Wielkie pęknięcie lodu na Antarktydzie

Kategorie: 

Pękniecie lodu - foto: NASA

Agencja NASA prowadzi obserwacje naszej planety z przestrzeni kosmicznej. Naukowcy odkryli, że w lodowcu Pine Island pojawiły się gigantyczne szczeliny. Według Agencji, długość pęknięcia to około 30 kilometrów w niektórych miejscach dochodzi do 250 metrów szerokości i 55 metrów głębokości.

 

Warto pamiętać, że pęknięcie wciąż się rozwija. Naukowcy uważają, że w nadchodzących miesiącach może oderwać się od lodowca góra lodowa wielkości Nowego Jorku. Ten kolos miałby do 900 kilometrów kwadratowych i po odpadnięciu zacząłby dryfować na północ, stopniowo topniejąc.

Specjaliści z Centrum Goddard Space Flight Center w Maryland, charakteryzują szczelinę nie, jako wydarzenie bez precedensu, ale przyznają, że jest ona wyjątkowo duża.

Zorganizowano wyprawę z wykorzystaniem naukowego samolotu DC-8. Przeleciano nad pęknięciem i wykonano wiele ciekawych zdjęć. NASA zapowiedziało kontynuowanie obserwacji tego obszaru celem monitorowania postępów pęknięcia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika fara

Zimz zima i tyle chałasu, ja

Zimz zima i tyle chałasu, ja pamiętam zimy gzie było ponad -35, i zimy gdzie w maju spadł śnieg, co wy lty mamy czego byście chcieli. Jak by było 10 stopni to było by głośno ze efekt cieplarniany, - 30 i mówicie ze efekt cieplarniany, robicie wode z muzgu, byle by sensacja była, a ekoterroryści niech robią biznes.

Dobra organizacja pracy to zwiększone efekty produkcyjne

Skomentuj