wirtualny koktajl” – to szklanka, która może zmieniać i wzmacniać właściwości płynu, który się w niej znajduje za pomocą aplikacji na smartfona. Gdy ciecz zostanie wlana do szklanki, osoba pijąca może zmienić trzy główne aspekty wpływające na jej smak.

 

Po pierwsze, użytkownicy mogą zmienić postrzeganie napoju, zmieniając jego kolor za pomocą diody LED umieszczonej w szklance. Następnie mogą sprawić, że napój stanie się bardziej słodki, słony lub gorzki za pomocą elektrod stymulujących język umieszczonych wokół obręczy. W poprzednich eksperymentach zespół wykazał, że różne wzorce elektryczne mogą imitować różne smaki. W końcu rurka z boku szklanki uwalnia gazy o różnych zapachach, takich jak np. wapno, które jeszcze bardziej zmieniają postrzegany smak.

 

Ranasinghe stworzył wcześniej „cyfrową lemoniadę” za pomocą kolorów i elektrod, aby oszukać kubki smakowe użytkowników. Kiedy dodamy zapach do tej mieszanki, Vocktail otwiera mnóstwo nowych kombinacji smakowych. Wirtualne drinki mogą sprawić, że użytkownik myśli, że pije coś słodkiego, kiedy w rzeczywistości jest to po prostu woda. „Wirtualny koktajl” pozwala więc ludziom zaspokoić swoje kubki smakowe bez spożywania zbędnych kalorii. Aplikacja pozwala również udostępniać ulubione przepisy innym osobom.

 

Pewnego dnia urządzenia takie jak Vocktail mogą stać się częścią otaczającej nas wirtualnej rzeczywistości, w której wszystkie wrażenia są symulowane cyfrowo. Wynalazek został zaprezentowany w ubiegłym miesiącu na konferencji Association for Computing Machinery Multimedia Conference.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Kimbur

W branży napojów, drogi

W branży napojów, drogi Autorze. szanujmy język polski! jeśli chcesz pisać językiem pospólstwa to jest jeszcze słowo napoi; jednak taką formę lepiej stosować w przpadku czasownika, np. Autor napoi konia. 

Skomentuj