Wielkie pęknięcie ziemi w stanie Manipur w Indiach

Kategorie: 

Źródło: thesangaiexpress.com

W indyjskich okręgu Kangpokpi w stanie Manipur doszło do dużego pęknięcia ziemi, które zniszczyło kilka okolicznych wsi. Po raz pierwszy zauważono je 4 czerwca 2017 roku. Od tego czasu pęknięcie rozszerza się z każdą godziną. 

Pęknięcie zagraża kilku wsiom w okręgu Kangpokpi. Niektóre mogą zostać całkowicie zniszczone. Ponad 250 osób zostało ewakuowanych do tymczasowego obozu. Już teraz ludzie napotykają problemy takie jak niedobór wody i elektryczności na skutek częściowego uszkodzenia lokalnej transformatorowni.

Pole ryżowe ryżowe zdewastowane przez niestabilnośc gleby

Do 5 czerwca szczelina zniszczyła co najmniej 11 domów, a 19 więcej było na skraju zniszczenia. Oprócz tego uszkodzonych zostało przynajmniej 20 pól ryżowych. W miarę powiększania się pęknięcia dochodziło też do licznych upadków olbrzymich drzew i osunięć ziemi zagrażających okolicznej infrastrukturze drogowej i domom.

Zniszczona droga w okolicy pęknięcia

Ponadto zagrożone są dwa duże zbiorniki wodne oraz jedna transformatorownia, której zniszczenie grozi utratą elektryczności przez cała okolicę. W międzyczasie pęknięcie osiągnęło już  już 3,1 km. Eksperci podejrzewają, że to nietypowe zjawisko zostało wywołane przez duże opady deszczu na zboczach gór, co obciążyło glebę. Z kolei miejscowi snują opowieści, że to skutek budzenia się uśpionego wulkanu. Problem w tym, że naukowcy uważają inaczej dowodząc, że o takim żywiole w tej części Indii nic nie wiadomo.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj