Winiarze we Francji spodziewają się najgorszych zbiorów od 1945 roku

Kategorie: 

Źródło: tg

Ministerstwo Rolnictwa podało, że produkcja wina we Francji może spaść w tym roku nawet o 30% do najniższego poziomu od dziesięcioleci po tym, jak winnice nawiedziły wiosenne przymrozki i letnie deszcze.

 

Uszkodzenia upraw mogą stworzyć dodatkowe problemy dla francuskiego sektora wina, na który popyt spadł w ciągu ostatniego roku z powodu pandemii i ceł w Stanach Zjednoczonych.

 

Producenci szampana ostrzegają, że ich zbiory zostały zmniejszone o połowę ze względu na silne wiosenne przymrozki, a następnie obfite letnie deszcze powodujące pleśń.

 

W swoich pierwszych prognozach krajowej produkcji wina francuskie ministerstwo rolnictwa przewiduje w piątek od 32,6 do 35,6 mln hektolitrów w 2021 roku. To o 24-30% mniej niż w zeszłym roku. Hektolitr odpowiada 133 standardowym butelkom wina.

 

„Prognoza jest taka, że produkcja wina w 2021 r. będzie na historycznie niskim poziomie, tj. poniżej poziomów z 1991 i 2017 r., kiedy wiosną również doszło do urazów spowodowanych silnymi mrozami” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

 

Według kanału telewizyjnego BFM zbiory spadną do najniższego poziomu od 1945 roku. Francuscy winiarze spodziewają się więc najgorszych zbiorów od 1945 r.

 

Według ministerstwa całkowita produkcja będzie najniższa od 1970 r., przy czym prawie wszystkie prowincje ucierpiały z powodu zimna. Tymczasem choroba winorośli spowodowana przez pleśń i deszczowe lata dotknęła regiony takie jak Szampania, Alzacja i Burgunfdia.

 

Jeszcze przed oficjalnymi publikacjami ministerstwa producenci wina przewidywali, że przymrozki mogą ograniczyć produkcję we Francji o jedną trzecią.

 

Ponieważ winogrona są opóźnione o około 10 dni, tj. dwa tygodnie od zeszłego roku, wciąż jest czas na nieznaczny wzrost plonów, mówi Jerome Despies, producent i szef komisji ds. wina stowarzyszenia rolników FranceAgriMer. Dodał, że na dalekim południu Francji rozpoczęły się wczesne żniwa, podczas gdy w zeszłym roku odbyły się one pod koniec lipca.

 

Konsekwencje dla szerszego rynku wina mogą zależeć od tego, czy opcje koronawirusa prowadzą do dodatkowych ograniczeń w gastronomii i turystyce.

 

„W tym roku producenci wina napotkali ogromne trudności” – powiedział Despi. „Straty produkcyjne nigdy nie zostaną zrekompensowane cenami rynkowymi”.

 

7 kwietnia 2021 r. rolnicy spryskali winorośle w regionie Chablis, próbując chronić je przed mrozem.

 

Stowarzyszenie Rolników Coldiretti, największy światowy producent wina, szacuje, że w tym roku produkcja może spaść o 5 - 10% do 44 - 47 mln hektolitrów.

 

Z powodu wysokich temperatur na południu winogrona zebrano tydzień wcześniej, podczas gdy na północy wzrost winogron był opóźniony o około 10 dni po ulewnych deszczach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika baca

skoro hektolitr daje we

skoro hektolitr daje we francji 133 butelki wina to nieźle żaby chrzczą tego sikacza... są już prawie jak nasi naukowcy którzy z kilograma tektury robią dwa kilogramy kabanosów i cztery parówki...

jednakże z winem dużo lepsze od francuzów wyniki miał jezus co zamieniał wodę w wino wlewając ją w skórzane sakwy uszyte z wielbłądzich jelit - ich wewnętrzna pleśń, drożdze, grzyby i ślina wcześniejszych konsumentów powodowały natychmiastową fermentację...

najlepszy jednak jest żul Marian spod Lidla, on skubany nawet w najsilniejsze przymrozki potrafi wziąść pieniążek i ot tak zamienić go w wino, bez hokus pokus, bez oprysków i bez względu na klimat - robi to od niechcenia w zakresie od +50 do - 100 stopni celsjusza...

 

 

Portret użytkownika Quark

Baca , a widziałeś Ty gdzieś

Baca , a widziałeś Ty gdzieś w sklepie litrowe butelki z winem ??? Bo standardowa butelka wina ma pojemność ok. 0,75 L pomnożone przez 133 flaszki daje ... uwaga ... 99,75 L -- czyli ten "osławiony" hektolitr ! 

Znowu się wygłupiłeś .

Portret użytkownika Kwazar

Ale...ani mnie to grzeje ani

Ale...ani mnie to grzeje ani parzy ! Bo właśnie taki !!! Taki właśnie mamy klimat. Kombinuj bo jak się nie wpasujesz to już jest po tobie Tłustych much i tak nie sięgniesz :) 

Uwielbiam ogólniki Namawiam mózgi do pracy. Mojemu się nie chce NIC ale on zasadniczo wie ...

Portret użytkownika Dzis jestem wypity

Baca coś wymyśli na pewno.

Baca coś wymyśli na pewno. Nałyka się non-jądronu (tabsy na wzmocnienie impotencji) i zaskoczy nas złotymi myślami. Mysle że to będą czary w postaci toczenia piany z pyska połączone z szaloną jazdą TIRem. Francuscy producenci wina i lokalne lumpy dadzą mu w podziękowaniu do powąchania swoje gacie. 

Skomentuj