Wieloletnia wojna w Afganistanie dobiega końca. USA i NATO wycofają wojsko

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Coraz więcej wskazuje na to, że jedna z najdłuższych wojen XXI wieku dobiega końca. Od dłuższego czasu wiadomo, że Stany Zjednoczone powoli wycofują swoje wojska z Afganistanu. Jednak Donald Trump niespodziewanie ogłosił, że amerykańscy żołnierze powrócą do kraju jeszcze przed końcem 2020 roku.

 

W lutym bieżącego roku, USA i Talibowie podpisali porozumienie, które ma kluczowe znaczenie dla zakończenia tej wojny. Stany Zjednoczone i NATO zobowiązały się do wycofania sił zbrojnych z Afganistanu w ciągu 18 miesięcy, czyli do końca sierpnia 2021 roku. W zamian, Talibowie mieli ograniczyć ataki na wojska oraz uniemożliwić al-Kaidzie prowadzenie jakiejkolwiek działalności na kontrolowanych przez siebie terytoriach.

 

Wyjście z Afganistanu jest w bardzo dużej mierze uzależnione od dalszych zachowań Talibów i przestrzegania przez nich porozumienia. Dlatego amerykańscy wojskowi i urzędnicy byli zaskoczeni, gdy prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że siły zbrojne USA opuszczą Afganistan jeszcze przed świętami, czyli znacznie wcześniej niż zakłada porozumienie.

Po raz kolejny okazuje się, że nikt nie wiedział o planach Trumpa, a tym bardziej nikt nie otrzymał rozkazu, aby przyspieszyć wyjście z Afganistanu. Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Robert O'Brien powiedział, że na dzień dzisiejszy, w Afganistanie wciąż stacjonuje ponad 4,5 tysiąca żołnierzy, a zgodnie z pierwotnym planem, na początku 2021 roku liczba ta zostanie zredukowana do 2,5 tysiąca.

 

Talibowie oczywiście przyjęli zapowiedź Trumpa z zadowoleniem. Warto dodać, że przedstawiciele tego islamskiego ugrupowania wciąż nie spełnili wszystkich wymogów porozumienia, natomiast negocjacje pokojowe z afgańskim rządem wciąż trwają, przebiegają bardzo powoli i nie wiadomo, co będzie dalej.

 

Również NATO nie było najwyraźniej przygotowane na przedwczesne wycofanie się wojsk USA z Afganistanu. Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg stwierdził jednak, że skoro wszyscy razem pojechali na wojnę do Afganistanu, to teraz wszyscy razem powinni go opuścić. Na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć, czy wycofanie wojsk USA faktycznie nastąpi do końca 2020 roku. Nie wiadomo, czy wpis Donalda Trumpa jest nastawiony wyłącznie na zbliżające się wybory prezydenckie. Istnieje też możliwość, że konflikt w Afganistanie wybuchnie na nowo, a wtedy Stany Zjednoczone i NATO mogą zmienić plany.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Ja to jestem zboczeniec

Ja to jestem zboczeniec niedowidzący jakiś ? Bo powiem, że tam rządy niejakich Talibów to, to jest to, o co tam chodzi ? Kurcze, jak se okularów na nosie nie wyostrze to, to właśnie mi wychdzi.

Portret użytkownika Kwazar

Wieloletnia wojna w

Wieloletnia wojna w Afganistanie nie dobiegła końca.Ona będzie się nadal tlić z powoedzeniem przez wiele następnych lat,do tego z mnóstwem ofiar w tle (nie tylko Afgańczyków) Ta wojna się po prostu wielu mafiom CIA narkotykowym OPŁACA ! Są osobniki opasłe, które tylko z tego żyją.A teraz im odbierz chleb pasożyta codzienny :)  

Portret użytkownika SurvivorMan

Wszelkie pakty, porozumienia

Wszelkie pakty, porozumienia i konwencje, prawo międzynarodowe, to jedna wielka bzdura, przynajmniej od 23 sierpnia 1939 roku, więc nie będzie w mojej ocenie żadnego zakończenia konfliktu... Kota nie ma, myszy harcują... Jak tylko jankesi się stamtąd wyniosą, będzie tylko kwestią czasu jak plemiona lokalsów (a może nawet ktoś z zewnątrz) skoczą sobie do gardeł o władzę i wpływy...
Ale chyba jasne jest po co USA się wycofuje... Trzeba szybko obsadzić amerykańskie sanktuaria na zachodnim Pacyfiku i wesprzeć je lotniskowcami...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika marek500

Jak pisał wielki chiński

Jak pisał wielki chiński strateg, są tereny nie do utrzymania. Można je zająć ale utrzymać się ich nie da. Taki jest właśnie Afganistan. A to że sobie skoczą do gardeł to wiadomo. Od tysięcy lat sobie skakali i jakoś do dzisiaj żyją. Człowiek zachodu ma wielką wadę że wszędzie chce wprowadzać swoje porządki i naginać różne społeczeństwa do swojego stylu życia. Ku wielkiemu niezadowoleniu zachodu są jeszcze społeczeństwa które wewnątrz się kłócą, ale jak jakiś obcy but wkroczy na ich teren to się jednoczą przeciw temu. Szkoda że Polacy zatracili tą cechę charakteru.

Portret użytkownika stoperan

Przepowiednia Ojca Klimuszki

Przepowiednia Ojca Klimuszki mówił jasno, ze 3 woj a światowa zacznie się gdy nastanie pokój, wiec możliwe ze 2021 będzie początkiem końca naszej zgniłej cywilizacji. Treść przepowiedni poniżej. 

– Wojna wybuchnie na Południu wtedy, kiedy zawarte będą wszystkie traktaty i będzie otrąbiony trwał pokój. Potem rakiety pomkną nad oceanem, skrzyżują się z innymi, spadną w wody morza, obudzą bestie. Ona się dźwignie z dna – mówił ojciec Klimuszko.

– Piersią napędzi ogromne fale. Widziałem transatlantyki wznoszone jak łupinki… Ta góra wodna stanie ku Europie. Nowy potop! Zadławi się w Giblartarze! Wychlupnie do środka Hiszpanii! Wleje się na Saharę, zatopi włoski but, aż po rzekę Pad. Zniknie pod wodą Rzym ze wszystkimi muzeami, z całą cudowną architekturą.(…) Te wody szły przez Niemcy aż tutaj. Sięgnęły Polski. Tu, gdzie jesteśmy dziś, będzie morze. Woda pokryje mój cmentarzyk – zapowiedział franciszkański wizjoner.

Portret użytkownika S

No proszę, ten niedobry

No proszę, ten niedobry Trumpeł znowu doprowadza do pokoju gdzieś na świecie. Jak on tak może? Przecież lewaki tak krzyczały, że on będzie wywoływał wojny. Bardzo brzydko ze strony Trumpeła, bardzo brzydko. Lewaki stanowczo powinny go teraz zacząć wyzywać od ... no w sumie nie wiem co mogą wymyśleć. Rasista i homofob odpada. Wojno-fob? Słabo brzmi. Biedne lewaki, co oni z tym zrobią? XD

Portret użytkownika Vetinari

Na Tajwan, gdzie jankesi mają

Na Tajwan, gdzie jankesi mają bazę wojskową, a Chińczycy już sobie latają nad wyspą i okrążyli ją ze wszystkich stron okrętami bojowymi, są w stanie de facto zająć ją w ciągu kilku godzin, a tego ameryka przepuścić nie może, bo jak raz pokażą, że ustępują komuś militarnie, to wszyscy już będą wiedzieć że są gigantem na glinianych nogach.

Portret użytkownika SurvivorMan

Nie... To chińczycy są tak

Nie... To chińczycy są tak silni, że osrani i strąceni z fotela światowego hegemona jankesi, którzy 17 lat walczą z biegającymi po pustyni z AK-47 kolesiami w spódnicach i sandałach i wygrać nie mogą, są zwyczajnie zmuszeni do przerzucenia całej mocy na zachodni Pacyfik... Tam jest teraz największy wróg USA... Z którym USA de facto nie wygra... No ale może chcieć próbować (niekoniecznie militarnie, ale pokaz siły w regionie będzie musiał zaistnieć jeśli chcą coś zdziałać)...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj