Wielkie "serce" na Plutonie odgrywa kluczową rolę na tej planecie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy z NASA dokonali zaskakującego odkrycia na Plutonie. Najnowsze badania wykazały, że wielkie lodowe serce, które znajduje się na powierzchni tej planety karłowatej, w istotny sposób wpływa na cyrkulację atmosferyczną. Struktura ta sprawia, że wiatry wieją w kierunku przeciwnym do obrotu Plutona.

Azotowe serce, znane jako Tombaugh Regio, zostało odkryte w 2015 roku dzięki misji sondy kosmicznej New Horizons. Obecność tej struktury traktowano raczej jako ciekawostkę – przynajmniej dotychczas. Najnowsze badania potwierdziły, że lodowe serce jednak nie jest wyłącznie ozdobą tej planety karłowatej. Cienka atmosfera Plutona składa się w większości z azotu. Również struktura Tombaugh Regio jest częściowo pokrywa zamrożonym azotem.

 

W ciągu dnia, cienka warstwa lodu z azotem ogrzewa się i przekształca w parę, natomiast w nocy skrapla się i ponownie tworzy lód. Ze względu na ten proces, tę charakterystyczną strukturę faktycznie można porównać do bijącego serca, które pompuje i rozprowadza po całej planecie karłowatej azotowe wiatry. Jak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez zespół naukowców, którym kierował astrofizyk i planetolog Tanguy Bertrand z NASA Ames Research Center, opisany wyżej proces popycha atmosferę Plutona i powoduje, że krąży w kierunku przeciwnym do obrotu planety karłowatej.

W ten sposób powstaje zjawisko, znane jako retro-rotacja. Gdy powietrze wieje blisko powierzchni Plutona, przenosi ciepło, ziarenka lodu i cząsteczki mgły, tworząc smugi i równiny ciemnego wiatru w północnych i północno-zachodnich obszarach planety karłowatej. Większość lodu azotowego na Plutonie znajduje się właśnie w strukturze Tombaugh Regio. Co ciekawe, zanim sonda New Horizons odwiedziła ten obszar, naukowcy zakładali, że jest on niemal całkowicie płaski. Tymczasem jego lewa część to pokrywa lodowa o długości tysiąca kilometrów i położona jest w basenie Sputnik Planitia, którego głębokość wynosi około 3 km.

 

Jest to obszar, który utrzymuje większość lodu azotowego Plutona z powodu niskiego wzniesienia. Natomiast prawa część serca składa się z wyżyn i bogatych w azot lodowców, które rozciągają się do basenu. Aby zobrazować topografię Plutona i jego pokrywy lodu azotowego, skorzystano z danych misji New Horizons, a następnie wykonano symulację cyklu azotowego z pomocą modelu prognozy pogody i określono, jak powietrze wieje przy powierzchni. Okazało się, że na wysokości ponad 4 km, przez większą część roku, wiatr wieje w kierunku zachodnim, czyli w kierunku przeciwnym do obrotu planety karłowatej. Azot pochodzący ze struktury Tombaugh Regio paruje na północy i zamienia się w lód na południu, a jego ruch powoduje, że wiatr wieje na zachód.

Naukowcy odkryli również silny prąd szybko przemieszczającego się wiatru na powierzchni wzdłuż zachodniej granicy basenu Sputnik Planitia. Ten przepływ powietrza przypomina zjawiska obserwowane na Ziemi, np. prąd morski Kuro Siwo w północno-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Azot atmosferyczny zamieniający się w lód napędza ten wzór wiatru. Wysokie klify Sputnik Planitia wychwytują ziemne powietrze w basenie, gdzie krąży i staje się silniejszy, gdy przechodzi przez zachodni region.

 

Te wzory wiatru, pochodzące z azotowego serca Plutona mogą wyjaśniać, dlaczego ciemne równiny i smugi wiatru powstają w zachodniej części basenu Sputnik Planitia. Wiatry mogą przenosić ciepło, ogrzewając powierzchnię, lub mogą erodować i przyciemniać lód, przenosząc i osadzając cząsteczki mgły. Gdyby wiatr na Plutonie wirował w innym kierunku, jego krajobraz mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Zdaniem naukowców, basen Sputnik Planitia może mieć równie ważne znaczenie dla klimatu Plutona, co oceany dla klimatu na Ziemi.

Artykuł pochodzi z portalu

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika emel

A jak ma wyglądac na

A jak ma wyglądac na zdjęciach? Jeśli pijesz do tego, że jest nieco spłaszczona, to wiedz, że promień równikowy jest o 30 km większy od promienia polarnego. Różnica w wymiarach (średnicy) zatem to 60 km, czyli ok. 0,5%. Jeśli na zdjęciu Ziemia ma wymiary 30 cm, to jest 0,5 mm różnicy. Nie do zauważenia gołym okiem.

Portret użytkownika Janekk

.Zastanwial sie juz ktos nad

.Zastanwial sie juz ktos nad tym,ze puszka pandory zostala otwarta? Jezeli bakterie sa w ludzkich odchodach to trafiaja do kanalizacji w kanalizacji zyja szczury,szczury sa wszedzie na wsi w miescie w piwnicy wystarczy ze sasiad przejdzie po klatce gdy byl w piwnicy a wy po jego sladach... Nie kazdy wali kloca w domu na klocku siada mucha,mucha siada na czymkolwiek...i najczesciej zjadaja ja ptaki(muche)Ptak doleci prawie wszedzie...Wirus ponoc powoduje hiv zespół nabytego niedoboru odporności,okazalo sie ze pacjent wyleczony ponownie zostal zakazony jak myslicie jak dlugo takie cos organizm wytrzyma...(to do tych co sie smieja,ze ''tylko staruchy'') po zwyklej grypie mnie sie jeszcze nie zdarzylo zeby zaraz drugi raz zachorowac i nie wiem jak to jest lecz tu dodatkowo macie na starcie hiv.To tylko przyklad. A ile takich jeszcze jest???

Portret użytkownika budzik

To nie serce, tylko taki żart

To nie serce, tylko taki żart... Bo to jest... pies Pluto :-D 

Przecież dla bardziej rozgarniętych jest oczywiste, że te wszystkie zdjęcia nasa, to malowanki Biggrin

Poniżej, wspólne, niemalże rodzinne zdjęcie dwóch panów. Tego od psa Pluto, i jednego z "ojców założycieli NASA" 

Walt Disney i Wernher von Braun:

Ludzie...przecież to jedna wielka ściema! Przejrzyjcie wreszcie na oczy!

Skomentuj