Wir polarny może ponownie zamrozić dużą cześć Ameryki Północnej

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zwykle wir polarny jest zjawiskiem występującym nad ziemskimi biegunami. Jednak ostatnio, na skutek zmian w przepływie prądów strumieniowych w atmosferze, dochodzi do licznych anomalii skutkujących niezwykłą pogodą. Ameryka Północna właśnie po raz kolejny dostarcza czegoś takiego.

Wir polarny operujący zwykle w okolicach biegunów, dociera już nad całe terytorium Kanady i sporą część  Stanów Zjednoczonych. Zresztą to nie pierwszy przypadek, że dochodzi do takiej anomalii, bo podobnie było dwa lata temu, gdy wir polarny zamroził dużą część Ameryki, a mróz dotarł nawet do Kalifornii.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna zima będzie równie dolegliwa dla mieszkańców tego kontynentu. Potwierdzają to pomiary satelitarne wykonane z pokładu należącego do NASA satelity Aqua. Urządzenie Atmospheric Infrared Sounder (AIRS) znajdujące się na jego pokładzie rejestruje rozkłady temperatury w podczerwieni i w dniach od 1 do 11 grudnia wykryto sporą zimną anomalię termiczną nad Ameryką Północną.

Skraj polarnego powietrza dociera do stanów Kolorado, Kansas i Missouri. Wir polarny wykazuje ciągłą ekspansję i dociera do kolejnych części kontynentu. Na skutek tego meteorolodzy ostrzegają, że może dojść do wystąpienia ekstremalnie niskich temperatur. Ludzie znajdujący się w zasięgu oddziaływania wiru polarnego muszą być przygotowani na radzenie sobie z tym wyzwaniem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dex

Być może w taki właśnie

Być może w taki właśnie sposób rozpoczynały się minima klimatyczne. Po wystąpieniu optimum lodowce topią się i destabilizuje się cyrkulacja prądów i wiry polarne schodzą do niższych szerokości geograficznych.

Skomentuj