Wielkie wymieranie z Triasu nie zostało spowodowane przez asteroidę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół badawczy z Uniwersytetu Rhode Island, przeprowadził analizę statystyczną wielkiego wymierania sprzed 215 milionów lat. W toku badań okazało się, że przyczyną tego kataklizmu nie był upadek asteroidy ani też globalne ocieplenie, jak uważano dotychczas. Zdaniem naukowców ta zagadka ma więcej niż jedną odpowiedź.

 

Wyniki badań bazowały na analizie warstw geologicznych przeprowadzonej w Petrified Forest National Park w stanie Arizona. To właśnie dzięki znajdującym się tam skałom zdołano zmienić dotychczasowe dogmaty dotyczące wielkiego wymierania z okresu triasu. Do tej pory, sądzono iż wywołał je meteoryt, który uderzył w okolice dzisiejszego Quebec przed 200 milionami lat. Inni postulowali, iż odpowiedzialność za to zdarzenie ponosiło globalne ocieplenie.


Źródło: Amanda Bednarick


To najnowsze badanie podeszło do tego problemu nieco inaczej. Po raz pierwszy badania masowego wymierania zostały wykonane w sposób ilościowy a nie jakościowy. Różnica między tymi metodami badania polega na tym, iż zamiast skupiać się na konkretnej warstwie geologicznej i opisać jej zawartość, zespół analizował wiele z nich i dopiero po uzyskaniu odpowiedniej ilości danych z różnych warstw i stanowisk geologicznych przystąpiono do wyciągania wniosków.

 


Zespół wykorzystał algorytmy zgodne z twierdzeniem Bayesa aby, oszacować kiedy tak naprawdę doszło do wielkiego wymierania. Zgodnie z ich wnioskami, wbrew oficjalnej wersji historii nie był to raptowny proces. Przykładowo, konkretne gatunki opancerzonyc archosaurów takie jak  Typothoraxy i Paratypothoraxy, wymarły 6 milionów lat przed jakimkolwiek uderzeniem asteroidy. Dinozaury z gatunków Acaenasuchus, Trilophosaurus i Calyptosuchus wymarły 2 miliony lat przed zderzeniem z asteroidą. Natomiast osobniki z gatunku Desmatosuchus i Smilosuchus wymarły 2 do 3 milionów lat po zderzeniu z asteroidą, w bardzo wczesnym okresie globalnego ocieplenia.



Te wyniki wskazują na to, że słynne wymieranie z okresu triasu, nie było spontanicznym zdarzeniem. Był to dość długi proces który trwał miliony lat powolnego wymierania i zastępowania dawnych gatunków. Zdaniem badaczy ich metoda może pomóc w analizie innych masowych wymierań w historii planety, choć zebranie podobnego zestawu danych jak ten dostępny w Petrified Forest National Park może przysporzyć pewne trudności na co wskazywał jeden z autorów badania profesor Gavino Puggioni. Wyniki są już dostępne w czasopiśmie naukowym Geology.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika kierownik

Offtop: obok na IM

Offtop: obok na IM zastanawiający artykuł i autentyczny film do obejrzenia jak to szczur (real szczur) przebiega w kosmosie po korpusie 'pracującego' silnika  rakiety SpaceX. A ja nie wiem co o tym sadzić poza tym że jestem ABSolutnie przekonany że słynne lądowanie w lipcu 1969 odbyło się w hangarze bo inaczej nie mogło.

Wiem też bo miałem czwórke z fizyki że za pomocą JEDnego silnika typu dysza pierdząca z tyłu nie da się wykonać manewrów w przestrzeni 3D, w tym wyhamować (obrócić i zminiejszyć prędkośc) w celu na przykład precyzyjnego dokowania do stacji. Niewierzącym polecam słynny film Stanleya Kubricka gdzie to wszystko znakomicie wyjaśniono.

Skomentuj