Wielkie komety na skraju Układu Słonecznego stanowią znacznie większe zagrożenie dla życia na Ziemi niż asteroidy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół astronomów z Armagh Observatory i z University of Buckingham opublikował niedawno niepokojący raport, z którego wynika, że mogliśmy nie doceniać zagrożenia jakie dla życia na naszej planecie stwarzają wielkie komety. Uczeni wyciągnęli takie wnioski po odkryciu setek takich ciał niebieskich znajdujących się na skrajach Układu Słonecznego.

 

Mowa o tak zwanych centaurach, planetoidach wykazujących cechy zarówno komet jak i asteroid. Część z tych obiektów ma nawet komę, a nawet typowe dla komet warkocze. Orbity tych ciał niebieskich znajdują się między Jowiszem, a Neptunem. Ekspertów niepokoi wpływ jaki może być na nie wywarty na skutek oddziaływa grawitacyjnego gazowych gigantów z Układu Słonecznego.

 

Sprawa jest poważna, ponieważ centaury mają od 50 do 100 km średnicy i zderzenie z takim obiektem oznaczałoby z pewnością koniec naszej cywilizacji, a być może nawet życia w formie jaką znamy obecnie. Kalkulacje dokonane przez naukowców wskazują na to, że taka wielka kometa może się znaleźć na kursie kolizyjnym z Ziemią co 40 do 100 tysięcy lat.

Nawet jeśli centaur nie zderzy się z naszą planetą sam bliski przelot takiego monstrum może skutkować istnym bombardowaniem powierzchni Ziemi przez wleczony za takim obiektem kosmiczny gruz różnej wielkości. Paleontolodzy sugerują, że istnieją dowody na takie wydarzenie, które miało miejsce 30 tysięcy lat temu.

 

Nasza przewaga polega teraz na tym, że przynajmniej teoretycznie, powinniśmy być w stanie zaobserwować taki obiekt, na długo przed tym gdy mógłby nam zagrozić. Jednak praktyka wskazuje na to, że nawet najnowocześniejsze teleskopy i systemy detekcji nieznanych wcześniej ciał niebieskich bywają na tyle zawodne, że całkiem często o bliskim przelocie nawet dużych asteroid, dowiadujemy się niemal w ostatniej chwili.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Mariusz Jędrzejowski

O kometach mówi się na razie

O kometach mówi się na razie niewiele ale jest do tego powód. Zauważono mnóstwo komet na kursie w kierunku Ziemi. To jest to, czego dowiedziała się Laura Jadczyk. Ma nastąpić przelot łańcucha komet i zaraz potem przejdzie Fala Międzywymiarowa która dokona odsiania zierna od plew.

Portret użytkownika adam1967

a co mówi O.Klimuszko o

a co mówi O.Klimuszko o islamie, Europie III wojnie i zagładzie swiata.... wszystko jasne mówią także inni wielcy ludzie a Miłosierdzie Boże jest na czasy ostateczne- dzienniczek s. Faustyny p.83 i 848. zapoznajcie się- niesamowite!!!!! mówcie innym

Skomentuj