Wieloletnie cykady pojawiły się w USA cztery lata wcześniej, niż się spodziewano

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wieloletnie cykady z 17-letnim cyklem życia pojawiły się na terenie Stanów Zjednoczonych o cztery lata za wcześnie. Naukowcy spodziewali się ich dopiero w 2021 roku, ale w ciągu ostatnich kilku dni spływają doniesienia o pojawieniu się owadów w różnych amerykańskich stanach.

Naukowcy sądzą, że cykady mają wrodzone „zegary molekularne”, dostosowywane do biologicznych zmian drzew, których korzeniami żywią się owady. Prawdopodobnie anomalia pogodowe w Ameryce Północnej z ostatnich lat doprowadziły do wadliwego funkcjonowania tej charakterystycznej umiejętności.

 

Jeśli w najbliższych tygodniach pojawi się więcej cykad, ich następne przybycie będzie przewidywane na rok 2034. Należy dodać, że owady te nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi oraz dojrzałych roślin.Gorzej ma się sytuacja młodych roślin, które mogą stać się głównym źródłem pokarmowym cykad i miejscem składania jaj. To właśnie dzięki regularnemu cyklowi przybycia owadów wiadome było, kiedy nie powinno się sadzić nowych roślin.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Czas się "zwija". Programy

Czas się "zwija". Programy działają "po staremu". Coraz więcej przykładów.

„… Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będzie głód i zaraza, a miejscami trzęsienia ziemi …  Będzie bowiem wówczas wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd i nigdy nie będzie. Gdyby ów czas nie został skrócony, nikt by nie ocalał. Lecz ze względu na wybranych ów czas zostanie skrócony” (Mt 24: 7-22).

Adekwatny cytat.

11028

10991

Portret użytkownika Eva11

piekne kolo ...

piekne kolo ...

wszystko co zyje ,jest piekne ....zalezy co sie widzi ....

wspaniale dzwieki ....

tu nie ma nic co by moglo wieczory umilac z insektow ...

dobze,ze choc ptaszki zostaly ....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj