Wieloryby nagle zaczęły zbierać się w wielkie stada i nikt nie wie dlaczego 

Kategorie: 

Źródło: PLOS.org

Wieloryby zwane humbakami, długopłetwcami oceanicznymi, alboz łaciny Megaptera novaeangliae, zaczęły się dziwnie zachowywać. Zwierzęta uważane za samotników, nagle zaczęły się gromadzić w ogromnych jak na ten gatunek stadach dochodzących nawet do 200 osobników.

 

Dlaczego to jest dziwne? Wcześniej gdy widywano stada humbaków, nawet gdy liczyły od 10 do 20 wielorybów, uważano je za duże liczebnie. Teraz wypatrzono stada liczące do 200 zwierząt. Jest to niewątpliwie niezwykłe zachowanie i nie bardzo wiadomo, co je spowodowało.

 

Nietypowo liczne stada humbaków widziano na wybrzeżu południowej Afryki. To też jest dziwne, bo o tej porze roku wieloryby te powinny żerować raczej gdzieś w zimnych wodach Oceanu Antarktycznego. Naukowcy analizowali dziwaczne zachowanie humbaków i nie doszli do żadnych rozstrzygających konkluzji poza tym, że wieloryby mogą po prostu iść na łatwiznę przebywając w wodach, które może są cieplejsze, ale gwarantują odpowiednio dużo pożywienia. 

 

Na południowym wybrzeżu Afryki najwyraźniej nie brakuje odpowiednio dużej ilości ryb i krylu, aby wyżywić stado dwustu humbaków, z których każdy może ważyć nawet 30 ton. Jedna z hipotez zakłada, że nadzwyczajne zgromadzenia humbaków to wynik zmian strategii polowania. Być może zwierzęta jakoś współpracują ze sobą przy osaczaniu zdobyczy? Takie zachowania widywano już u ssaków morskich, na przykład orek lub delfinów.

Nie brakuje też sugestii, że zachowanie wielorybów ma związek z obserwanymi zmianami klimatu, które zwykły objawiać się jako stymulant dla migracji rożnych gatunków zwierząt. Dotychczas przeważnie nietypowe zachowanie jakichkolwiek stworzeń, wiązało się ze zmianami w ich typowym habitacie, najczęściej brakiem pokarmu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (6 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ascendant 149

Ten film leciał dzisiaj w

Ten film leciał dzisiaj w TVP2 - musicie obejrzeć do końca !!!! bo dopiero wtedy wyłania się to co kupujemy, zjadamy i jak sie nas oszukuje. Ale zaraz zaraz - co na to ryby ? Film był nadawany juz wcześniej, a ludzie tracą z jego powodu pracę, koncerny dalej nam to sprzedają. Mamy rok 2017 - minęło juz kilka lat i nic. I najlepsze: zarządcy sterują tyn wszystkim z niebieskiego tła z gwiazdkami tworzącymi okrąg. Chca nas wykończyć - to pewne. Autor filmu powiedział: "to mafia". Ja pytam: czy II Wojna Światowa nadal trwa ? Wygląda na to, że tak, tyle że tu juz nie chodzi tylko o układ: Rosja - Anglia - USA. https://www.youtube.com/watch?v=2l1bHFWimmY . To cos znacznie większego.

 

 

 

Portret użytkownika Babadook

Aha! Jeszcze jedno. Jak nie

Aha! Jeszcze jedno. Jak nie wiadomo o co chodzi, że po co się zebrały, że k#%wa mać afera, , to prawdopodobnie chodzi o pieniądze. To była ustawka jednych humbuków, przeciwko drugim. Te pierwsze humbuki, chciały wyekzekwować kasę od tych drugich humbuków, które wisiały kasę tym pierwszym humbukom. Głupek

Portret użytkownika Wizard

Oj tam, wielkie mi halo, ot

Oj tam, wielkie mi halo, ot po prostu wieloryby wybrały się grupowo na wycieczkę do ciepłych krajów. A pseudonaukowcy niech lepiej siedzą cicho ze swoimi rewelacjami, bo tylko się kompromitują, co widać ostatnio po klimacie, który ponoć się ociepla.

Strony

Skomentuj